Program Sześćdziesiąt Minut realizowany jest od 2018 roku. Od początku pomyślany był jako kolejny element bogatej oferty edukacyjnej Studia Munka. Jego odbiorcami są młodzi twórcy i twórczynie z doświadczeniem w realizacji filmów krótkometrażowych pragnący zadebiutować w pełnym metrażu filmem o tematyce współczesnej. Program zakłada powstanie rocznie dwóch tego typu produkcji o długości ok. 60 minut i budżetach w wysokości 1,5 mln złotych.
Aplikacje do tegorocznej edycji programu Sześćdziesiąt Minut można składać do 25 czerwca 2025. Wyniki zostaną ogłoszone w ciągu maksymalnie trzech miesięcy od momentu zakończenia naboru.
Młodzi twórcy, których scenariusze zakwalifikują się do realizacji w programach Studia Munka SFP mogą liczyć na opiekę artystyczną, wsparcie produkcyjne, dystrybucję festiwalową i promocję.
Szczegółowe informacje dotyczące naboru oraz regulamin i formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.studiomunka.pl w zakładce Zgłoś Projekt.
Pierwszymi filmami powstałymi w ramach programu Sześćdziesiąt Minut były: uznana najlepszym debiutem Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Supernova" Bartosza Kruhlika oraz nagrodzony m.in. na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film „Eastern" Piotra Adamskiego. Kolejne debiuty to „Braty" Marcina Filipowicza (m.in. Grand Prix 20. Festiwalu Filmowego „Opolskie Lamy") oraz „Wiarołom" Piotra Złotorowicza (Najlepszy Film Byron Bay International Film Festival w Australii). Międzynarodowe uznanie przyniósł Studiu Munka „Chleb i sól" Damiana Kocura, uhonorowany Nagrodą Specjalną w prestiżowym Konkursie Orizzonti na 79. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji oraz kilkudziesięcioma innymi nagrodami i wyróżnieniami w Polsce i na świecie. W 2023 roku swoją festiwalową premierę miał debiut „Tyle co nic" Grzegorza Dębowskiego wyróżniony m.in. pięcioma nagrodami regulaminowymi podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz Polską Nagrodą Filmową Orzeł 2024 w kategorii Odkrycie Roku. Ostatnim zaprezentowanym jak dotąd tytułem z programu Sześćdziesiąt Minut jest „Chcesz pokoju, szykuj się do wojny" Agnieszki Elbanowskiej, który w 2023 roku rywalizował o nagrody w Konkursie 1-2 Warszawskiego Festiwalu Filmowego.
Obecnie na różnych etapach postprodukcji są cztery kolejne tytuły z programu Sześćdziesiąt Minut: „Zaprawdę Hitler umarł" Moniki Strzępki, „Królestwo" Michała Ciechomskiego, „Nie ma duchów w mieszkaniu na Dobrej" Emi Buchwald oraz „Czarna godzina" Filipa Bojarskiego.
Program Sześćdziesiąt Minut finansowany jest ze środków Stowarzyszenia Filmowców Polskich przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.