cinema.pl Aktualności

poniedziałek, 13 maj 2024 23:13

77. Festiwal Filmowy w Cannes 2024 w pigułce

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

77. Festiwal Filmowy w Cannes 2024 w pigułce. Na które filmy warto zwrócić uwagę? Wszystkie zobaczymy niedługo w Polsce.

 

Tegoroczny Festiwal Filmowy w Cannes odbędzie się w dniach 14-25 maja. Widzowie już odliczają godziny do święta kina, które zapowiada się niezwykle atrakcyjnie i z pewnością dostarczy ogromnych emocji. W ofercie filmowej na szczególną uwagę zasługują: „The Shrouds" Davida Cronenberga, „The Surfer" z Nicolasem Cage'em i „Horyzont. Rozdział 1", czyli pierwsza część westernowej epopei w reżyserii Kevina Costnera.

Na przewodniczącą jury mianowano amerykańską reżyserkę Gretę Gerwig („Barbie"), a honorowym gościem będzie Meryl Streep. Aktorka odbierze specjalną Złotą Palmę już 14 maja w canneńskim Grand Théâtre Lumière.

„Horyzont. Rozdział 1" w kinach od 28 czerwca

„Horyzont. Rozdział 1" kinomani w Cannes zobaczą poza konkursem głównym. Oprócz Costnera w tej produkcji zagrali też m.in. Sienna Miller i Sam Worthington.

Western opowiada o tysiącach marzycieli, poszukiwaczach lepszego jutra, którzy przemierzają bezkresne terytoria Stanów Zjednoczonych z nadzieją na znalezienie swojego miejsca na Ziemi. Narażeni na ataki rdzennych mieszkańców, broniących swojej ziemi i napaści bandytów szukających łatwego łupu, mierzą się z własnymi słabościami i gniewem natury w drodze ku wymarzonemu celowi. W kraju rozdartym krwawą wojną secesyjną krzyżują się losy szlachetnych i podłych, silnych i słabych, odważnych i tchórzy. Tylko nieliczni dotrą do szczęśliwego kresu tej wielkiej wędrówki.

„Horyzont. Rozdział 1" wyreżyserował wspomniany Kevin Costner („Tańczący z wilkami" – OSCAR®, „Bezprawie"), a muzykę skomponował John Debney, twórca ścieżki dźwiękowej do legendarnej „Pasji" i „Króla Rozrywki".

Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

 

„The Surfer"

Miłośnicy rozrywki przez duże „R" także nie mogą się doczekać filmu z Nicolasem Cage'em „The Surfer", który wyreżyserował Lorcan Finnegan. Zostanie on wyświetlony na specjalnym pokazie o północy.

W tej wyjątkowej produkcji, nakręconej w Australii, główny bohater (w tej roli Nicolas Cage) powraca do swojego rodzinnego nadmorskiego miasta. Na miejscu zostaje upokorzony na oczach syna przez gang miejscowych surferów, którzy roszczą sobie prawa do jego ulubionej plaży, którą pokochał jeszcze w czasach dzieciństwa. Upokorzony postanawia pozostać na plaży, wypowiadając wojnę tym, którzy kontrolują zatokę.

– Nicolas Cage wziął udział w projekcie i cieszymy się, że udało nam się go pozyskać i ostatecznie to on zagrał w nim główną rolę – przyznał w kwietniu w trakcie jednej z konferencji prasowych Thierry Frémaux, delegat generalny 77. Festiwalu Filmowego w Cannes.

Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

 

„The Shrouds"

Jest też niespodzianka dla zagorzałych wielbicieli Vincenta Cassela, który ostatnio czarował widzów w roli Atosa we francuskiej superprodukcji „Trzej muszkieterowie: D'Artagnan".

Tym razem aktora nie zobaczymy w roli kostiumowej. W „The Shrouds" Davida Cronenberga francuskiemu aktorowi będzie partnerowała Diane Kruger. To kolejny, po ubiegłorocznych „Zbrodniach przyszłości" obraz kultowego reżysera na francuskim festiwalu. Przypomnijmy, że przez 26 lat Cronenberg nie pokazał na Lazurowym Wybrzeżu żadnego swojego filmu.

Nowy film z Kruger i Casselem opowiada historię 50-letniego Karsha, który jest odnoszącym sukcesy biznesmenem. Wciąż rozpamiętujący śmierć żony, po której nie otrząsnął się i nie wrócił do równowagi psychicznej, wymyśla rewolucyjny, ale i kontrowersyjny system, GraveTech. Pozwala on żywym nawiązywać kontakt z ich bliskimi, którzy odeszli. Pewnej nocy kilka grobów, zostaje zdewastowanych. Karsh postanawia znaleźć wandali.

Dystrybutorem filmu jest Monolith Films.

Czytany 72 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 13 maj 2024 23:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama