cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 08 październik 2018 11:33

Londyn Festival startuje w środę

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W środę, 10 października, rozpoczyna się największa na Wyspach Brytyjskich impreza filmowa – BFI London Film Festival. Do Konkursu Głównego zakwalifikowano 10 filmów. Połowa z nich –absolutny ewenement, jaki nie zaistniał jeszcze na żadnym mainstreamowym festiwalu filmowym –została wyreżyserowana przez kobiety!Tricia Tuttle, Artystyczny Dyrektor tegorocznej edycji festiwalu, powiedziała podczas prezentacji programu, że chociaż sprawiedliwa reprezentacja kobiet w przemyśle filmowym jest zasadnicza, to nie statystyki dotyczące równouprawnienia kierowały decyzjami programowymi festiwalu, lecz wysoka jakość zgłoszonych filmów, którymi reżyserami były kobiety.
Dążenie organizatorów LFF do zachowania większej równowagi płciowej wśród filmowców nie wydaje się być rezultatem protestu zorganizowanego podczas tegorocznego festiwalu w Cannes. To wynik decyzji systematycznie realizowanej od co najmniej dwóch lat. W 2016 roku tylko dwa filmy wyreżyserowane przez kobiety (nagrodzona ‘Certain Women’ Kelly Reichardt i ’Layla M’ Mijke de Jong) walczyły o tytuł najlepszego filmu fetiwalu. W 2017 już cztery reżyserki zakwalifikowały się do konkursu (Vivian Qu, Nora Twomey, Juliana Rojas i Annemarie Jacir).

W tym roku za kamerą pięciu z dziesięciu walczących o brązową Gwiazdę Londynu filmów stanęły kobiety – Cristina Gallego (‘Sny wędrownych ptaków’), Karyn Kusama (‘Destroyer’), Alice Rohrwacher (‘Szczęśliwy Lazzaro’), Sudabeh Mortezai (‘Joy’) i Dominga Sotomayor (‘Too Late To Die Young’). To wspaniały rezultat, zwłaszcza w porównaniu z Wenecją – 21 filmów i tylko jeden w reżyserii kobiety (Jennifer Kent ‘The Nightingale’) oraz Cannes – 21 filmów i tylko trzy wyreżyserowane przez kobietę (Alice Rohrwacher ‘Szczęśliwy Lazzaro’, Nadine Lebaki ‘Kafarnaum’ i Eva Husson ‘Girls of the Sun’).

Oto reżyserki, które zawalczą o Gwiazdę Londynu w tegorocznym festiwalu:

Cristina Gallego - ‘Sny wędrownych ptaków’
Cristina Gallego po raz kolejny wykazała się ogromnym talentem reżyserskim. ‘Sny wędrownych ptaków’, podobnie jak jej poprzednia współpraca z Ciro Guerra, ‘W objęciach węża’, została oficjalnie nominowana do reprezentowania Kolumbii w kategorii najlepszego nieanglojęzycznego filmu do tegorocznego Oscara. Film pokazuje handel narkotykami wśród plemion kolumbijskich istniejący w latach 60., zanim na scenę wszedł Pablo Escobar.

Karyn Kusama - ‘Destroyer’
Karyn Kusama, twórca niezależnego kina amerykańskiego, znana jest polskim miłośnikom filmu głównie z takich tytułów jak ‘Zaproszenie’ czy ‘Zabójcze ciało’. Jej najnowszy film, policyjny thriller, był pokazany podczas festiwali w Telluride (światowa premiera) i Toronto. W roli detektywa, Erin Bell, wcieliła się Nicole Kidman (nie do poznania!).

Alice Rohrwacher - ‘Szczęśliwy Lazzaro’
Reżyserka znana w Polsce głównie ze swojego drugiego obrazu ‘Cuda’, zwycięzcy Grand Prix na festivalu w Cannes w 2014. Jej długo-metrażowy debiut, ‘Heavenly Body’, był również pokazany i wspaniale oceniony przez publikę i krytyków podczas festiwalu w Cannes trzy lata wcześniej. W tym roku Alice Rohrwacher zdobyła Złotą Palmę za najlepszy scenariusz do ‘Szczęśliwego Lazzaro’. Akcja filmu odbywa się w sysylijskiej wiosce eksploatowanej przez baronową Alfonsinę De Lunę i jej ekonoma, i opowiada o współczesnym niewolnictwie i klasowej pogardzie. Film pokazany był w Polsce podczas tegorocznych Nowych Horyzontów.

Sudabeh Mortezai - ‘Joy’
Urodzona w Niemczech, irańskiego pochodzenia reżyserka, karierę zawodową rozpoczęła od realizacji filmów dokumentalnych. Jej pierwszy długi metraż, ‘Macondo’, spotkał się gorącym przyjęciem na wielu festiwalach filmowych. Jego akcja, podobnie jak w przypadku ‘Joy’, rozgrywa się w Austrii. Tym razem, reżyserka podejmuje przejmujący temat handlu ludźmi w Europie, którego ofiary wykorzystywane są do prostytucji. Film zdobył Hearst Film Award w Wenecji.

Dominga Sotomayor - ‘Too Late To Die Young’
Temat dyktatury Pinocheta i jej tragicznych skutków podejmowało wiele reżyserów w Chile, ale tylko Dominga Sotomayor stworzyła (scenariusz i reżyseria) film, który został nagrodzony (za reżyserię) najwyższą statuetką w Locarno - Złotym Lampartem. To opowieść o dojrzewaniu, o reakcji młodego pokolenia na horror dyktatury, o kolizji natury człowieka ze społeczeństwem.

O Gwiazdę Londynu będą również walczyć Ben Wheatley (‘Happy New Year, Colin Burstead’), Peter Strickland (‘In Fabric’), David Lowery (‘The Old Man And The Gun’), Zhang Yimou (‘Shadow’) i László Nemes (‘Sunset’)
Po raz pierwszy w tym roku, zwycięzca odbierze brązową Gwiazdę Londynu w obecności publiczności pod koniec festiwalu.
Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 165 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 październik 2018 12:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama