cinema.pl Wywiady

środa, 22 listopad 2017 11:19

Bunt jest kreatorem - Anna Próchniak dla cinema.pl

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od piątku w kinach można oglądać film Łukasza Palkowskiego "Najlepszy". W roli Jerzego Górskiego zobaczymy Jakuba Gierszała, w postać Grażyny, pierwszej miłości Jerzego, wciela się Anna Próchniak. Z Aktorką mieliśmy okazje porozmawiać podczas tegorocznego Festiwalu Filmowego TOFIFEST.

 

Piotr Zając„Najlepszy” do kin wejdzie 17 listopada, a już jest o nim głośno. Jedną z nagród jest nagroda w Konkursie FROM POLAND. Jak wrażenia?

Ogromnie cieszymy się z tej nagrody. Rozmawialiśmy Łukaszem, który również jest bardzo zadowolony. Zwłaszcza, że to właśnie publiczność decyduje o przyznaniu nagrody w sekcji FROM POLAND, więc jest to tym bardziej nobilitujące. “Najlepszy” to film właśnie dla widza, dla szerokiej publiczności.

Festiwal toruński charakteryzuje bunt, niepokorność, czym dla Ciebie jako dla aktorki jest bunt?

Ciekawe pytanie. Bunt oznacza dla mnie walkę o wolność. Ale myślę, że mogłybyśmy długo o tym rozmawiać. Czasami się buntujesz, ponieważ wolności nie masz, a czasem, ponieważ masz jej za dużo. Bunt może być bardzo twórczy, ale może również bywa destrukcyjny. Bunt to ogromna siła, energia, dzięki której - jeżeli tylko odpowiednio ją ukierunkujesz - możesz tworzyć niezwykłe rzeczy.

Wg mnie w sztuce tez jest ważny.

Tak, jest kreatorem.

„Najlepszy”, to film opowiadający o Jerzym Górskim. A jak jest Twoja postać?

Film jest już w kinach, miał premierę 17 listopada. “Najlepszy” opowiada historię Jerzego Górskiego, który tak naprawdę bardziej znany jest na świecie, niż w Polsce. Mam jednak nadzieję, że dzięki filmowi historię Jurka pozna szeroka publiczność w kraju i na świecie. Ja gram Grażynę, pierwszą dziewczynę Jurka (granego przez Jakuba Gierszała), jego pierwszą miłość z okresu młodości. To są lata 70-te, 80-te, czyli lata hipisów… Grażynka, która jest córką milicjanta, postanawia się zbuntować.

Tak się zastanawiam co Ty młoda osóbko wiesz o tamtych czasach? Jak wyglądały przygotowania? Jak wyglądała współpraca z reżyserem, któryBunt jest kreatorem - Anna Próchniak dla cinema.plodpowiada za film „Bogowie”?

Bardzo szanuję i lubię Łukasza Palkowskiego, to reżyser niezwykle konkretny, ale za razem też niesamowicie wrażliwy. Jest w nim wiele skrajności. Z jednej strony jest osobą bardzo ciepłą, otwartą, dużo żartuje i skraca dystans, a z drugiej – ma w sobie ogromną delikatność, wnikliwość i wrażliwość. Jest niezwykle czuły na emocje, na to co dzieje się między aktorami, na chemię między nami. Jest świetnym obserwatorem. Już na etapie castingów, w momencie decyzji obsadowych - pozwala aktorowi na wolność, albo mu wierzy i tym samym oddaje mu pełną wolność - abo nie. Od tej pory jego ingerencja jest ograniczona, ale raz na jakiś czas, w kluczowych momentach, zdarza się jakaś bardzo celna i potrzebna uwaga z jego strony. Łukasz nie trwoni słów, nie mówi za dużo. W przypadku filmu “Najlepszy” mieliśmy szczęście budować postaci na bazie świetnego scenariusza. Wszystkie te postaci, które filmowy Jurek spotyka na swojej drodze pracują na niego. W moim przypadku priorytetem było zbudowanie bardzo silnej relacji między Grażynką, a głównym bohaterem. Relacji która zostanie z Jurkiem do samego końca.

Właśnie chciałam zapytać o Twoje relacje z Jakubem Gierszałem.

Kuba to po prostu niezwykle zdolny aktor. Ma ogromną łatwość emocjonalną i przede wszystkim świetnie partneruje, a to nie jest takie oczywiste. Nie wszyscy aktorzy umieją szczerze prowadzić dialog, zdarza się tak, że nastawieni są wyłącznie na siebie - a to za mało, żeby na ekranie wydarzyło się coś prawdziwego. Kuba jest tego świadomy, a praca z nim to wielkie szczęście i sama przyjemność.

*Do tej pory film “Najlepszy” oprócz nagrody podczas festiwalu Tofifest, otrzymał również Nagrodę Publiczności oraz “Złotego Klakiera” (nagroda z a najdłużej oklaskiwany film) podczas tegorocznego festiwalu w Gdyni, Nagrodę Jury Młodzieżowego na festiwalu w Cottbus w sekcji Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego oraz dwie kolejne Nagrody Publiczności podczas Festiwalu Filmu Polskiego w Ameryce w Chicago oraz podczas Festiwalu “KinoPolska" w Paryżu.

Foto: Piotr Zając oraz mat.pras.

Czytany 843 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 11 grudzień 2017 23:15

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama