cinema.pl Aktualności

czwartek, 09 maj 2024 10:58

Wieczór poświęcony twórczości Krzysztofa Miklaszewskiego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Reżyser, krytyk, dziennikarz, pedagog. Stowarzyszenie Filmowców Polskich zaprasza na wyjątkowy wieczór poświęcony twórczości Krzysztofa Miklaszewskiego, który w tym roku obchodzi 80. urodziny. Z tej okazji 21 maja o godz. 19:00 w kinie Kultura (sala Rejs) odbędzie się pokaz dwóch filmów i spotkanie z twórcą. Wstęp na podstawie bezpłatnych wejściówek dostępnych w kasie kina od 16 maja od godz. 17:00. Każda osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki. Miejsca są nienumerowane.

 

 

Urodzony w 1944 roku w Krakowie twórca żadnej pracy artystycznej się nie boi. Jego nauczycielami byli Kazimierza Wyka, Karol Estreicher (junior), Tadeusz Kantor i Jerzy Bossak. Jak sam przyznaje, życie zmusiło go do uprawiania „wieloboju". Dlatego dał się poznać jako reżyser filmowy i teatralny, krytyk sztuki, dziennikarz telewizyjny, aktor, pedagog, autor książek, a także kilkunastu adaptacji i scenariuszy teatralnych. Podczas specjalnego wieczoru zorganizowanego przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich szczególną uwagę zwrócimy na jego twórczość filmową. Krzysztof Miklaszewski ma na koncie 130 filmów dokumentalnych, a w tym roku obchodzi 50-lecie aktywności jako twórca dokumentalny.

 

- Zapraszam serdecznie Państwa na pokaz dwóch filmów. Pierwszy to „Zawsze w sobotę, czyli pamiętnik Piotra S." (1981) przedstawiający kabaret „Piwnica pod Baranami" i jego twórcę Piotra Skrzyneckiego. Drugi to „Tu! Sześćdziesiątka!!" (1981). Ukazuje on dwie twarze – radiową i estradową - kabaretu „Sześćdziesiątka". Oba filmy w satyryczny sposób ukazują ówczesną rzeczywistość i w efekcie zostały zdjęte przez cenzurę, a ja zostałem „półkownikiem" – mówi Krzysztof Miklaszewski.

 

Pokaz filmów poprzedzi spotkanie z twórcą. Rozmowę poprowadzi Jerzy Armata.

Czytany 62 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 09 maj 2024 10:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama