cinema.pl Aktualności

wtorek, 11 czerwiec 2024 12:23

Nominowany do Oscara film Matteo Garrone w kinach w sierpniu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Nominowana do Oscara, Złotego Globu i Europejskich Nagród Filmowych najnowsza produkcja Matteo Garrone (Dogman, Gomorra, Pinokio) to współczesna odyseja opowiadająca o pogoni za marzeniem zwanym Europą.

 

W KINACH OD 16 SIERPNIA 2024

Nagrodzony i nominowany do wielu prestiżowych nagród, nowy film Matteo Garrone to współczesna odyseja opowiadająca o pogoni za marzeniem, jakim jest Europa. W chwilami baśniowej konwencji kina drogi włoski twórca mierzy się z kluczowym problemem dzisiejszego świata, pokazując perspektywę wykluczonych i oddając głos tym, kt.rych zwykle się go pozbawia.

Seydou (w tej roli nagrodzony na festiwalu w Wenecji Seydou Sarr) i Moussa to dwaj młodzi mężczyźni, którzy nie boją się marzyć. Zdają sobie sprawę, że rodzinny Dakar nie jest w stanie zaoferować im wiele, a perspektywa lepszego życia i upragnionej muzycznej kariery czeka na nich z dala od afrykańskiego kontynentu. Celem bohaterów nowego filmu Matteo Garrone staje się zatem Europa.

W tajemnicy przed rodzinami nastolatkowie przygotowują się do dalekiej podróży. Grają na imprezach, by zebrać niezbędne środki, i coraz bardziej dojrzewają do tego, by – być może na zawsze – opuścić swoich bliskich. Nie zdają sobie jednak sprawy, że droga ku lepszej przyszłości okazać się może wyjątkowo kręta. A niebezpieczeństwo będzie czyhało na nich nie tylko za sprawą wyczerpującej przeprawy przez kolejne afrykańskie kraje, ale i ludzi, którzy z pośredniczenia w nielegalnym przerzucie imigrantów uczynili swój sposób na życie.

NAGRODY I FESTIWALE

2024 – OSCARY – najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)

2024 – Złote Globy – Najlepszy film nieanglojęzyczny (nominacja)

2024 – Satelity – Najlepszy film zagraniczny (nominacja)

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji – Srebrny Lew (najlepszy reżyser – Matteo Garrone), Nagroda im. Marcello Mastroianniego dla najlepszego młodego aktora lub aktorki (Seydou Sarr), Nagroda SIGNIS, Nagroda Lanterna Magica, Nagroda FEDIC, Nagroda Zielona Kropla, Nagroda im. Francesco Pasinettiego

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w San Sebastián – Nagroda publiczności (najlepszy europejski film)

2023 – Europejskie Nagrody Filmowe – Najlepszy europejski film roku (nominacja), Najlepszy europejski reżyser roku (nominacja)

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Palm Springs

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Gandawie

2023 – Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Hajfie

Czytany 70 razy

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama