cinema.pl Wywiady

piątek, 14 grudzień 2018 15:24

"Królowa śniegu: po drugiej stronie lustra" - twórcy o dubbingu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Współtwórca „Shreka”, „Pięknej i Bestii”, „Toy Story” i „Dawno temu z trawie”, Robert Lence, zaprasza na kolejne spotkanie z bohaterami przebojowej serii filmów animowanych, opartych na najpiękniejszej baśni Hansa Christiana Andersena. Kontynuacja ukochanego przez polskich widzów cyklu „Królowa śniegu” ma w sobie wszystko, co stanowiło o sukcesie poprzedniczek. Wartką akcję, humor, mądry scenariusz i galerię wyjątkowych postaci, w których towarzystwie po prostu nie można się nudzić.


 
W świecie rządzonym przez czary, Gerda jest jedną z niewielu osób pozbawionych magicznych zdolności. Choć fakt ten stale komplikuje jej życie, bohaterka nie podaje się i dzielnie pomaga rodzinie w prowadzeniu magicznego sklepiku z zaklęciami. Niestety, pewnego dnia rodzice dziewczynki oraz jej brat – Kai zostają porwani przez Króla Haralda. Okrutny władca i wielki wróg wszystkiego, co magiczne, zsyła najbliższych Gerdy do Krainy Luster – ponurego miejsca, w którym nie działają żadne czary. Żeby ocalić rodziców i brata, dziewczynka będzie musiała zdobyć pewien legendarny przedmiot. Nieoczekiwanie, jedyną osobą mogącą pomóc Gerdzie w niebezpiecznej misji staje się jej odwieczna rywalka – oziębła i tajemnicza Królowa Śniegu.


AGATA KULESZA O KRÓLOWEJ ŚNIEGU

W „Królowej Śniegu. Po drugiej stronie lustra” użyczam głosu postaci tytułowej, czyli samej Królowej Śniegu, oziębłej i władczej kobiecie. Podejrzewam, że jestem obsadzana w tego typu rolach z uwagi na mój niski głos. W tym filmie na widzów czeka jednak niespodzianka. Moja bohaterka wcale nie jest tak zła, jak mogłaby się wydawać. Zgadza się udzielić pomocy Gerdzie, gdy okazuje się, że tylko łącząc siły, mają szansę na uratowanie rodziny dziewczynki. Królowa Śniegu w tej części pokaże się nam z zupełnie innej strony, choć wspólnie z reżyserem dubbingu postanowiliśmy pozostawić w jej głosie ten charakterystyczny dla niej chłód i chropowatość.

O POCZĄTKACH PRACY W DUBBINGU

Przygodę z dubbingiem rozpoczęłam jeszcze w szkole teatralnej w serialu „Żegnaj Rockefeller”, gdzie podk ładałam głos pod postać głównego bohatera. Chłopiec, który go grał, akurat przechodził mutację. Później ról w dubbingu było jeszcze wiele. Zdecydowanie do moich ulubionych ról należała postać mamy z „Przygód Mikołajka”, najmilej zaś wspominam scenę, w której moja bohaterka cytuje skandynawską poezję, próbując mówić po szwedzku. Grałam też Imeldę w „Coco”, co przyniosło ogromną rozpoznawalność mojego głosu wśród dzieci. Z pełnym przekonaniem i dumą stwierdzam, że nasz polski dubbing jest na światowym poziomie, to jest klasa sama w sobie. Moim dubbingowym idolem jest Jarosław Boberek. Jest absolutnie wspaniały. Równie dobry są także tacy aktorzy, jak Maciej Stuhr, Bartek Opania, Jerzy Stuhr czy Zbyszek Zamachowski. Zachwycająca w roli Smutku była też Kinga Preis.


NATALIA SZROEDER O GERDZIE

Gerda jest odważną, młodą i silną dziewczyną, która jako jedyna w swojej rodzinie nie ma magicznych mocy. Mimo że się do tego nie przyznaje, trochę z tego powodu cierpi. A gdy członkom jej magicznej rodziny grozi niebezpieczeństwo, bez wahania wyrusza im na pomoc.

Jest to moje pierwsze doświadczenie z dubbingiem. Od dawna marzyłam, by zagrać w animacji. Od dziecka uwielbiam oglądać bajki, w szczególności przed snem, by ukoić nerwy i obudzić się w dobrym nastroju. Postać charakternej, dzielnej i odważnej Gerdy to dla mnie spełnienie marzeń. Jej poświęcenie dla rodziny jest inspirujące. Myślę też, że to nas łączy. Zrobiłabym wszystko dla moich najbliższych. Tworząc postać Gerdy, wspólnie z reżyserem, stawialiśmy na naturalność, Gerda ma w sobie młodzieńczą energię i optymizm. Musiałam wydobyć z siebie dziewczęce, wyższe brzmienie, pilnowałam się, aby głos nie schodził do zbyt niskich rejestrów. Trochę żałuję, że nie było tutaj żadnej piosenki do zaśpiewania, ale moje muzyczne doświadczenie się bardzo przydało, w szczególności, gdy trzeba było pilnować rytmu i zmieścić się w 3-sekundowym timecodzie. 

Gerda we wszystkim, co robi, jest autentyczna, nie zawsze jest doskonała, a mimo to radzi sobie świetnie. Myślę, że widzowie ją za to pokochają. Podobnie jak Gerda wierzę w siły nadprzyrodzone, w to, że istnieją wróżki i duchy.

„Królowa śniegu. Po drugiej stronie lustra” to piękna opowieść o tym, że czasem nasz największy wróg, może stać się naszym najlepszym przyjacielem.

OBSADA POLSKIEGO DUBBINGU

AGATA KULESZA – KRÓLOWA ŚNIEGU
NATALIA SZROEDER – GERDA
MARTA MARKOWICZ – ALFIDA
KAROL JANKIEWICZ – KAI
MACIEJ DYBOWSKI – ROLLAND
JACEK KPOCZYŃSKI – VEGARD
KAROLINA KALINA – UNA
TOMASZ BORKOWSKI – KRÓL HARALD
KAROL KWIATKOWSKI – ANDERS
JANUSZ WTULICH – ADMIRAŁ
ORAZ

PRZEMYSŁAW NIKIEL, ANNA APOSTOLAKIS, MIRIAM ALEKSANDROWICZ, MONIKA WĘGIEL I INNI


REALIZATORZY POLSKIEGO DUBBINGU

REŻYSERIA – DARIUSZ BŁAŻEJEWSKI
DIALOGI – MAKS BOGATTI
NAGRANIE I MONTAŻ DIALOGÓW – ANTON BOROWYJ, ALEKSANDER CHERCZYŃSKI/PRL STUDIO
KIEROWNICTWO PRODUKCJI – IZABELA STUPA – CHYBOWSKA, AGATA BORNUS

TWÓRCY FILMU

REŻYSERIA – ROBERT LENCE, ALEKSIEJ TSITSILIN
SCENARIUSZ – ROBERT LENCE, ALEKSIEJ TSITSILIN, WŁADIMIR NIKOLAJEW, ALEKSIEJ ZAMYSŁOW, ANDREJ KORENKOW
MUZYKA – FABRIZIO MANCINELLI

 

 


PARTNEREM PROMOCJI FILMU JEST PROVIDENT POLSKA S.A.

Podstawowe informacje o Provident Polska S.A.

Provident Polska SA jest częścią grupy finansowej International Personal Finance (IPF) notowanej na Londyńskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, a także – w ramach notowań równoległych – na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. IPF działa w 11 krajach na całym świecie i planuje rozwój na kolejnych rynkach. W Polsce Provident działa od 1997 roku i jest największą firmą na rynku pozabankowych pożyczek gotówkowych. Prezesem zarządu jest Agnieszka Kłos.
Provident Polska jest firmą multikanałową i multiproduktową - dociera do wszystkich grup klientów i oferuje szereg produktów: pożyczkę konsumencką, dostępną w wariantach online, z obsługą domową lub samodzielną spłatą, a także pożyczkę dla firm.
Jednym z filarów strategii biznesowej Providenta jest odpowiedzialne pożyczanie. W 2018 roku Provident zaprezentował trzeci raport społeczny, w którym podsumowane zostały działania firmy w latach 2016-2017. Provident jest jedyną firmą pożyczkową, która przygotowuje raport CSR. W latach 2015, 2016 i 2018 Provident otrzymał nagrodę Etyczna Firma przyznawaną przez dziennik „Puls Biznesu”. W 2015 roku, będąc jednym z największych reklamodawców sektora finansowego, Provident został sygnatariuszem Rady Reklamy. Firma sześciokrotnie została wyróżniona certyfikatem Top Employer (w latach 2013-2018).

Czytany 728 razy Ostatnio zmieniany piątek, 14 grudzień 2018 15:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama