cinema.pl Aktualności

piątek, 29 marzec 2024 23:45

Wiemy, jak będzie wyglądać kino Tęcza po remoncie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Po wielomiesięcznym wysiłku Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy ogłasza zakończenie prac nad dokumentacją projektową kina Tęcza. Od momentu jego budowy w 1929 roku – jako kotłowni centralnego ogrzewania dla osiedla Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej – kino Tęcza przeszło przez liczne zmiany i transformacje, a teraz przygotowuje się na kolejny etap swojej historii, by stać się kulturalnym sercem Żoliborza.

 

Nowe kino Tęcza będzie stanowić połączenie tradycji z nowoczesnością, łącząc w sobie klimat kinematografii analogowej z najnowszymi osiągnięciami technologii cyfrowej.  Po ukończeniu wszystkich prac, budynek będzie pełnił funkcję kulturalnego centrum filmowego, będąc otwartym i przyjaznym miejscem dla wszystkich miłośników kina. 

Jednym z kluczowych elementów przebudowy jest nowoczesna sala kinowa, wyposażona w najnowocześniejsze systemy audiowizualne. Sala będzie mogła pomieścić 145 widzów, zapewniając niezapomniane wrażenia podczas seansów filmowych. System dźwięku Dolby Atmos oraz panoramiczny ekran sprawią, że oglądanie filmów stanie się prawdziwą przyjemnością dla wszystkich kinomanów. Mimo wprowadzenia najnowocześniejszych technologii, kino Tęcza nie zrezygnuje z kinowych tradycji. Nadal będzie można cieszyć się projekcjami filmów z taśmy, co stanowi hołd dla historii kina oraz umożliwia wyjątkowe doświadczenia kinowe. W projekcie kina zaplanowano możliwość podłączenia dwóch systemów projekcji: nowoczesny cyfrowy DCP oraz projektor 35 mm do wyświetlania filmów z taśmy światłoczułej. Niezależnie od źródła projekcji widzowie będą mogli cieszyć się dźwiękiem przestrzennym. Ponadto powstanie tu nowoczesna reżyserka, która umożliwi rejestracje i transmisje na żywo z wydarzeń, które będą odbywać się w kinie. Projekt akustyczny kina przewiduje możliwość przeprowadzania paneli dyskusyjnych i konferencji oraz organizacji 

„Chcemy, aby nowe kino Tęcza stało się kulturalnym sercem Żoliborza, otwartym dla różnorodnych wydarzeń i spotkań. Naszym celem jest nie tylko promocja filmu, lecz także organizacja koncertów, wystaw, spotkań autorskich, a przede wszystkim warsztatów i wydarzeń edukacyjnych. Chcemy, by kino Tęcza stało się w przyszłości nowym domem dla Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC i miejscem, które żyje i rozwija się wraz z naszą społecznością” – mówi Joanna Rożen-Wojciechowska, dyrektorka Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy.  

Projektanci i autorzy projektu, Andrzej Kaczmarczyk i Sylwia Bartoszewska z Biura Architekt Kaczmarczyk SC, podkreślają, że ich celem było nie tylko zachowanie dziedzictwa architektonicznego budynku, lecz także przystosowanie go do nowoczesnych potrzeb i standardów dostępności. „Kompozycja architektoniczna tego projektu to gra bryłami, proporcjami – to architektura spójna, pełna równowagi i spokoju, z przeszkleniami przy wejściu, aspirująca do nowoczesności. My zamysł naszych poprzedników wydobywamy poprzez fakturę tynków, smukłość profili w przeszkleniach. Poza ładnym holem, wnętrza kina są przytłoczone starym „myśleniem stropami” i ciasną klatką schodową. „Rozcinamy” te duszne przestrzenie, by przez szeroki świetlik dachowy wlać do wnętrza powietrze i światło, a schody uformować już w nowy, bardziej rzeźbiarski sposób” – mówi Andrzej Kaczmarczyk. 

Kino Tęcza będzie miejscem inkluzywnym, ma zapraszać zarówno mieszkańców, jak i twórców, tworzyć dla nich ciekawą i bezpieczną przestrzeń. Ta idea znajduje odzwierciedlenie również w architekturze – foyer oraz kawiarnia od frontu będą niejako przedłużeniem ulicy. „Blaszaną bramę od ulicy Suzina zamieniamy na żarzące rozmytym światłem szklane wrota, za którymi urządzamy wąski bar kawowy, świadomie trochę ciasny i – jak we włoskich espresso barach – dostępny także z ulicy, w którym zawsze będzie można kupić bilet do kina” – dodaje projektant. 

Jednym z priorytetów podczas modernizacji kina Tęcza było stworzenie przestrzeni dostępnej dla osób z niepełnosprawnościami. Budynek został w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi, z uwzględnieniem windy, specjalnie zaprojektowanych miejsc dla widzów niepełnosprawnych oraz sanitariatów. Ponadto z myślą o osobach z dysfunkcjami ruchu i słuchu uwzględniono w nim pętle indukcyjne. 

Podczas modernizacji kina Tęcza, dużą uwagę poświęcono również kwestiom zrównoważonego rozwoju i ekologii. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii oraz materiałów o niskim wpływie środowiskowym, budynek kina będzie bardziej energooszczędny i przyjazny dla środowiska. 

„Stan zachowania budynku oraz skala nie napawały optymizmem.  Udało się jednak zaprojektować salę kinową z profesjonalnym, najnowocześniejszym wyposażeniem audiowizualnym, a jednocześnie zachować aurę kina studyjnego z przestrzenią plenerową zaaranżowaną na projekcje filmów. Od frontu budynku udało się wchłonąć przedpole ulicy Suzina i kontynuować w formie „kawiarni wiedeńskiej”, gdzie każdy przechodzień będzie mógł wypić szybkie espresso w towarzystwie zawsze tam obecnej „sgraffitowej” postaci Andrzeja Wajdy i jego zapisków. Udało się stworzyć iluzje przestrzenną dalekich planów skadrowaną świetlikiem nad luźno zawieszonymi w holu biegami schodów. Udało się wyeksponować piękne proporcje modernistycznej architektury. I to wszystko na niespełna sześciuset metrach kwadratowych powierzchni, jaką mieliśmy do dyspozycji” – wyjaśnia Sylwia Bartoszewska. 

Kino edukacyjne 

Jednym z kluczowych elementów działalności kulturalnej kina Tęcza będzie program edukacyjny, skierowany do dzieci, młodzieży i dorosłych. Dzięki różnorodnym warsztatom, wykładom i pokazom, uczestnicy będą mieli okazję zgłębiać tajniki sztuki filmowej, rozwijać swoje umiejętności oraz poszerzać horyzonty kulturowe. 

Na Suzina przeniesie się również Festiwal Filmów Dokumentalnych dla Młodych Widzów LET’S DOC, który gości dotychczas w innych warszawskich kinach. Tegoroczna edycja tego wydarzenia odbędzie się w dniach 13-20 kwietnia w Kinotece i 14 kwietnia – 5 maja na VOD Warszawa. 

Miejsce kameralnych wydarzeń kulturalnych 

Nowe kino Tęcza nie będzie jedynie miejscem projekcji filmów, ale także centrum kulturalnym, w którym odbywać się będą różnorodne wydarzenia, takie jak wystawy, koncerty, spotkania autorskie czy warsztaty. Funkcjonalne foyer oraz dziedziniec latem staną się miejscem spotkań i interakcji dla mieszkańców Żoliborza i wszystkich miłośników kultury.

Kino Tęcza będzie również otwarte na współpracę z lokalnymi artystami i twórcami, oferując im przestrzeń do prezentacji swoich dzieł, przedsięwzięć oraz organizacji wydarzeń artystycznych. Współpraca z lokalnymi talentami wpisuje się w filozofię kina Tęcza jako miejsca otwartego na lokalną społeczność i wspierającego rozwój kulturalny dzielnicy. 

Dalsze kroki 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, mając projekty wykonawcze, wystąpiło o pozwolenie na budowę.  W kolejnym kroku przystąpi do procedury wyboru wykonawcy robót budowlanych oraz inżyniera kontraktu. Otwarcie budynku kina Tęcza planowane jest na 2027 rok. 

Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy to warszawska instytucja zajmująca się filmem, realizująca ważne zadania związane z upowszechnianiem kultury i edukacją filmową. Organizujemy projekcje i dyskusyjne kluby filmowe, koncerty muzyki filmowej, wystawy, warsztaty dla dzieci i młodzieży, panele i konferencje, tworzymy programy edukacyjne i jesteśmy obecni w internecie poprzez platformę vod.warszawa.pl. Działamy w Alejach Ujazdowskich 20, a za trzy lata otworzymy ponownie kino Tęcza na Żoliborzu.

Zachęcamy twórców do tworzenia filmów dokumentalnych dla dzieci i młodzieży w ramach programu SKOK W DOK. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych, producentów i nadawców telewizyjnych, fundusze filmowe, dystrybutorów, do ich realizacji i wprowadzania na rynek (poprzez pitchingi i Forum Filmu Dokumentalnego dla Młodej Widowni organizowane corocznie podczas festiwalu Millenium Docs Against Gravity), nauczycieli i rodziców do wykorzystywania takich filmów w edukacji (udostępniamy filmy i materiały edukacyjne, organizujemy warsztaty i kursy). Jesteśmy organizatorem Festiwalu Filmów Dokumentalnych dla Młodej Widowni LET’S DOC.

Platforma VOD Warszawa (vod.warszawa.pl) to przyjazne, nowoczesne, cyfrowe narzędzie do udostępniania kultury online, zaprojektowane z myślą o instytucjach publicznych, organizacjach pozarządowych, twórcach festiwali i przeglądów filmowych, teatrach, a także samych artystach i wykonawcach.  Na VOD Warszawa znajdują się także propozycje filmowe. Wytrawny kinoman znajdzie w serwisie pozycje fabularne, dokumentalne oraz animacje. VOD Warszawa łączy w sobie elementy technologiczne umożliwiające publikowanie filmów, seriali, podcastów, artykułów, specjalnych kolekcji czy wystaw online, a także prowadzenie transmisji na żywo z takich wydarzeń jak koncerty, recitale, spotkanie z artystami, konferencje czy wykłady oraz publikację tekstów z galeriami zdjęć.  

Strona www: www.ckf.waw.pl 

Festiwal LET’S DOC: www.letsdoc.pl 

Platforma VOD Warszawa: https://vod.warszawa.pl 

Facebook: https://www.facebook.com/CentrumKulturyFilmowej 

Instagram: https://www.instagram.com/ckf_im.andrzejawajdy/

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCucF22F3aBukZ8K7TCPMtvg

Linkedin: https://www.linkedin.com/company/centrum-kultury-filmowej-im-andrzeja-wajdy/

Spotify: https://open.spotify.com/user/wsb85x5614fuqtyxfn12f0i0n

Czytany 94 razy Ostatnio zmieniany piątek, 29 marzec 2024 23:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama