cinema.pl Aktualności

poniedziałek, 10 czerwiec 2024 12:18

20 lat Warszawskiej Szkoły Filmowej na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Z okazji 20-lecia działalności Warszawskiej Szkoły Filmowej na 22. edycji MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze pokażemy najlepsze filmy zrealizowane przez jej studentów. Zobaczymy szkolne projekty nominowanych do Oscara Doroty Kobieli i Tadeusza Łysiaka, a także studenckie filmy z udziałem takich gwiazd, jak Katarzyna Figura czy Danuta Stenka. Gośćmi festiwalu, którzy spotkają się z widzami po poszczególnych projekcjach, będą m.in. Marian Dziędziel, Dorota Pomykała, Aleksander Pietrzak, Maciej Ślesicki i Cezary Orłowski. Wstęp na spotkania pozostaje bezpłatny dla naszej publiczności.

 

Założona przez Macieja Ślesickiego, reżysera, producenta i scenarzystę oraz aktora Bogusława Lindę Warszawska Szkoła Filmowa w ciągu 20 lat działalności wykształciła setki młodych filmowców. Wielu z nich odniosło spektakularne sukcesy na krajowych i międzynarodowych festiwalach, a nawet otrzymało nominacje do Oscara. Studentów wspierają też największe gwiazdy polskiego kina. W etiudach pojawili się m.in. Katarzyna Figura, Danuta Stenka, Dorota Stalińska, Dorota Pomykała czy Marian Dziędziel.

Najpierw od podstaw zbudowaliśmy nowoczesną szkołę filmową, a potem dostaliśmy dwie nominacje do Oscara dla studentów i kolejną dla absolwentki. Wygrywaliśmy Gdynię i dziesiątki innych festiwali, a teraz nasze filmy znalazły się w specjalnym paśmie poświęconym Warszawskiej Szkole Filmowej na 22. MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze. Produkujemy coraz więcej filmów fabularnych... Jak na pierwszych 20 lat, to chyba całkiem nieźle! Nie mogę się doczekać, co będzie dalej – mówi Maciej Ślesicki, założyciel Warszawskiej Szkoły Filmowej.

W ramach MFF Tofifest. Kujawy i Pomorze oddamy głos młodym twórcom, którzy stawiali w Warszawskiej Szkole Filmowej pierwsze kinowe kroki. Sekcję podzieliliśmy na trzy bloki tematyczne:

„Pałeczka pokoleń: gwiazdy u studentów Warszawskiej Szkoły Filmowej”, w ramach którego zobaczymy m.in. występ Danuty Stenki w filmie „Techno” Tadeusza Łysiaka oraz Mariana Dziędziela, Doroty Pomykały i Wojciecha Mecwaldowskiego w produkcji „Mocna kawa wcale nie jest taka zła" Aleksandra Pietrzaka.

„Z Warszawskiej Szkoły Filmowej na festiwale i Oscary” – pokażemy m.in. filmy nominowane do Oscara, czyli „Sukienkę” Tadeusza Łysiaka oraz „Naszą klątwę" Tomasza Śliwińskiego.

„Z Warszawskiej Szkoły Filmowej do kina”, gdzie przypomnimy widzom wyprodukowany przez Warszawską Szkołę Filmową pełnometrażowy film „kRAJ” z udziałem Mariana Dziędziela i Tomasza Włosoka.

Pełna lista produkcji WSF, które pokażemy na festiwalu, prezentuje się następująco:

● Sukienka, reż. Tadeusz Łysiak, 2020

● Techno, reż. Tadeusz Łysiak, 2017

 

● Mocna kawa wcale nie jest taka zła, reż. Aleksander Pietrzak, 2014

● kRAJ, reż. Maciej Ślesicki, Mateusz Motyka, Veronica Andersson, Filip Hillesland,

2021

● Nasza klątwa, reż. Tomasz Śliwiński, 2013

● Szczeliny, reż. Magdalena Gajewska, 2021

● Jestem, reż. Cezary Orłowski, 2024

● Hańba, reż. Tomasz Gąsiorowski, 2023

● Serce na dłoni, reż. Dorota Kobiela (DK Welchman), 2006

● Galerianki, reż. Katarzyna Rosłaniec, 2006

 

22. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Tofifest. Kujawy i Pomorze odbędzie się w dniach 25-30 czerwca w Toruniu. Naszych widzów zaprosimy na projekcje do Centrum Festiwalowego w CKK Jordanki, Cinema City oraz kina plenerowego. Zapraszamy Was do kina pełnego miłości i tajemniczych istot!

Wszelkie informacje o nadchodzącym festiwalu znajdziecie jak zawsze na stronie internetowej tofifest.pl oraz na naszym profilu facebookowym.

Czytany 56 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 10 czerwiec 2024 12:25

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama