cinema.pl Artykuły

środa, 31 październik 2018 11:15

JESZCZE DZIEŃ ŻYCIA od piątku w kinach

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Wczoraj, 30 października, odbyła się uroczysta premiera filmu „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente. Warszawskie kino Muranów zgromadziło twórców, w tym członków obsady polskiej wersji językowej i zdjęć będących podstawą animacji: Marcina Dorocińskiego, Olgę Bołądź i Mirosława Haniszewskiego, reżysera Damiana Nenowa oraz zaproszonych gości. Film w kinach już od piątku. Zobacz galerię z wydarzenia!Droga od pomysłu na filmową opowieść o Ryszardzie Kapuścińskim, inspirowaną książką tego wybitnego reportera i pisarza o tym samym tytule, była bardzo długa – trwała niemal 10 lat. „Jeszcze dzień życia” Damiana Nenowa i Raúla de la Fuente to koprodukcja pięciu państw i unikatowe połączenie pełnometrażowego filmu animowanego z dokumentem.  Światowa premiera miała miejsce w maju na festiwalu w Cannes. Potem były kolejne festiwale na całym świecie: Annecy, Bolonia, Wrocław, San Sebastian, El Gouna, Olsztyn. Z czterech ostatnich wydarzeń twórcy „Jeszcze dzień życia” wyjechali z Nagrodą Publiczności. W ubiegłym tygodniu film znalazł się w gronie czterech pełnometrażowych animacji nominowanych do europejskiego „Oscara” – Europejskiej Nagrody Filmowej.

„Jeszcze dzień życia”Twórcy o filmie i Ryszardzie Kapuścińskim:

Dlaczego ta książka Ryszarda Kapuścińskiego?


Reżyser o tym, jak doszło do powstania filmu


Czym jest confusão?


Olga Bołądź o roli Carlotty


Dlaczego Arkadiusz Jakubik wziął udział w projekcie?


Arkadiusz Jakubik o reporterach wojennych


Marcin Dorociński o Ryszardzie Kapuścińskim


Olga Bołądź o Ryszardzie Kapuścińskim


Arkadiusz Jakubik o pracy and dubbingiem


Marcin Dorociński o pracy nad dubbingiem

„Jeszcze dzień życia” to trzymająca w napięciu historia trzymiesięcznej wyprawy wybitnego reportera Ryszarda Kapuścińskiego do ogarniętej wojną i chaosem Angoli, w której linia frontu zmienia się jak w kalejdoskopie. Zgodnie z książkowym pierwowzorem widz rozpoczyna podróż z Kapuścińskim w 1975 r. od Luandy, stolicy Angoli. Trwa dekolonizacja po portugalskiej rewolucji goździków. Portugalczycy opuszczają w pośpiechu luksusowe dzielnice miasta. Przeraża ich widmo ataku na stolicę kraju. Pakują cały swój dobytek w drewniane skrzynie. W Luandzie zamykane są sklepy, znikają służby porządkowe, rosną góry śmieci. Kapuściński z opuszczonego miasta codziennie nadaje depesze do Polskiej Agencji Prasowej. W końcu wyrusza w śmiertelnie niebezpieczną podróż w głąb kraju. Ledwo uchodząc z życiem, zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, które będą wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. Czy reporter może zataić sensacyjne odkrycie dla dobra wyższej sprawy?

W polskiej wersji językowej usłyszymy Marcina Dorocińskiego (jako Ryszarda Kapuścińskiego), Arkadiusza Jakubika, Olgę Bołądź i Tomasza Borkowskiego. Do kin w całej Polsce „Jeszcze dzień życia” trafi 2 listopada.

Facebook: @anotherdayoflife
Instagram: adol_film
Twitter: adol_film
www.anotherdayoflife.com

* * *

Jeszcze dzień życia (Another Day of Life):
Reżyseria:     Raúl de la Fuente (Hiszpania), Damian Nenow (Polska)
Scenariusz:     Raúl de la Fuente, Amaia Remírez, Damian Nenow,  David Weber, Niall Johnson
Art Director:     Rafał Wojtunik
Produkcja:     Platige Films (Polska) – Jarek Sawko, Ole Wendorff-Østergaard; 
Kanaki Films (Hiszpania) Amaia Remírez, Raúl de la Fuente.
Koprodukcja:     Walking The Dog (Belgia) - Eric Goossens, Wüste Film (Niemcy) - Stefan Schubert; Animations Fabrik (Niemcy) – Joern Radel; Puppetworks (Węgry) - Frantisek Ambrus
Dystrybucja:      NEXT FILM

Czytany 125 razy Ostatnio zmieniany sobota, 10 listopad 2018 10:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama