cinema.pl Artykuły

wtorek, 14 sierpień 2018 09:13

Wdowi dramat na początku - na zakończenie historia Flipa i Flapa

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(1 Głos)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Program 62. Londyńskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w połowie października, zostanie przedstawiony publiczności 30 sierpnia. Jednak już teraz organizatorzy ogłosili galowe projekcje otwierające i zamykające tegoroczną imprezę. Również American Express, główny partner festiwalu, ujawnił tytuł swojej sztandarowej projekcji.Uhonorowany wieloma nagrodami, m.in. statuetką Oscara, nagrodą BAFTA oraz Złotą Kamerą w Cannes, Steve McQueen, wraca po pięciu latach na duży ekran z nowym filmem zatytułowanym ‘Wdowy’. Scenariusz tego bezkompromisowego dramatu powstał we współpracy z amerykańską pisarką, autorką bestsellerowych powieści kryminalnych: ‘Ostre przedmioty’, ‘Mroczny zakątek’ oraz ‘Zaginiona dziewczyna’, Gillian Flynn. Jest on adaptacją brytyjskiego kultowego miniserialu telewizyjnego o tym samym tytule, emitowanego w latech 80. przez stację ITV. Jego autorką jest znana pisarka mocnych, tłumaczonych na wiele języków, kryminałów, Lynda La Plante. Polscy wielbiciele powieści kryminalnych, z pewnością, znają jej ‘Spuściznę’, ‘Słodki jak śmierć’ czy ‘Czerwoną Dalię’, by wymienić tylko kilka.

Film, podobnie jak miniserial, opowiada historię kobiet, których mężowie zginęli podczas napadu rabunkowego. Znalazwszy plan nieudanego skoku, wdowy postanawiają wdrożyć go w życie.

‘Jesteśmy pełni uznania dla twórczości Steve’a McQueena (BFI Fellow) i z wielką radością otwieramy tegoroczny festiwal jego filmem’ – powiedziała Tricia Tuttle, dyrektor artystyczny tegorocznego festiwalu. ‘Ta błyskotliwa i kompleksowa opowieść podejmuje wiele istotnych problemów współczesnego świata, m.in. równouprawnienia rasowego, klasowego i płciowego oraz korupcji jednocześnie dostarczając widzom ogromnego napięcia. To thriller wielkiego stylu i klasy’.
W rolach głównych, doskonałych postaci kobiecych, zobaczymy nagrodzoną Oscarem Violę Davis, Michelle Rodriguez, Elizabeth Debicki i Cynthię Erivo. Ich ‘wspólnikami w przestępstwie’ są Liam Neeson, Manuel Garcia-Ruflo, Jon Bernthal i Garret Dillahunt oraz Collin Farrell Daniel Kaluuya i Robert Duvall.
Wart dodać, że siedem lat temu, za działalność artystyczną na polu sztuki filmowej, Steve McQueen został uhonorowany Krzyżem Komandorskim Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE). Jego najnowszy film ‘Wdowy’ będzie miał światową premierę podczas Międzynarodwego Festiwalu Filmowego w Toronto (TIFF) we wrześniu. Do kin brytyjskich wejdzie 9 listopada.
Światowa premiera biograficznej komedii w reżyserii Jona S. Bairda ‘Stan & Ollie’ będzie jednocześnie galową projekcją zamykającą tegoroczny festiwal filmowy w Londynie. Gala odbędzie się 21 października na ekranie jednego ze sztandarowych kin na Leicester Square - nowo odrestaurowanym i wyposażonym w technologię 4DX - the Cineworld. Steve Coogan (‘Tajemnica Filomeny’, ‘Szczęśliwe zakończenia’) i John C. Reilly (‘Rzeź’, ‘Aviator’, ‘Cienka czerwona linia’), odtwórcy głównych ról legendarnego duetu komików pojawią się na czerwonym dywanie. Galowy pokaz będzie transmitowany równocześnie do wielu kin Wielkiej Bytanii jako przedpremierowa projekcja filmu, zapowiedział dystrybutor Entertainment One (eOne). Do regularnych kin film wejdzie 11 stycznia 2019 roku.
Laurel i Hardy, znana w Polsce para jako Flip i Flap, zagrała w ponad 100 filmach na przestrzeni trzydziestu kilku lat, od 1919 do 1951 roku. Znani są i podziwiani do tej pory w całym świecie dzięki takim filmom jak nagrodzony Oscarem ‘The Music Box’ czy, m.in. ‘Flip i Flap w krainie cudów’ albo ‘Głupek z Oksfordu’.
‘Stan & Ollie’ opowiada historię ich legendarnego tournee po Wielkiej Brytanii w 1953 roku. Chociaż pożegnalny objazd okazał się wielkim sukcesem, napięty harmonogram, pogarszające się zdrowie Olivera (zmarł cztery lata później) i powrót dawno zapomnianej przeszłości stawiają ich nieprzemijające, wydawało się, partnerstwo pod znakiem zapytania.
‘Jestem dumny, że światowa pemiera filmu odbędzie się właśnie w Londynie, mieście tak bardzo mi bliskim - powiedział reżyser filmu. ‘Stan i Oliver także kochali Londyn. Zasadniczo ‘Stan & Ollie’– jest filmem o miłości między dwoma przyjaciółmi, którym przypadła również rola najbardziej rozpoznawalnego w historii Hollywood duetu komicznych postaci’.
Tricia Tuttle dodała: ‘Tę autentycznie humorystyczną i wzruszającą opowieść o dozgonnej przyjaźni dwóch mega super artystów u schyłku ich życia powinien obejrzeć każdy wielbiciel kina. Laurel i Hardy udowodnili, że prawdziwe wyczucie komizmu jest ponadczasowe i dlatego ich historia jest doskonałym zamknięciem festiwalu’.
‘The Favourite’, film w reżyserii nominowanego do Oscara za najlepszy scenariusz oryginalny (‘Lobster’) greckiego filmowca Yorgosa Lanthimosa będzie reprezentował w Londynie wieloletniego partnera festiwalowego, American Express. Będzie to brytyjska premiera filmu. Światowa odbędzie się sześć tygodni wcześniej podczas festiwalu w Wenecji. 28 września ‘The Favourite’ otworzy New York Film Festival.
Deborah Davis i Tony McNamara są autorami scenariusza do biograficznego dramatu kostiumowego, który opowiada o politycznych rozgrywkach na dworze Anny Stuart, królowej Wielkiej Brytanii i Irlandii w XVIII wieku.
Jest początek 1702 roku. Anna wstępuje na tron. Między Anglią i Francją rozpoczyna się wojna o sukcesję hiszpańską. Lady Sarah Church jest bliską przyjaciółką wątłego zdrowia królowej. Właściwie to ona sprawuje rządy w imieniu Anny, nie tylko opiekując się władczynią, ale również znosząc jej chimeryczne nastroje. Na dworze pojawia się Abigail Masham, kuzynka Lady Sarah, co daje początek zażartej rywalizacji o względy monarchini i mrocznym intrygom dworskim.
W rolę Anny Stuart wcieliła się zdobywczyni Złotego Globu (‘Nocny recepcjonista’) Olivia Colman. Warto zaznaczyć, że nie jest to jej pierwsza królewska kreacja. W 2012 zagrała królową Elżbietę w ‘Weekendzie z królem’. Za tę rolę została nagrodzona British Independent Film Award. Aktualnie znów gra królową Elżbietę - w trzecim sezonie serialu produkcji Netflix, ‘The Crown’.  Z nieujawnianych powodów Kate Winslet zrezygnowała z roli królewskiej przyjaciółki i powiernicy. Przyjęła ją Rachel Weisz, znana polskim widzom jako, m.in. Tessa Quayle z ‘Wiernego ogrodnika’ czy Hester Collyer z ‘Głębokiego błękitnego morza’. Chorobliwie ambitną i pełną determinacji Abigail Masham zagrała dumna posiadaczka statuetki Oscara, Złoego Globu, nagrody BAFTA i Pucharu Volpi ‘(La La Land’) oraz wielu nominacji (‘Służące’, ‘Birdman’, ‘Wojna płci’).
Jeśli ‘The Favourite’ powtórzy sukcesy poprzednich flimów Yorgosa Lanthimosa: ‘Kieł’, ‘Lobster’ i ‘Zabicie świętego jelenia’, z pewnością stanie się faworytem londyńskiej publiczności festiwalowej.

Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 726 razy Ostatnio zmieniany sobota, 15 wrzesień 2018 11:36

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama