cinema.pl Aktualności

czwartek, 06 czerwiec 2024 10:26

„Porwany” na platformach streamingowych

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Na platformy streamingowe trafił „Porwany” prezentowany w Konkursie Głównym zeszłorocznego MFF w Cannes oraz w oficjalnej selekcji MFF w Toronto. Reżyserem filmu jest jeden z najwybitniejszych i wielokrotnie nagradzanych włoskich twórców kina Marco Bellocchio, który nie tracąc nic ze swojej gniewnej natury, wciąż tworzy spektakularne i mocne kino. „Porwany” otrzymał również nominację do tegorocznych Cezarów w kategorii najlepszy film międzynarodowy.

 

Oparta na faktach historia Edgarda Mortary, żydowskiego chłopca porwanego przez papieża, siłą odebranego rodzinie i wyrwanego z tradycji, w której się wychowywał. Film prowadzi intensywne i intrygujące śledztwo wokół zbrodni Kościoła Katolickiego mocno rezonujące z obecnymi czasami, aktualne i ukazujące instytucję Kościoła niczym mafię.

 

Rok 1858, żydowska dzielnica Bolonii. Pod osłoną nocy Gwardia Papieska wdziera się do domu rodziny Mortarów. Na rozkaz kardynała mają zabrać Edgarda, ich siedmioletniego syna, i wysłać do Rzymu. Dziecko zostało w tajemnicy ochrzczone przez swoją opiekunkę, a prawo papieskie jest nieubłagane: musi otrzymać katolickie wychowanie. Zrozpaczeni rodzice Edgarda zrobią wszystko, żeby odzyskać syna. Podejmują walkę, która szybko nabiera wymiaru politycznego. Jednak Kościół i papież nie zgadzają się na zwrot dziecka, chcąc umocnić swoją coraz bardziej słabnącą władzę…

 

Historię porwania Edgarda Mortary w swoim reportażu historycznym opisał laureat Nagrody Pulitzera David I. Kertzer. Niczym detektyw bada historię porwania chłopca i próbuje odpowiedzieć na pytania dotyczące przenikających się granic władzy państwowej i religijnej. Książka „Porwanie Egarda Mortary” w przekładzie Jana Dzierzgowskiego ukazała się

w Wydawnictwie Czarne. Publikacja ta znalazła się w finale Amerykańskiej Nagrody Książkowej oraz została uhonorowana przez Jewish Book Council nagrodą dla najlepszej książki o tematyce żydowskiej.

Czytany 63 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 06 czerwiec 2024 10:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama