cinema.pl Aktualności

sobota, 30 marzec 2024 22:26

Gwiazdy CZERWONYCH MAKÓW o rozmachu produkcj

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Leszek Lichota, Mateusz Banasiuk, Bartłomiej Topa, Michał Żurawski, Nicolas Przygoda, Magdalena Żak i Szymon Piotr Warszawski dzielą się wrażeniami z planu.

 

Zobacz, co powiedziały nam gwiazdy filmu „Czerwone maki”. W oczekiwaniu na spektakularne kino, oddajemy głos aktorom, którzy najlepiej wiedzą, co działo się na planie i na co mogą liczyć widzowie.

„Brakowało mi ostatnio takiego filmu, w którym pokazalibyśmy bitwę naprawdę. Czołgi, wozy bojowe, karabiny maszynowe, setki statystów.”

Mateusz Banasiuk

 

„To będzie wystrzałowe kino. Nie będziecie źli.”

Leszek Lichota

 

„Będą prawdziwe wybuchy, tak, jak robi się to na świecie.”

Szymon Piotr Warszawski

 

„Monte Cassino zostało przez nas wygrane, zdobyte i tak samo będzie z tym filmem. Nie ma innej opcji!”

Michał Żurawski

 

Zobacz materiał:

https://youtu.be/WeMzoo3fxlc

 

„Czerwone maki” tylko w kinach od 5 kwietnia!

„Czerwone maki” to pierwszy polski film fabularny o słynnej i zwycięskiej bitwie o Monte Cassino. Zdjęcia powstawały w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Po raz kolejny specjalista od kina wojennego – Krzysztof Łukaszewicz („Orlęta: Grodno ’39”, „Karbala”, „Generał Nil”) nawiązuje do najważniejszych i najbardziej dramatycznych kart naszej historii.

W filmie, wyprodukowanym przez Wytwórnię Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą widzów opowieść.  Wyścig z czasem, pełen napięcia proces planowania natarcia i ogromny ciężar nieodwracalnych decyzji podejmowanych przez dowódców II Korpusu czynią z „Czerwonych maków” kino pozostawiające niezapomniane emocje.

Dynamiczne i nowocześnie realizowane „Czerwone maki” inspirowane są najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej (np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), „Dunkierka” (2017)). Podobnie jak w dziełach światowych reżyserów – historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów.

Zwiastun: https://youtu.be/ZpALdfikr5o

Zwiastun teaserowy: https://youtu.be/FmvuKQlats4

Kobiety na Monte Cassino: https://youtu.be/Jo-CAuHPKGE

Niedźwiedź Wojtek: https://youtu.be/EBISFpeE1zM

Rozmach produkcji: https://youtu.be/KtDXRwk85zM

 

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Na ekranie zobaczymy także postaci historyczne – w rolę legendarnego generała Andersa wcielił się Michał Żurawski, a brytyjskiego generała Olivera Leese zagrał Mark Kitto. W filmie występują także: Bartłomiej Topa, Łukasz Garlicki, Andrzej Mastalerz, Mateusz Banasiuk, Radosław Pazura, Szymon Nygard i inni.

Mimo że bitwa o Monte Cassino była jednym z kluczowych wydarzeń kampanii włoskiej oraz która otworzyła aliantom drogę na Rzym, jest ona praktycznie nieznana poza Polską. Dzięki „Czerwonym makom” bohaterstwo polskich żołnierzy, którzy zdobyli Monte Cassino, zyskuje nareszcie właściwe upamiętnienie.

Film jest dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Realizacja filmu przebiega przy wsparciu Polskiej Fundacji Narodowej, Ministerstwa Obrony Narodowej oraz Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

 

Gatunek: wojenny, historyczny, dramat

Polska 2023

Produkcja: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych

Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Łukaszewicz („Karbala”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Lincz”, „Generał Nil”)

Zdjęcia: Arek Tomiak („Legiony”, „Karbala”)

Scenografia: Marek Warszewski („Wielka woda”, „Miasto ‘44”)

Kostiumy wojskowe: Maciej Pakuła („Marzec ‘68”, „Orlęta. Grodno ‘39”)=

Kostiumy: Agnieszka Sobiecka („Orlęta. Grodno ‘39”)

Charakteryzacja: Karolina Kordas („Akademia Pana Kleksa”)

Kierownik produkcji: Andrzej Besztak („Karbala”)

Obsada: Nicolas Przygoda („Filip”, „Atak paniki”), Michał Żurawski („Miasto ‘44”, „Król”, „Karbala”), Bartłomiej Topa („Karbala”, „Drogówka”, „Wataha”), Leszek Lichota („Wielka woda”, „Orlęta. Grodno ‘39”, „Karbala”, „Znachor”), Magdalena Żak („Najlepszy”, „Powidoki”), Szymon Piotr Warszawski („Sukienka”, „Najlepszy”, „Bogowie”), Mark Kitto („The War Below”, „Wolf”), Łukasz Garlicki („Wielka woda”, „Piłsudski”), Andrzej Mastalerz („Orlęta. Grodno’39”, „Kamienie na szaniec”), Mateusz Banasiuk („Furioza”, „1920. Bitwa Warszawska”), Radosław Pazura („Mały Jakub”, „Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Szymon Nygard („Studniówk@”).

 

 

 

Dystrybucja: Kino Świat

Czytany 94 razy Ostatnio zmieniany sobota, 30 marzec 2024 22:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama