cinema.pl Artykuły

środa, 28 marzec 2018 12:29

Altrenatywnie w Toruniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Każdego roku toruńska „Od Nowa” zamienia się w prawdziwy teatr. Aż trudno uwierzyć, że miejsce, w którym odbywają się głośne koncerty rockowe może stać się cichą świątynią sztuki teatralnej.


 
KLAMRA jest festiwalem teatralnym prezentującym najnowsze i najciekawsze spektakle przygotowane przez najlepsze polskie teatry niezależne. Celem festiwalu jest również pokazanie jak najszerszego spektrum krajowej sceny alternatywnej. Stąd obecność na festiwalu teatrów posługujących się różnorodnym językiem i środkami wyrazu, operujących rozmaitą poetyką i klimatem spektakli.

Alternatywne Spotkania Teatralne...czyli jakie?


 
Na KLAMRZE można zobaczyć więc teatry tańca i lalek, przedstawienia tworzone na podstawie wielkich tekstów literatury światowej, spektakle, w których wykorzystywana jest technika multimedialna, monodramy i performance.
 
Tradycją KLAMRY są odbywające się po spektaklach spotkania i dyskusje z ich twórcami i wykonawcami. Spotkania te są bardzo ważnym elementem festiwalu. Dają możliwość bezpośredniej konfrontacji na płaszczyźnie twórca – odbiorca i mają czasem burzliwy przebieg, szczególnie w przypadkach kiedy przedstawienia wzbudzają silne emocje publiczności. Spotkania stanowią doskonałą okazję do poznania intencji twórców, którzy z kolei mogą dowiedzieć się, jak ich spektakle odbierają i interpretują widzowie. Program festiwalu uzupełnia również cały szereg imprez towarzyszących – spotkań, prezentacji filmowych, koncertów, wystaw fotograficznych, a nawet warsztatów teatralnych. Od kilku lat ukazuje się również prowadzona przez Studenckie Koło Teatrologiczne UMK codzienna gazeta festiwalowa, zawierająca aktualności, recenzje i bieżące komentarze.

Są to spotkania ALTERNARNATYWNE, więc jak wygląda "szukanie" spektakli?

...KLAMRA w tym roku wystartuje już po raz 26. i jest jeden z nielicznych takich imprez w kraju, a na pewno jedyny w regionie kujawsko-pomorskim.

Zapraszamy na KLAMRE razem z Justyną Bieluch - zastępcą Dyrektora Festiwalu.


 
KLAMRA ma wspaniałą publiczność. Młodą, wrażliwą, uważnie chłonącą każde słowo i gest, a co najważniejsze niezależną, zawsze posiadającą własne zdanie. O uznaniu jakim cieszy się festiwal najlepiej świadczy fakt, że zdobycie biletów na spektakle stanowi duży problemem, a biorące udział w KLAMRZE grupy teatralne podkreślają panującą na niej wspaniałą atmosferę i chętnie wracają do „Od Nowy” z nowymi przedstawieniami.
 
KLAMRA nie ma charakteru konkursowego. Nie czujemy się upoważnieni, by oceniać, które z przedstawień są lepsze, a które gorsze. Jedyną formą oceny jest plebiscyt publiczności, która wybiera najlepszy spektakl festiwalu. Nagrodzony teatr otrzymuje pamiątkową statuetkę i jest zaproszony na kolejna edycję KLAMRY z nowym przedstawieniem.
 
Laureaci Nagrody Publiczności KLAMRY:
2007 – Teatr WIERSZALIN – „Bóg Niżyński”
2008 – Teatr KANA – „Geist”
2009 – Teatr PORYWACZE CIAŁ – „Correctomundo”
2010 – Teatr KANA – „Lailonia”
2011 – Teatr USTA USTA – Republika – „777”
2012 – Teatr DADA von BZDULOW & SzaZa – „Caffé Latte”
2013 – Teatr FORMY – „Pandora”
2014 – Teatr USTA USTA – Republika – „Uczta”
2015 – Teatr neTTheatre – „The HIDEOUT / Kryjówka”
2016 – Teatr KANA – „Projekt: Matka”
2017 – Teatr WIERSZALIN – „Dziady. Noc pierwsza”

Czytany 496 razy Ostatnio zmieniany środa, 02 maj 2018 22:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama