W polecanych odcinkach widzowie zobaczą wstrząsające świadectwa z pierwszej linii frontu w Ukrainie, usłyszą o legalnych małżeństwach małoletnich dziewczynek w USA, poznają dramatyczną codzienność dzieci pracujących w filipińskich kopalniach złota, a także odkryją kulisy śmiercionośnej epidemii fentanylu w USA czy narkotykowego piekła Kabulu. Wszystkie odcinki z cyklu ARTE Reportage można zobaczyć bezpłatnie na platformie ARTE.tv i kanale YouTube serwisu.
Magazyn ARTE Reportage to unikalne w europejskim krajobrazie medialnym przedsięwzięcie, które pozwoliło stworzyć kolekcję reportaży z niemal wszystkich zakątków globu. Za tę pracę redakcja otrzymała dwie prestiżowe nagrody im. Alberta Londresa (w 2018 i 2024 roku) oraz liczne wyróżnienia na festiwalach w Bayeux i FIGRA. Programy z cyklu ARTE Reportage są najchętniej oglądane ze wszystkich pozycji programowych na polskim kanale ARTE.tv na YouTube. W 2024 roku zostały odtworzone ponad 8,5 miliona razy.
W sobotę, 15 marca zostanie wyemitowany tysięczny odcinek serii ARTE Reportage. Z tej okazji serwis przypomina najbardziej emblematyczne produkcje, które stanowią przekrój dorobku magazynu od jego początków.
•Ukraina: fotograf na wojnie Jeden z najgłośniejszych reportaży z 2023 roku autorstwa Edwarda Kaprova, Eugene'a Titova i Daniela Fainberga. Po rosyjskiej inwazji izraelski fotograf przemierzył Ukrainę od Donbasu po Chersoń, uwieczniając wojnę przy pomocy stuletniego aparatu fotograficznego. Ta archaiczna technologia, kontrastująca z nowoczesnym polem bitwy, pozwoliła stworzyć obrazy o niezwykłej głębi i ponadczasowości. Dokument z lektorem.
•Fentanyl Popularny reportaż śledczy ukazujący mechanizmy działania karteli narkotykowych, które dostrzegły potencjał w syntetycznym opioidzie stosowanym pierwotnie w szpitalach. Materiał dokumentuje, jak pozornie niewinne pigułki, będące pięćdziesiąt razy silniejsze od heroiny, wywołały bezprecedensowy kryzys zdrowotny w USA. W latach 2020-2021 przyczyniły się one do śmierci 129 000 Amerykanów, a służby ratunkowe stały się bezradne wobec skali problemu. Dokument z lektorem.
•Filipiny: wyzysk dzieci w kopalniach złota Dokument Antoine'a Védheilé, Germaina Baslé i Marco Romasa, który zyskał szerokie uznanie widzów. Reporterzy dotarli do miejsc, gdzie 500 000 poszukiwaczy złota codziennie zagłębia się w trzewia ziemi. Filipiny, posiadające piątą największą rezerwę złota na świecie, są krajem, gdzie dzieci zamiast do szkół trafiają do niebezpiecznych kopalń, ryzykując życie w kontakcie z toksycznymi chemikaliami. Dokument z lektorem.
•USA: Małżeństwa dzieci W 40 stanach USA nadal legalne jest zawieranie małżeństw przez dzieci. W latach 2000–2018 pobrało się prawie 300 tysięcy nieletnich osób, a były to głównie dziewczęta, które wydano za mąż za dorosłych mężczyzn. Trauma przymusu pozostaje w tych kobietach przez całe życie. Dziś niektóre z nich odważnie dzielą się swoimi doświadczeniami i próbują zmienić prawo. Dokument z lektorem.
•Kabul: narkotykowe piekło Afganistan jest największym producentem opium na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat talibowie i afgańscy gangsterzy zarobili miliardy dolarów na eksporcie heroiny. Żyje tu także najwięcej osób uzależnionych od narkotyków. Talibowie nie mają dla nich litości, przymusowo internują ich w klinice znajdującej się w byłej amerykańskiej bazie, gdzie czeka ich okrutny odwyk. Panuje tam głód, przeludnienie i drakońskie warunki. Dokument z lektorem.
Jubileusz ARTE Reportage to nie tylko świętowanie przeszłości, ale również dyskusja o przyszłości dziennikarstwa w czasach rosnących ograniczeń. Dzięki dostępności w sześciu językach europejskich, w tym polskim, ARTE Reportage dociera do wciąż rosnącej liczby odbiorców – w 2024 roku materiały magazynu odnotowały 75,8 miliona wyświetleń na YouTube, potwierdzając, że w erze krótkich form i powierzchownych newsów wciąż istnieje zapotrzebowanie na pogłębiony, rzetelny reportaż.
O ARTE.tv
ARTE.tv to bezpłatny kulturalny kanał VOD współfinansowany ze środków unijnych, który powstał z inicjatywy publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego ARTE, istniejącego na rynku już od 30 lat. ARTE.tv ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej.
Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE.tv obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE - filmy fabularne i dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce.
Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE.tv można oglądać bezpłatnie na www.arte.tv/pl, na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV i na kanale na YouTubie https://www.youtube.com/c/ARTEtvDokumenty.
Więcej informacji i nowości:
FB http://facebook.com/ARTEpopolsku
Instagram https://www.instagram.com/arte.tv_pl
Tik-Tok https://www.tiktok.com/@artetv_pl
Twitter https://twitter.com/ARTEpl
Aby otrzymywać cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE.tv można zapisać się na stronie https://www.arte.tv/pl/articles/newsletter