SOUNDS OF SILENTS to niecodzienne połączenie klasyki kina niemego: odrestaurowanych filmów pełno- i krótkometrażowych z wykonywanymi na żywo, unikatowymi aranżacjami współczesnych gwiazd polskiej sceny muzycznej: Bartka Wąsika, Rosy Vertov, Enchanted Hunters, Antoniny Nowackiej i MANOIDA. Projekcje poprzedzą wprowadzenia filmoznawcze. Program uzupełnią seanse dla młodej widowni połączone z warsztatami kreatywnymi.
W ramach wydarzeń towarzyszących w Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy odbędzie się druga część debaty poświęconej roli i odpowiedzialności osób zarządzających w kulturze. Po raz pierwszy w programie wydarzenia także masterclassy, filmowy i muzyczny.
SOUNDS OF SILENTS nosi imię menedżerki kultury Anny Sienkiewicz-Rogowskiej.
Kino nigdy nie było nieme. Muzyka zawsze mu towarzyszyła. Dziś dawne filmy połączone z nowoczesnymi brzmieniami zyskują dodatkową wartość dzięki dialogowi dwóch wrażliwości: artystów muzyków z artystami filmowymi sprzed stu lat. Jest to wzbogacające doświadczenie, zarówno dla miłośniczek i miłośników kina, jak i fanek i fanów muzyki.
W programie tegorocznej edycji wydarzenia znalazły się m.in.: dramaty psychologiczne z gatunku Kammerspiel „Kryzys” (1928) G.W. Pabsta i „Sylwester” (1924) Lupu Picka, fascynująca i jedna z najbardziej oryginalnych produkcji tamtego czasu, filmowa hybryda „Czarownica” (1922) Benjamina Christensena, arcydzieło francuskiego impresjonizmu „Kobieta znikąd” (1922) Louisa Delluca oraz obraz jednej z pierwszych reżyserek, Musidory – do głębi hiszpańskie „Słońce i cień” (1922).
Filmy zostały ułożone w bogate programy. Pełne metraże poprzedzą najstarsze czeskie „ruchome obrazy”, nakręcone już w 1898 roku kinematografem braci Lumière przez Jana Kříženeckiego, a także kolejne filmy z cieszącej się powodzeniem sekcji Pierwsze wredne baby kina. Filmy będą wyświetlane z napisami polskimi i angielskimi.
„Kino-koncerty” staną się niepowtarzalną okazją do wysłuchania oryginalnych aranżacji i improwizacji w wykonaniu uznanych muzyków: Bartka Wąsika, Rosy Vertov, Enchanted Hunters, Antoniny Nowackiej i MANOIDA.
Nie zapominamy też o najmłodszej publiczności! Seanse krótkometrażowych filmów to idealna okazja, aby dzieci i ich rodziny mogły odkryć urok niemego kina w nowoczesnej i angażującej formie. W programie znajdą się unikatowe, ręcznie barwione filmy z początku XX wieku, które zachwycają pięknem i magią wczesnej kinematografii. Te małe arcydzieła przeniosą widzów w świat baśniowych opowieści, fascynujących animacji i niezwykłych przygód. Wszystko to przy akompaniamencie muzyki na żywo w wykonaniu Marleny Ostrowskiej. Po seansach zapraszamy na warsztaty kreatywne.
Inicjatorem i organizatorem SOUNDS OF SILENTS jest zawiązany pod koniec 2022 roku kolektyw Siostry Archeo, zrzeszający byłe współpracowniczki Anny Sienkiewicz-Rogowskiej. Strategicznego wsparcia organizacyjnego udzielają Fundacja Futurospekcja, przywracająca do obiegu zapomniane dzieła filmowe i edukująca w zakresie dawnych technik kinematograficznych, oraz Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, którego celem jest kształtowanie świadomej publiczności poprzez prezentację filmów oraz promowanie filmowych projektów artystycznych.
Wydarzenie wsparły najważniejsze archiwa filmowe z Niemiec, Holandii, Francji, USA, Czech oraz Szwecji. Repertuar przeglądu powstał we współpracy z Deutsche Kinemathek, Filmmuseum München, EYE Filmmuseum, La Cinémathèque française, San Francisco Silent Film Festival, Národní filmový archiv, Svenska Filminstitutet, Kino Lorber.
Partnerami wydarzenia są Kino Muranów, Czeskie Centrum, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina i Fundacja HER Docs.
Patroni medialni: ARTE, Goethe-Institut
SOUNDS OF SILENTS nosi imię Anny Sienkiewicz-Rogowskiej, zasłużonej dla Warszawy i szkół w całym kraju menedżerki kultury, która kochała nieme kino, wierzyła w edukację oraz inkluzywność, i z którą miałyśmy szczęście pracować. Siostry Archeo
Pobierz Press-Pack Sounds of Silents 2024
ORGANIZATORZY I PARTNERZY WYDARZENIA
Organizatorzy
Fundacja Futurospekcja, Siostry Archeo, Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy
Współfinansowanie
Miasto Stołeczne Warszawa, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Dekada S.A.
Partnerzy
Kino Muranów, Czeskie Centrum, Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina, Fundacja HER Docs
Partnerzy programowi
Deutsche Kinemathek (Berlin), Filmmuseum Munchen (Monachium), EYE Filmmuseum (Amsterdam), La Cinémathèque française (Paryż), San Francisco Silent Film Festival, Národní filmový archiv (Praga), Svenska Filminstitutet (Sztokholm), Kino Lorber (Nowy Jork)
Patroni medialni
ARTE, Goethe-Institut
Oprawa graficzna
Ola Kot