Annę Romantowską, wybitną aktorkę teatralną i filmową, zobaczymy w jednej z głównych ról w filmie „Skrzyżowanie”, który do kin trafi już 28 marca. Aktorka po raz kolejny w swojej karierze spotkała się na planie z Janem Englertem. Zobacz, co Romantowska mówi o filmie i aktorskich spotkaniach na przestrzeni lat.
Co sprawiło, że zainteresował panią scenariusz „Skrzyżowania”?
Scenariusz czytało się świetnie. Doskonałe dialogi. Prawdziwe, jak w życiu. To się nieczęsto zdarza, więc kiedy pojawiły się jakieś zawirowania z terminami, a miałam akurat zaplanowany wyjazd, przestraszyłam się, że może mnie ta rola ominąć.
Jak budowała pani swoją postać? Co było najważniejsze?
Przede wszystkim bardzo starałam nie uronić słowa z napisanych przez Dominikę dialogów. A były w nich słowa raniące, latami tłumione żale, wyrzuty, pretensje.
Pozostało tylko nadać im odpowiednią temperaturę.
Na planie, kolejny już raz w swojej karierze, spotkała się pani z Janem Englertem.
Nie ma znaczenia, że wcześniej ze sobą pracowaliśmy. Każde kolejne spotkanie jest w jakiś sposób pierwsze, bo pracujemy na innym materiale, z inna ekipą, z innym doświadczenie życiowym i zawodowym. Ważne czy umiemy siebie słuchać? Czy umiemy stworzyć wiarygodną relację? Albo jest chemia, albo jej nie ma. To się czuje i to się widzi.
Co panią zaskoczyło na planie?
Nic. Ponieważ wszystko przebiegało zgodnie z planem. Dominika jest autorką scenariusza oraz czułą i wrażliwą reżyserką. Wiedziała, jak chce tę historię opowiedzieć.
„Skrzyżowanie" to rzadko spotykana w polskim kinie opowieść o starości.
Nie wiem, czy to jest opowieść o starości, chociaż główny bohater Tadeusz i jego żona Helena to ludzie w podeszłym wieku. Mają dorosłą wnuczkę, biorą leki na różne przypadłości, przywołują zdarzenia z zamierzchłych czasów, ale umysły mają jasne i wystarczająco dużo energii, żeby się cieszyć życiem. Tragiczny wypadek, w którym uczestniczy Tadeusz, wszystko zmienia. Codzienne rytuały wyglądają jak zawsze, ale kryją się pod nimi złe emocje. Tadeusz zaczyna żyć w innej rzeczywistości i Helena czuje się odrzucona. Dokuczają niezabliźnione rany, niewyjaśnione sytuacje a nad tym wszystkim tragizm ostatniego wydarzenia.
„Skrzyżowanie” tylko w kinach od 28 marca
https://www.youtube.com/watch?v=3tzciRQKcJA
Nigdy nie wiesz, kiedy w Twoim życiu zmieni się wszystko. Jeden wypadek drogowy wywraca codzienność dojrzałego mężczyzny i uruchamia lawinę emocjonalnych zdarzeń, w które zaangażowana będzie cała jego rodzina. Inspirowany prawdziwą historią, poruszający film ze specjalizującego się w odkrywaniu nowych talentów Studia Munka, które dało polskim widzom nagrodzoną Złotymi Lwami w Gdyni „Cichą noc” oraz obsypane wyróżnieniami obrazy „Chleb i sól” czy „Supernova”. Oprócz wybitnego Jana Englerta, na wielkim ekranie zobaczymy: dwukrotnie nagrodzoną na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych Annę Romantowską, a także Michała Czerneckiego („Każdy wie lepiej”), Aleksandrę Popławską („Listy do M. 5”), Martynę Byczkowską („1670”), Marię Kowalską („Znachor”) i Marka Kalitę („Wataha”).
Ułożone życie Tadeusza, emerytowanego ordynatora szpitala, zmienia się w mgnieniu oka, kiedy dochodzi do dramatycznego wypadku drogowego. Zamiast spokojnej i dobrze zaplanowanej „złotej jesieni życia” staje on w obliczu sytuacji, która przerasta zarówno jego jak i najbliższe mu osoby. Cień pada na jego małżeństwo, relacje z synem oraz zbliżające się wesele ukochanej wnuczki. Ponadto w życiu Tadeusza pojawi się kobieta, pod której wpływem ten zacznie podejmować zaskakujące decyzje. Z dnia na dzień atmosfera zaczyna się zagęszczać, emocje biorą górę, a przyszłość przestaje być tak pewna jak się wydawało.
Gatunek: dramat
Produkcja: Studio Munka SFP, Polska 2024
Koprodukcja: Canal+ Polska, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Beta Art - Beata Ścibakówna
Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Reżyseria i scenariusz: Dominika Montean-Pańków („Głos”, „Za czapkę gruszek”)
Obsada: Jan Englert („Bogowie”, „Tatarak”, „Katyń”), Anna Romantowska („Gang Zielonej Rękawiczki”, „Statyści”, „Mniejsze zło”), Michał Czernecki („Polowanie”, „Kos”, „Każdy wie lepiej”), Aleksandra Popławska („Szadź”, „Diabeł”, „Listy do M. 5”), Martyna Byczkowska („1670”, „Na chwilę, na zawsze”, „W głębi lasu”), Maria Kowalska („Znachor”), Daniel Namiotko („O psie, który jeździł koleją”, „Wataha”), Marek Kalita („Belfer”, „Szadź”, „Wataha”), Filip Gurłacz („Czerwone maki”, „Orlęta Grodno '39”, „Miasto 44”)
Dystrybucja: Kino Świat