cinema.pl Aktualności

czwartek, 11 kwiecień 2024 23:01

25 kwietnia rusza nowy cykl Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Festiwalu Filmowego Ukraina!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Promowanie kultury i sztuki filmowej Ukrainy, integracja społeczności polskiej i ukraińskiej oraz wsparcie kinematografii ukraińskiej. To cele CINEMA UKRAINA, premierowego cyklu organizowanego przez Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy i Festiwal Filmowy Ukraina!. Już 25 kwietnia cykl zainaugurują dwa wydarzenia: specjalny kostiumograficzny masterclass oraz pokaz filmu „Dovbush. Tajemnica czarnych gór” połączony ze spotkaniem z aktorem Mateuszem Kościukiewiczem i kostiumografką Galą Otenko.

 

Program CINEMA UKRAINA! rozpisano na pół roku – od kwietnia do października 2024. Wypełnią go bezpłatne pokazy filmów, panele dyskusyjne z twórcami oraz warsztaty mistrzowskie z udziałem ukraińskich filmowców. Poza wydarzeniami, które będą odbywały się co miesiąc w siedzibie Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy w Warszawie, organizatorzy planują także kino letnie z dodatkowymi projekcjami filmów z historii kinematografii niepodległej Ukrainy. Wydarzenia będą także transmitowane online, a wybrane filmy będą dostępne na platformie vod.warszawa.pl. 

 Ukraińska sztuka kostiumografii w filmie. Masterclass z Galą Otenko | 25 kwietnia 2024, godz. 16:00

Inauguracyjne wydarzenia zaplanowane na czwartek 25 kwietnia o godz. 16:00, szczególnie zainteresuje miłośników zaglądania za kulisy filmowych produkcji. W Studiu U20 odbędzie się masterclass z udziałem Gali Otenko, ukraińskiej kostiumografki filmowej i teatralnej, która ma na koncie przygotowanie kostiumów do niemal 70 filmów. Gala Otenko współpracowała m.in. z Agnieszką Holland przy głośnym filmie „Obywatel Jones” oraz z Olesem Saninem przy filmach „Mamaj”, „Przewodnik” oraz „Dovbush. Tajemnica czarnych gór”. Uczestnicy masterclass poznają twórczą filozofię artystki, dla której kostium to narzędzie do wykreowania obrazu filmowego, przekazania widzowi emocji i charakteru postaci, sceny oraz filmu w całości. Gala Otenko podzieli się z widzkami i widzami wiedzą o tym, jakie akcenty wizualne wpływają na postrzeganie postaci i nastrój sceny. Uczestnicy i uczestniczki masterclass wspólnie zastanowią się nad tym, jak detale czy kolor kostiumu potrafią opowiadać historię oraz jakie są etapy pracy nad filmem. Zdobędą też wiedzę o tym, jakie umiejętności są ważne w zawodzie kostiumografa_ki. Wstęp na masterclass jest bezpłatny, ale wymagana jest rezerwacja wejściówki.

 

 „Dovbush. Tajemnica czarnych gór” pokaz filmu i spotkanie | 25 kwietnia 2024, godz. 19:00

Drugim wydarzeniem inauguracyjnej odsłony CINEMA UKRAINA! będzie organizowany w warszawskiej Kinotece pokaz specjalny filmu „Dovbush. Tajemnica czarnych gór” w reżyserii Olesia Sanina, wielokrotnie nagradzanego autora filmów dokumentalnych i fabularnych. Ta historyczna epopeja przeniesie widzów do XVIII wieku, w malownicze Karpaty, gdzie legenda huculskiego atamana, Oleksy Dobosza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie, budząc powstańcze i rewolucyjne emocje. W rolach głównych występują Sergey Strelnikov oraz Agata Buzek. Na ekranie pojawią się także Daniel Olbrychski oraz Mateusz Kościukiewicz, który będzie gościem spotkania zaplanowanego po pokazie. Po projekcji filmu „Dovbush. Tajemnica czarnych gór” odbędzie się dyskusja z udziałem Mateusza Kościukiewicza oraz kostiumografki Gali Otenko, którą poprowadzi dziennikarka Beata Kwiatkowska. Pokaz odbędzie się w czwartek 25 kwietnia o godzinie 19:00, a bilety dostępne są na stronie warszawskiej Kinoteki. 

Więcej informacji o cyklu CINEMA UKRAINA! https://ckf.waw.pl/aktualnosci 

oraz w wydarzeniach na Facebooku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej  

Czytany 135 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 11 kwiecień 2024 23:05

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama