cinema.pl Aktualności

wtorek, 11 czerwiec 2024 12:17

„Błazny”, „Wariaci” i podróże kamperem po Europie – prezentujemy filmy konkursu FROM POLAND!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już czas zaprezentować jedną z najważniejszych sekcji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze, czyli konkurs From Poland, skupiający najciekawsze dokonania polskich twórców kina. Selekcji tytułów co roku dokonuje Łukasz Maciejewski, doświadczony krytyk filmowy. Reżysera, który zdobędzie nagrodę Złotego Anioła za najlepszy film polski, wybierze natomiast publiczność. Festiwalowe seanse uświetnią spotkania z naszymi gośćmi, m.in. Arturem Żmijewskim, Bartoszem Bielenią, Olgą Chajdas, Gabrielą Muskałą, Heleną Norowicz i Mateuszem Więcławkiem.

 

Konkurs „From Poland" to przegląd tego, co w polskim sezonie najwartościowsze, ale także próba diagnozy: jak dzisiaj wygląda rodzime kino, czego mu brakuje, co jest zaś jego wartością – mówi kurator sekcji, Łukasz Maciejewski. – Wybór jest nieprzypadkowy, poprzedzony refleksją i wewnętrznymi dylematami: jak dobrać tytuły, żeby komponowały się w jedną całość, stanowiły zarazem wewnętrznie rozwibrowany obraz kina młodych, debiutujących twórców, ale i klasyków, lub artystów o znaczącym dorobku? Dlatego pokażemy zarówno zaskakującego w formie i treści „Campera" czy zrealizowany z przejmującą wrażliwością filmowy esej „Ultima Thule" Klaudiusza Chrostowskiego, głośnego „Kosa" Pawła Maślony, jak i piękną adaptację Korczaka, czyli „Kajtka Czarodzieja" w reżyserii Magdaleny Łazarkiewicz. Kino „From Poland" będzie kinem pełnym zaskoczeń – dodaje.

W tym roku zaprezentujemy widzom 13 tytułów. Wiele z nich, tak jak „Chłopi" czy „Kos", spotkało się z powszechnym uznaniem i zdobyło liczne nagrody. Wybrane przez nas projekty zaowocowały również wyjątkowymi kreacjami aktorskimi, m.in. rolami Magdaleny Cieleckiej i Marty Nieradkiewicz w „Lęku" czy występem Artura Paczesnego w „Tyle co nic" i Kamili Urzędowskiej w „Chłopach". W zestawieniu nie zabrakło również przedpremierowego pokazu filmu „Camper", opowiadającego pełną przygód historię podróży po Europie.

Pełna lista filmów zakwalifikowanych do konkursu From Poland prezentuje się następująco:

Kobieta z..., reż. Małgorzata Szumowska, Michał Englert, 2023

Sami swoi. Początek, reż. Artur Żmijewski, 2024

Chłopi, reż. DK Welchman, Hugh Welchman, 2023

Kos, reż. Paweł Maślona, 2024

Wariaci, reż. Jan Jakub Kolski, 2023

Błazny, reż. Gabriela Muskała, 2023

Ultima Thule, reż. Klaudiusz Chrostowski, 2023

Lęk, reż. Sławomir Fabicki, 2023

Imago, reż. Olga Chajdas, 2023

Tyle co nic, reż. Grzegorz Dębowski, 2023

Fin del Mundo?, reż. Piotr Dumała, 2023

Camper, reż. Łukasz Suchocki, 2023

Kajtek czarodziej, reż. Magdalena Łazarkiewicz, 2023

 

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca w Toruniu. Naszych widzów zaprosimy na projekcje do Centrum Festiwalowego w CKK Jordanki, Cinema City oraz kina plenerowego. Zapraszamy Was do kina pełnego miłości i tajemniczych istot!

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie jak zawsze na stronie internetowej tofifest.pl oraz na naszym profilu facebookowym. 

Czytany 64 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 11 czerwiec 2024 12:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama