cinema.pl Aktualności

poniedziałek, 08 lipiec 2024 21:25

Amerykanin w Europie. Retrospektywa filmów Josepha Loseya na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Joseph Losey (1909-1984) karierę zawodową rozpoczął w Stanach Zjednoczonych, później przeniósł się do Europy. Kluczowe dla jego twórczości filmowej było spotkanie z późniejszym laureatem literackiej nagrody Nobla - Haroldem Pinterem. Joseph Losey - wybitny twórca filmowy jest bohaterem retrospektywy reżyserskiej na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi. Do Kazimierza Dolnego przyjedzie Daniel Olbrychski, który współpracował z Losey'em u boku Isabelle Huppert w filmie „Pstrąg".

 

Joseph Losey na początku działalności twórczej był dziennikarzem i reżyserem teatralnym. Debiutował w filmie fabularnym w 1948 roku „Chłopcem o zielonych włosach", alegorią przeciwko wojnom i totalitaryzmowi. W 1951 został oskarżony przez Komisję do Badania Działalności Antyamerykańskiej o komunizm i wówczas wyemigrował do Europy. Początkowo, pod pseudonimem, pracował we Włoszech i Francji, by w końcu na stałe osiąść w Wielkiej Brytanii. Kluczowe dla twórczości filmowej Loseya było spotkanie z późniejszym laureatem literackiej nagrody Nobla - Haroldem Pinterem.

Na 18. BNP Paribas Dwa Brzegi pokażemy filmy Loseya oparte na scenariuszach Harolda Pintera: „Służący", „Wypadek" i „Posłaniec". „Służący" zdobył trzy nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). „Wypadek" wygrał Grand Prix Jury na MFF w Cannes w 1967 roku. „Posłaniec" zdobył Złotą Palmę w Cannes w 1971 roku oraz cztery nagrody BAFTA. Każdy z tych filmów analizuje politykę klasową w Anglii, podejmuje tematy społeczno-psychologiczne w sposób demaskatorski w treści i mistrzowski w inscenizacji.  W „Służącym" główny bohater powoduje moralną degradację swojego uprzywilejowanego pracodawcy. „Wypadek" i „Posłaniec" bada pożądanie, hipokryzję i znużenie wśród wykształconej klasy średniej. Filmy Loseya są generalnie naturalistyczne, charakteryzują się enigmatycznym dialogiem Pintera, dla którego reżyser często rozwija wizualną warstwę tworząc gęstą narrację. Jednym z ostatnich filmów Loseya był zrealizowany we Francji „Pstrąg", gdzie fabuła opowiada o dziewczynie z podgórskiej wioski, żyjącej z hodowli ryb, która dostaje się w wir życia wielkomiejskiego. To dramat, oparty na powieści Rogera Vaillanda, z udziałem Isabelle Huppert i Daniela Olbrychskiego. Aktor będzie gościem BNP Paribas Dwa Brzegi, opowie o współpracy i stylu Loseya.

W swoich filmach Losey ukazywał bezwzględność w stosunkach międzyludzkich i mechanizmach społecznych, szczególnie podziałach klasowych, zmuszających jednostkę do uległości. Jego dzieła opowiadały przede wszystkim o skomplikowanych, prowadzących do destrukcji relacjach między ludźmi. W jego opinii kino ma ilustrować naszą egzystencję, powinno niepokoić i prowokować widzów do myślenia, ale nie dawać odpowiedzi.

 

 --- 

 

BNP Paribas Dwa Brzegi — 18. Festiwal Filmu i Sztuki odbędzie się w dniach 27 lipca — 4 sierpnia 2024 roku w Kazimierzu Dolnym i Janowcu nad Wisłą. Zachęcamy do śledzenia naszych newsletterów. Program opublikujemy 15 lipca, internetowa sprzedaż biletów na stronie Festiwalu rozpocznie się 17 lipca.

Czytany 57 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 08 lipiec 2024 21:28

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama