cinema.pl Aktualności

czwartek, 16 maj 2024 17:56

Film CZERWONE MAKI jako część obchodów 80. rocznicy walk o Monte Cassino

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Jeżeliby mi dano do wyboru pomiędzy jakimikolwiek żołnierzami, których chciałbym mieć pod swoim dowództwem, wybrałbym was, Polaków.

 

Tymi słowy generał Harold Alexander, wojskowy i polityk, marszałek polny British Army, od 1944 głównodowodzącym wojsk alianckich na obszarze Morza Śródziemnego, jeden z najsłynniejszych brytyjskich dowódców okresu II wojny światowej i minister obrony Wielkiej Brytanii, zwrócił się do polskich żołnierzy po zwycięstwie pod Monte Cassino odznaczając generała Władysława Andersa Orderem Łaźni w imieniu króla Wielkiej Brytanii Jerzego VI.

Film „Czerwone maki”, jako pierwsza polska fabuła o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino, został włączony w uroczyste obchody 80. rocznicy bitwy o Monte Cassino, których zwieńczenie zaplanowane jest na najbliższą sobotę 18 maja, dokładnie w 80 rocznicę przełamania niemieckiej linii obrony pod naporem 2 Korpusu Polskiego, Francuskiego Korpusu Ekspedycyjnego, oraz brytyjskiej 78 Dywizji.

W uroczystościach, które odbywać będą się na terenie Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino, udział wezmą ostatni żyjący żołnierze 2. Korpusu Polskiego, przedstawiciele najwyższych władz państwowych z Prezydentem Rzeczypospolitej Polskiej wraz z małżonką. Swój udział zapowiedzieli również przedstawiciele Parlamentu RP na czele z Marszałkiem Senatu i Wicemarszałek Sejmu.

Cykl wydarzeń na Monte Cassino poprzedzi 16 maja konferencja historyczna w Instytucie Polskim w Rzymie pod hasłem „2. Korpus Polski we Włoszech 80 lat później”. Obecni będą: ambasador RP we Włoszech i córka dowódcy 2. Korpusu - Anna Maria Anders, a także włoscy dziennikarze i naukowcy, działacze i nauczyciele polonijni oraz przedstawiciele polskich instytucji. W debacie udział wezmą córki i synowie żołnierzy armii Andersa: Cristina Gorajski, córka Gustawa Herlinga-Grudzińskiego - Marta Herling, Krystyna Jaworska, Pietro Rogacien i Witold Zahorski.

Całodniową sesję zakończy projekcja filmu „Czerwone maki” z włoskimi napisami w Cinema Adriano na rzymskim Piazza Cavour.

Film „Czerwone maki” o tych dramatycznych wydarzeniach naszej historii, których okrągłą rocznicę obchodzimy w najbliższych dniach, jest nadal wyświetlany w polskich kinach.

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia do tej spektakularnej produkcji powstawały w Chorwacji, Bułgarii oraz w Polsce. W filmie, wyprodukowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z „Czerwonych maków” kino pozostawiające niezapomniane emocje.

 

 

 

Dynamicznie i nowocześnie zrealizowany film inspirowany jest najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej (np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), „Dunkierka” (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.

Zwiastun teaserowy: https://youtu.be/FmvuKQlats4

Aktorzy o filmie: https://youtu.be/WeMzoo3fxlc

Kobiety na Monte Cassino: https://youtu.be/Jo-CAuHPKGE

Niedźwiedź Wojtek: https://youtu.be/EBISFpeE1zM

Rozmach produkcji: https://youtu.be/KtDXRwk85zM

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

 

 

 

Film jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Realizacja filmu przebiega przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

 

 

Gatunek: wojenny, historyczny, dramat

 

 

 

Polska 2023

 

 

 

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

 

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz („Karbala”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz”, „Generał Nil”)

 

Zdjęcia: Arek Tomiak („Legiony”, „Karbala”)

 

Scenografia: Marek Warszewski („Wielka woda”, „Miasto ‘44”)

 

Kostiumy wojskowe: Maciej Pakuła („Marzec ‘68”, „Orlęta. Grodno ‘39”)

 

Kostiumy: Agnieszka Sobiecka („Orlęta. Grodno ‘39”)

 

Charakteryzacja: Karolina Kordas („Akademia Pana Kleksa”)

 

Kierownik produkcji: Andrzej Besztak („Karbala”)

 

 

 

Obsada: Nicolas Przygoda („Filip”, „Atak paniki”), Michał Żurawski („Miasto ‘44”, „Król”, „Karbala”), Bartłomiej Topa („Karbala”, „Drogówka”, „Wataha”), Leszek Lichota („Wielka woda”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Karbala”, „Znachor”), Magdalena Żak („Najlepszy”, „Powidoki”), Szymon Piotr Warszawski („Sukienka”, „Najlepszy”, „Bogowie”), Mark Kitto („The War Below”, „Wolf”), Łukasz Garlicki („Wielka woda”, „Piłsudski”), Andrzej Mastalerz („Orlęta. Grodno’39”, „Kamienie na szaniec”), Mateusz Banasiuk („Furioza”, „1920. Bitwa Warszawska”), Radosław Pazura („Mały Jakub”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Szymon Nygard („Studniówk@”).

 

 

 

Dystrybucja: Kino Świat

Czytany 277 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 16 maj 2024 17:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama