cinema.pl Artykuły

wtorek, 04 grudzień 2018 13:11

Przemyśleć stulecie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

O czym myślał Marszałek Józef Piłsudski - człowiek, który po latach zaborów budował od podstaw polskie państwo? Gdybyśmy tylko mogli wejść do jego głowy i zobaczyć świat jego oczami... Choć brzmi to nieco surrealistycznie w 1935 roku podjęto taką próbę... po śmierci Piłsudskiego jego mózg został przekazany do badań profesorowi Maksymilianowi Rosemu, dyrektorowi Polskiego Instytutu Badań Mózgu w Wilnie. Co wyczytał z niego zespół profesora? Dowiemy się o tym z napisanej po badaniach monografii, którą można znaleźć w Polonie, największej w Polsce bibliotece cyfrowej, w której znajdują się skany "Mózgu Józefa Piłsudskiego". Legalna Kultura zainspirowana tą historią przygotowała wybór kluczowych utworów polskiej kultury z lat 1918-2018 w tegorocznej edycji Kultury Na Widoku.


Nie zamykaliśmy stu lat w jednym kanonie czy zestawie wartości, bardzo długo spieraliśmy się o utwory, które powinny trafić do działu "Przemyśleć stulecie". – mówi Kinga Jakubowska, prezes Fundacji Legalna Kultura. - Jak się okazało zadanie było niezwykle trudne, niemalże karkołomne, ponieważ bogactwa i różnorodności polskiej kultury nie sposób zamknąć w 125 utworach i zjawiskach. Zachęcamy odbiorców do zapoznania się z wybranymi przez fundację propozycjami i do wędrówki po tym fascynującym pod każdym względem stuleciu – dodaje.

W "Przemyśleć stulecie" znajdziecie filmy fabularne najwybitniejszych reżyserów, między innymi Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Romana Polańskiego, Wojciecha Marczewskiego, Krzysztofa Zanussiego, Agnieszki Holland, Małgorzaty Szumowskiej czy Wojciecha Smarzowskiego; dokumenty Kazimierza Karabasza czy Marcela Łozińskiego oraz animacje Witolda Giersza.

Wojciech Marczewski zaprasza na „Dreszcze”:Nie zabrakło wybitnych dzieł polskiej literatury i poezji. Wśród nich znajdziecie takich autorów jak Witold Gombrowicz, Brunon Schulz, Stefan Żeromski, Olga Tokarczuk, Stanisław Grzesiuk, Andrzej Stasiuk, Czesław Miłosz, Szczepan Twardoch, Kamil Baczyński czy Skamandrytów. Natomiast w muzyce obok siebie występują m.in. Krzysztof Komeda, Hanka Ordonówna, Hey, Brodka, Budka Suflera, Władysław Szpilman, Kult, Ignacy Jan Paderewski, Paktofonika, Wojciech Kilar i Zbigniew Wodecki.

Damian Nenow rekomenduje Kapuścińskiego i Lema:
https://youtu.be/Y57h2SxeCF4

Propozycje Legalnej Kultury w "Przemyśleć stulecie" to jedynie punkt wyjścia do ciągłego doskonalenia i wzbogacania tego zbioru wybitnych dzieł. Zapraszamy wszystkich do tworzenia go razem z nami. Czekamy na Wasze propozycje utworów ważnych dla niepodległej Polski, które powinny się w nim znaleźć. Prosimy o krótki komentarz – dlaczego warto je do niego włączyć.  Jest jeden warunek - utwory te muszą być dostępne w legalnych źródłach. Propozycje można wysyłać na adresy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. i Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Najciekawsze propozycje zostaną włączone do działu „Przemyśleć stulecie”, a ich autorzy otrzymają kulturalne nagrody.
Wybrane przez Fundację Legalna Kultura  utwory ze zbioru "Przemyśleć stulecie" znajdują się jeżdżących  po Polsce instalacjach multimedialnych oraz na stronie: http://www.kulturanawidoku.pl/kategoria/niepodlegla

Filmy z legalnych źródeł na długie jesienne wieczory


Nagradzane na światowych festiwalach przeboje i kameralne polskie kino, głośne debiuty i najciekawsze dokumenty. Od Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego po Agnieszkę Smoczyńską i Jagodę Szelc. W Kulturze Na Widoku czeka ponad 170 filmów z legalnych źródeł, które polecamy na długie jesiennie wieczory.
Na instalacjach, plakatach i citylightach kinomani otrzymują dostęp do kilkudziesięciu legalnych źródeł. W sieci - do znacznie większej liczby najnowszych i tych nieco starszych tytułów.

W stronę polskiego kina

W tym roku pokazujemy prawdziwe perełki: ostatni film Krzysztofa Krauzego, czyli nakręcone w duecie z Joanną Kos-Krauze "Ptaki śpiewają w Kigali", nominowanego do Oscara "Twojego Vincenta" Doroty Kobieli i Hugh Welchmana, „Cichą noc” Piotra Domalewskiego, która szturmem wzięła zeszłoroczny festiwal w Gdyni, ostatni film Andrzeja Wajdy "Powidoki" czy zdobywcę nagrody specjalnej Legalnej Kultury za Najlepszy Polski Film Dwudziestolecia podczas rozdania Polskich Nagród Filmowych Orły, czyli "Pianistę" Romana Polańskiego.

W stronę festiwali

Obok polskich produkcji ostatnich lat w Kulturze Na Widoku również najciekawsze produkcje zagraniczne. W sekcji filmów nagradzanych na festiwalach m.in. "The Square", "Toni Erdmann", "Pokój", "Zabicie świętego jelenia" czy "Milczenie".
W stronę evergreenów
Osobną kategorię stanowią starsze produkcje, które kształtowały polską kulturę filmową od jej początków aż po dzień dzisiejszy. Te odrestaurowane cyfrowo filmy dostępne są dziś w większości bezpłatnie. Warto zobaczyć je raz jeszcze.

W stronę dokumentu

Trudno wyobrazić sobie polskie kino bez dokumentów Andrzeja Munka czy Kazimierza Karabasza, ale klasycy tego gatunku mają godnych następców. W projekcie znajdziecie m.in. nagrodzony na festiwalu "Młodzi i film" w Koszalinie "Photon" Normana Leto - fascynującą podróż przez meandry nauki - oraz zapis twórczości i codziennego życia artysty w filmie Alicji Albrecht "Młynarski. Piosenka finałowa".

W stronę młodego kina

Kultura na Widoku daje także możliwość zapoznania się z krótkimi filmami młodych twórców: Jagody Szelc, Marty Prus czy Jana P. Matuszyńskiego. Szeroka publiczność poznała ich jako reżyserów pełnometrażowych i nagradzanych produkcji. Przy wsparciu ich macierzystych uczelni, czyli szkół filmowych w Łodzi, Katowicach i Warszawie, udostępniamy pierwsze filmy wymienionej trójki. Warto się przyjrzeć, jak zaczynali wielcy, dlatego też w cyklu etiud nie zabraknie pierwszych filmów znanych, nieżyjących już artystów: Krzysztofa Kieślowskiego czy Andrzeja Wajdy.

Kino dla najmłodszych

Szczególny nacisk kładziemy na kino dla najmłodszych. "Tarapaty" czy "Za niebieskimi drzwiami" to produkcje docenione na wielu polskich i zagranicznych festiwalach. Miło będzie też powrócić do krainy dzieciństwa nieco starszym widzom za sprawą zabawnych przygód "Parauszka" czy w towarzystwie "Pchły Szachrajki".
Kultura na Widoku oferuje filmy dla widzów w każdym wieku. Więcej filmów na stronie  na www.kulturanawidoku.pl/kategoria/film
 
Twórcy zapraszają na filmy dostępne w Kulturze Na Widoku:
Michał Koterski zaprasza na „Dzień świra” https://youtu.be/l6sXfxasOfM
Kinga Dębska zaprasza na Moje córki krowy https://youtu.be/PHweEs5DNvs
Arkadiusz Jakubik o Cichej nocy https://youtu.be/NksCNJdqhAY
Sebastian Stankiewicz zaprasza na „Człowieka z magicznym pudełkiem” https://youtu.be/0ssat0T4p8E

Czytany 117 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 grudzień 2018 21:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama