cinema.pl Artykuły

czwartek, 28 marzec 2019 14:58

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA - premiera DVD

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Prawdziwa opowieść o polskim reporterze, który udał się w prawie samobójczą podróż do samego serca wojny domowej w Angoli w latach 70. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy dziennikarz może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy? 

 

Film oparty jest na książce „Jeszcze dzień życia” Ryszarda Kapuścińskiego. Reżyserzy Raúl de la Fuente (Hiszpania) i Damian Nenow (Polska) podjęli się bezprecedensowego zadania przełożenia na język filmu prozy Kapuścińskiego i prawdziwych wydarzeń z Angoli roku 1975, wykorzystując animację połączoną z wywiadami i materiałami archiwalnymi. Twórcy filmu przenieśli na ekran książkę Ryszarda Kapuścińskiego „Jeszcze dzień życia”, a tym samym dokonali pierwszej w historii adaptacji wybitnej prozy polskiego mistrza reportażu. To nie jedyny wyjątkowy element produkcji. Obraz wyreżyserowany przez Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente powstawał przez 9 lat, a finałowe dzieło to 80-minutowa animacja z elementami dokumentu. To także porywająca opowieść o dziennikarskiej podróży Kapuścińskiego do ogarniętej wojną Angoli w 1975 roku – podróży, na którą bohater wyjechał jako reporter, a z której wrócił jako pisarz.

 

DE LA FUENTE I NENOW:

« Fascynowała nas tajemnica człowieka, który widział już osiem wojen, stał przed plutonem egzekucyjnym, a teraz pcha się w sam środek angolańskiego chaosu, w sytuację bez wyjścia – to wszystko, co po portugalsku nazywa się „confusão”. Wyprawa do Angoli zmienia Kapuścińskiego – z reportera staje się pisarzem. To bardzo filmowa historia. Animacja pozwoliła nam na zbudowanie zupełnie nowego obrazu, ucieczki w przenośnię, wizję rozpadającego się świata. I tylko gdzieniegdzie zdecydowaliśmy się pokazać zdjęcia, które polski reporter przywiózł z Afryki – sugestywne, oddające piekło tamtej wojny. » 

Pełnometrażowa hybryda animacji i filmu dokumentalnego, wyreżyserowana przez Damiana Nenowa i Raúla De La Fuente, miała swoją premierę na Festiwalu w Cannes, wzbudzając uznanie krytyków i widzów. To był początek wielkiej kariery na najważniejszych filmowych festiwalach i w kinach na całym świecie. Świetny rok zakończył się spektakularnym sukcesem – „Jeszcze dzień życia” zdobył Europejską Nagrodę Filmową 2018 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego. Początek 2019 roku przyniósł kolejne, ważne wyróżnienie – nagrodę Goya dla Najlepszego Filmu Animowanego przyznaną przez Hiszpańską Akademię Sztuki Filmowej. Film zdobył także dwie nagrody na festiwalu Anime Japan – Grand Prize dla Najlepszej Animacji oraz Nagrodę Gubernatora Tokio. 

 

--- 

LISTA DODATKÓW:

1.Making of

2.Koncepcje plastyczne

3.Proces kreowania postaci

4.Dodatek od producenta - film krótkometrażowy „Miazmat” 

 

FILM RAÚLA DE LA FUENTE I DAMIANA NENOWA

„JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA” NA PODSTAWIE KSIĄŻKI RYSZARDA KAPUSCIŃSKIEGO

PREMIERA DVD 

 

Czytany 354 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 28 marzec 2019 15:00

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama