cinema.pl Festiwale

środa, 15 listopad 2017 15:21

Dziś rozpoczyna się 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dziś rozpoczyna się 11. Azjatycki Festiwal Filmowy Pięć Smaków! Uroczystym pokazem filmu "Nadejdzie nasz czas" bohaterki tegorocznej reżyserskiej retrospektywy, Ann Hui, rozpocznie się w warszawskim Kinie Muranów jedenasta edycja Pięciu Smaków.Tegoroczny program to ponad 40 filmów, blisko 30 spotkań z festiwalowymi gośćmi i szereg wydarzeń towarzyszących. Wśród gości festiwalu znajdą się gwiazdy niezależnego kina oraz artyści, którzy odnoszą sukcesy na najważniejszych światowych imprezach.

O Grand Prix festiwalu rywalizować będą produkcje między innymi z Bangladeszu, Filipin, Indonezji, Japonii, Malezji czy Wietnamu. W programie znajdzie się też przegląd kina z jednego z najbardziej tajemniczych krajów Azji, himalajskiego Bhutanu oraz retrospektywa kluczowej autorki nowej fali i najbardziej wpływowej reżyserki współczesnego kina Hongkongu – Ann Hui. Nie zabraknie też wysokiej jakości kina gatunkowego, które pojawi się m.in. w sekcji Roman Porno poświęconej awangardowej japońskiej erotyce, a także przeglądzie Asian Cinerama, obejmującym filmy nagradzane na najważniejszych festiwalach Azji. Filmy gatunkowe będą też bohaterami sekcji prezentującej odnowione klasyki filmowych archiwów.

Podróżnicy i magowie / Travellers and Magicians, reż. Khyentse Norbu, Bhutan 2003

PIERWSZY DZIEŃ FESTIWALU

Obok filmu otwarcia w pierwszy dzień festiwalu będzie można zobaczyć dziewczyńskie "Zapiski z przyjaźni" Erica Tsanga, słodkogorzki film o trwającej ponad dekadę relacji dwóch bohaterek o przeciwstawnych charakterach. Na wieczornym pokazie w Kinotece widzowie będą mieli okazję wybrać się do mitycznego królestwa Mahishmati z herosem Bahubalim w epickim finale sagi, której pierwsza część zachwyciła widzów 9. edycji Pięciu Smaków. W kinie Muranów odbędą się z kolei pierwsze pokazy sekcji Focus Bhutan: nastrojowa prezentacja bhutańskich legend prowadzona przez Renatę Koper oraz seans pierwszego bhutańskiego filmu, który uzyskał rozgłos na zagranicznych festiwalach - olśniewających himalajskimi pejzażami "Podróżników i magów" w reżyserii Khyentse Norbu.

Nadejdzie nasz czas / Our Time Will Come, reż. Ann Hui 2017

FILM OTWARCIA

"Nadejdzie nasz czas" to nastrojowa, pełna melancholii fabuła, oparta na prawdziwych wydarzeniach z czasów okupacji Hongkongu przez Japonię w trakcie II wojny światowej. By opowiedzieć o skomplikowanych relacjach i okrutnej historii Ann Hui sięga po charakterystyczną dla swojego stylu wieloperspektywiczną narrację. Skupia ją wokół postaci Fang – nauczycielki, która drogą kolejnych zbiegów okoliczności coraz silniej angażuje się w lokalny ruch oporu. Dzięki doskonale dopracowanej warstwej wizualnej i dźwiękowej oraz typowemu dla Ann Hui oszczędnemu operowaniu konwencjami gatunkowymi, każdy wystrzał czy świst szabli przeszywa powietrze ze zdwojoną mocą. Hongkong lat 40. XX wieku zostaje sportretowany jako przestrzeń złowieszczo pusta i pokryta cieniem niepewności. Minimalistyczna ścieżka dźwiękowa Joe Hisaishiego towarzyszy przemianie Fang z zakochanej w literaturze nauczycielki w świadomą swojej sprawczości i tożsamości emisariuszkę.

Film będzie można zobaczyć także w piątek 17 listopada o 16:45 w Kinotece.

Artykuły dotyczące retrospektywy na stronie festiwalu: Esej poświęcony twórczości Ann Hui (Gina Marchetti), Esej o historycznym tle filmu (Kevin Ma).11. Azjatycki Fetstiwal Filmowy odbędzie się w dniach 15-22 listopada w Warszawie.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

Więcej na stronie piecsmakow.pl
Śledź nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie, czytaj blog.piecsmakow.pl.

Czytany 195 razy Ostatnio zmieniany środa, 15 listopad 2017 15:32

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama