cinema.pl Aktualności

poniedziałek, 25 marzec 2024 18:05

Prawdziwa historia nastoletniej Ireny Gut

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

„Zostałam kochanką niemieckiego oficera, aby ocalić życie moich przyjaciół". ROMANS Z WROGIEM CZY SKAZANIE LUDZI NA PEWNĄ ŚMIERĆ?

 

„Przysięga Ireny" to prawdziwa historia nastoletniej Ireny Gut, która w czasie II wojny światowej ukrywała i uratowała od zagłady kilkanaście osób żydowskiego pochodzenia. Młodziutka dziewczyna ukrywała 12 osób w piwnicy willi niemieckiego majora, wykorzystując fakt, że jest zaufaną służącą SS-mana. Kiedy major poznał tajemnicę Ireny, postawił jej ultimatum: zostanie jego kochanką lub umrze, a wraz z nią kilkanaście niewinnych osób. 

Wojna odebrała Irenie młodość – w 1939 roku miała 17 lat, nigdy nawet nie całowała się z chłopakiem. Skromna dziewczyna wychowywana w tradycyjnym domu nie miała szansy na romantyczną pierwszą miłość. Zaraz po wybuchu wojny została pobita i zgwałcona przez grupę radzieckich żołnierzy. Cudem uratowana dostała możliwość pracy jako pielęgniarka, później trafiła do przymusowej pracy w fabryce amunicji. Znajomość niemieckiego, spryt i uroda pozwoliły jej na to, by zyskać bezpieczeństwo i lepszą pracę u niemieckiego okupanta. Jako służąca w kantynie, a później w willi majora Rugemera, Irena miała dostęp do jedzenia i możliwość udzielenia pomocy Żydom, których ukryła w piwnicy Niemca. Kiedy jej tajemnica wyszła na jaw, major zmusił Irenę do tego, by została jego kochanką. „To było gorsze niż gwałt" – napisała potem w swoich wspomnieniach. Nie chcąc obciążać swoich żydowskich przyjaciół, młodziutka Polka ukryła przed nimi fakt, jaką cenę płaci za ich bezpieczeństwo. Zwierzyła się tylko księdzu na spowiedzi, nie dostała rozgrzeszenia. 

Co jest ważniejsze – ludzkie życie, czy osobista godność? Jakich poświęceń wymagało bohaterstwo? Odpowiedź na te pytania dostarczy film „Przysięga Ireny" – prawdziwa historia Sprawiedliwej wśród Narodów Świata (odznaczona w 1982 roku), która za swoje bohaterstwo musiała zapłacić wysoką cenę. W kinach już od 19 kwietnia.  

W 2021 roku, nakładem wydawnictwa Poradnia K., ukazały się wstrząsające wspomnienia Ireny Gut-Opdyke: „Ratowałam od Zagłady. Wspomnienia" (tytuł oryginalny: In My Hands. Memories of a Holocaust Rescuer). Irena Gutówna powtarza w książce: „Pamiętajcie – miłość, nigdy nienawiść", a jej działania są najlepszym przykładem, jak dobro zwycięża zło. Po przetrwaniu wojny, po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych, po wielu latach milczenia i skrywania głęboko tajemnicy wojennych lat w Polsce, Irena zdecydowała się spisać swoje wspomnienia. Skłoniły ją do tego opinie zaprzeczające obozom koncentracyjnym i Holocaustowi. Wspomnienia Ireny Gut-Opdyke są świadectwem odwagi „zwykłej polskiej dziewczyny" – jak sama mówi o sobie, heroizmu i sprzeciwu jednostki wobec największego zła, jakiego doświadczył świat. Książka wstrząsnęła czytelnikami, była recenzowana, szeroko komentowana, a na jej kanwie powstała sztuka w nowojorskim teatrze.

„Przysięga  Ireny" to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. W głównych rolach zobaczymy gwiazdy światowego kina: Sophie Nelisse i Dougraya Scotta. W obsadzie polsko-kanadyjskiej koprodukcji znaleźli się również: Andrzej Seweryn, Filip Kosior, Rafał Mohr, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Irena Melcer, Eryk Kulm Jr, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak, Maciej Nawrocki, Zuza Puławska, Krzysztof Szczepaniak, Aleksandar Milićević i Agata Turkot. Reżyserką obrazu jest wielokrotnie nagradzana Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz napisał Dan Gordon, który jest również autorem sztuki o Irenie Gut-Opdyke, która zdobyła serca nowojorskiej widowni offbroadwayowskiej sceny w 2008 roku. Światowa premiera filmu miała miejsce na 48. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto.

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nelisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Siłą zostaje zmuszona do niewolniczej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja polepsza się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott). Zafascynowany rezolutną dziewczyną mężczyzna zauważa, że pracuje ona ponad swoje siły i awansuje ją w strukturze fabryki. Irena przejmuje nowe obowiązki w kuchni, a później także dostaje za zadanie zarządzanie szwalnią, w której pracuje kilkunastu Żydów. Bohaterce udaje się podsłuchać rozmowę Niemców, z której dowiaduje się o planach likwidacji pobliskiego getta i postanawia znaleźć sposób na to, by ocalić podlegających jej robotników. Wkrótce rozwiązanie sytuacji pojawia się samo – młoda Polka otrzymuje propozycję pracy w roli gosposi w posiadłości Rugemera. Irena postanawia wykorzystać zaufanie pracodawcy i ukryć w jego domu Żydów pracujących wcześniej w szwalni. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum. 

 

 

NA EKRANACH KIN JUŻ 19 KWIETNIA

 https://www.youtube.com/watch?v=CLVTmV6zWNo

 

Gatunek: dramat wojenny

Produkcja: Polska, Kanada 2023

Dystrybucja: K&K Film Selekt/Quiver Distribution

Reżyseria: Louise Archambault („Familia", „Gabrielle'")

Zdjęcia: Paul Sarossy („Exotica", „Ararat", „Słodkie jutro", „Rodzina Borgiów")

Scenariusz: Dan Gordon („Morderstwo pierwszego stopnia", „Huragan", „Pasażer 57")

Obsada: Sophie Nelisse („Pan Lazhar", „Yellowjackets", „Złodziejka książek"), Dougray Scott („Mission: Impossible 2", „Taśmy Watykanu", „Gra Ripleya" ),Maciej Nawrocki („Noc życia", „Sala samobójców", „1920. Wojna i miłość"), Andrzej Seweryn („Ostatnia Rodzina", „Różyczka", „Lista Schindlera"), Eliza Rycembel („Boże Ciało", „Obietnica") , Tomasz Tyndyk („Pianista", „Weekend"), Aleksandar Milićević („Czarny Mercedes", „Planeta Singli 2", „Planeta Singli 3"), Agata Turkot („Wesele", „Soyer"), Filip Kosior („Piłsudski", „Gorzko, gorzko!"), Irena Melcer („Lokatorka", „Powidoki", „Aida"), Krzysztof Szczepaniak („Kamienie na szaniec"), Mateusz Mosiewicz („Pod wiatr"), Rafał Mohr („Kler", „Pitbull"), Eryk Kulm Jr („Filip", „Kiedy ślub"), Rafał Maćkowiak („33 sceny z życia", „Ciemno, prawie noc"), Maciej Nawrocki („Operacja Dunaj", „Inni ludzie") i Zuza Puławska („Wesele", „Wszystko dla mojej matki")

Czytany 119 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 25 marzec 2024 18:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama