cinema.pl Aktualności

poniedziałek, 11 marzec 2024 18:23

Kulig u Szumowskiej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najbardziej wzruszający jako doskonała historia miłosna” – tak o filmie Kobieta z…” Małgorzaty Szumowskiej i MichałEnglertmożna było przeczytać w recenzjach po światowej premierze podczas prestiżowego festiwalu w Wenecji (The Film Verdict). To czuła opowieść o walce o siebie, ale też o pięknie prawdziwej bliskości z Małgorzatą Hajewską-Krzysztofik, Joanną Kulig, Mateuszem Więcławkiem i Bogumiłą Bajor w rolach głównych. Polska premiera 5 kwietnia. Zwiastun już w sieci. 

 

 

 Nie jest łatwo opowiedzieć całą historię życia jednej osoby, nie jest też łatwo uchwycić jej serce i duszę, uczucia, cierpienia, radości i doświadczenia w spójną i wciągającą historię, z którą każdy może się utożsamić – pisał w Wenecji Alex Billington z redakcji FirstShowing.net, podkreślając, że Małgorzacie Szumowskiej i Michałowi Englertowi się to udało. Film zebrał same pozytywne recenzje na portalu Rotten Tomatoes  światowe redakcje nie szczędziły pochwał polskiej produkcji:

 

Trzyma widza samą dojmującą siłą emocjonalną opowiadanej historii, a także dzięki przepełnionej współczuciem roli Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik  Variety

Poruszający portret nadziei i ciężko zdobytej samoświadomości – The Hollywood Reporter

Subtelny film z rewolucyjnym potencjałem  Cineuropa

Liryczna i pełna wrażliwości podróż kobiety, która staje się sobą  Indiewire

Wspaniałą cechą reżyserii Szumowskiej i Englerta jest sposób, w jaki przedstawiają optymizm i drobne akty dobroci – Awardswatch

Oprócz Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik, Joanny Kulig, Mateusza Więcławka i Bogumiły Bajor, w filmie występują m.in. Jerzy Bończak, Anna Tomaszewska, Jacek Braciak, Renata Dancewicz, Wojciech Mecwaldowski, Marta Nieradkiewicz, Tomasz SchuchardtMikołaj Grabowski. 

 

Światowa premiera filmu miała miejsce podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji (Konkurs Główny). Następnie był prezentowany na licznych festiwalach na całym świecie: Busan IFF, Sao Paolo IFF, Saloniki FF, ScanoramaQCinema FF, Goa FF, Tbilisi IFF, Les Arcs i Göteborgu. W najbliższym czasie „Kobietę z…” obejrzą widzowie BFI Flare: London LGBTIQ+ Film Festival, gdzie film będzie prezentowany obok m.in „Love LiesBleeding” z Kristen Stewart – bilety na polski film zostały wyprzedane, a organizator musiał zaplanować dodatkowe seanse.

 

Na zaproszenie Miucci Prady odbędzie się specjalny pokaz w Fundazione Prada w Mediolanie. Przed twórcami również pierwsze pokazy w Stanach Zjednoczonych. 

Kolejne pokazy odbędą się w ramach KINOTEKA Polish Film FestivalInternational Film Festival of UruguayCrossing the Screen IFFIstanbul IFFSofia IFFUniversity College LondonPolish Film Festival in SingaporeSeattle IFFSydney IFFFestival Internacional de Cine en Guadalajara i Munich IFF.  

 

 

„Kobieta z…” wejdzie do kin w całej Europie – film został sprzedany do Włoch, Francji, Niemiec, Austrii, Hiszpanii, krajów Beneluksu, Szwajcarii, Szwecji, Islandii, Grecji, Cypru, Ukrainy, Czech i Słowacji. Międzynarodowy agent sprzedaży, Memento International, prowadzi rozmowy w Wielkiej Brytanii i Ameryce Północnej. 

 

 

KOBIETA Z…

Gatunek: dramat 

Kraj: Polska, Szwecja  

Język: Polski 

Rok: 2023 

 

Opowieść o Anieli Wesoły. Prowadziła zwyczajne życie – dorastanie w małym miasteczku, praca, miłość, ślub, rodzina. Jednak nigdy nie mogła być w pełni sobą – Aniela urodziła się w męskim ciele. Jakich dokona wyborów? Czy będzie gotowa poświęcić wszystko, by móc żyć normalnie i bez strachu?

 

 

OBSADA: 

Aniela – Małgorzata Hajewska  

Iza – Joanna Kulig 

Młoda Aniela – Mateusz Więcławek

Młoda Iza – Bogumiła Bajor 

oraz: Jerzy Bończak, Anna Tomaszewska, Jacek Braciak, Franciszek Englert, Renata Dancewicz, Wojciech Mecwaldowski, Marta Nieradkiewicz, Piotr Bondyra, Pola Gonciarz, MikołaChroboczek, Tomasz Schuchardt, Mikołaj Grabowski, Helena Sujecka, Krystyna Krotoska, Piotr Polak, Mirosław Kropielnicki, Paweł Tomaszewski i Piotr Cyrwus.

 

EKIPA: 

Reżyser: Małgorzata Szumowska i Michał Englert 

Scenariusz: Małgorzata Szumowska i Michał Englert 

Zdjęcia: Michał Englert 

Montaż: Jarosław Kamiński 

Scenografia: Marek Zawierucha 

Kostiumy: Anna Englert 

Charakteryzacja: Waldemar Pokromski i Monika Kaleta

Dźwięk na planie: Marcin Jachyra

Dźwięk: Marcin Kasiński, Filip Krzemień

Muzyka: Jimek

Produkcja: NOMAD FilmsPlio Limited

koprodukcji z: Film i Väst, Common Ground Pictures 

Producenci: Klaudia Śmieja-Rostworowska, Katarzyna Jordan-Kulczyk, Grzegorz Jankilevitsch, Bogna Szewczyk-Skupień, Małgorzata Szumowska, Michał Englert 

Koproducenci: Jonas Kellagher, Kristina Börjeson 

Produkcja współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej 

Dystrybucja: NEXT FILM

Czytany 155 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 marzec 2024 18:49

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama


Reklama

Reklama