cinema.pl Festiwale

piątek, 10 listopad 2017 11:02

Festiwal Etiuda and Anima startuje za kilka dni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima jest najstarszym w Polsce festiwalem filmowym konfrontującym osiągnięcia studentów szkół filmowych i artystycznych z całego świata oraz dorobek twórców animacji artystycznej – zarówno profesjonalistów, studentów, jak i realizatorów niezależnych.

 

Centralnym, corocznym punktem imprezy są dwa tytułowe konkursy, w ramach których przyznaje się: w rywalizacji studenckiej obejmującej etiudy fabularne i dokumentalne – Złote, Srebrne i Brązowe Dinozaury oraz Specjalnego Złotego Dinozaura dla najlepszej szkoły filmowej festiwalu, zaś w rywalizacji twórców animacji – Złote, Srebrne i Brązowe Jabberwocky i dodatkowo Specjalnego Złotego Jabberwocky’ego dla najlepszej animowanej, studenckiej etiudy festiwalu. Rokrocznie wręczana jest też nagroda Specjalnego Złotego Dinozaura dla wybitnego pedagoga i zarazem czynnego, odnoszącego artystyczne sukcesy twórcy. Od wielu lat, po zakończeniu festiwalu, organizowane są prezentacje filmów nagrodzonych w kraju i za granicą w ramach imprezy Objazdowa Etiuda&Anima.

Od początku istnienia festiwalu główne punkty imprezy otoczone są bogatym programem wydarzeń towarzyszących. W trakcie ostatnich edycji stanowią one przede wszystkim okazję do spotkań ze światowej klasy artystami animacji i z najciekawszymi zjawiskami z tej dziedziny twórczości. W ramach imprez pozakonkursowych widzowie mogą przypomnieć sobie także ciekawe zjawiska filmowe z przeszłości kina, zwłaszcza animacji i dokumentu, a także zapoznać się z nie docierającymi do kin i rzadko tylko dostępnymi na odbywających się w Polsce festiwalach, współczesnymi filmami krótkimi i długometrażowymi filmami animowanymi.

Festiwal śledzi karierę uczestniczących w nim studentów, systematycznie prezentując kolejne osiągnięcia, w tym zwłaszcza pełnometrażowe filmy dawnych uczestników i laureatów. Do najbardziej znanych i cenionych twórców filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych, którzy debiutowali na krakowskiej imprezie w ciągu minionych dekad należą: Saša Gedeon, Bohdan Slama, Roman Vavra, Mark Najbrt, Julia Loktev, Aurel Klimt, Janez Lapajne, Tomáš Barina, Ülo Pikkov, Piotr Szczepański, Bert Gottschalk, Vaclav Švankmajer, Kim Hee-Jung, Denijal Hasanović, Groó Diana, Palfi György, Michal Struss, Leszek Dawid, Marcin Wrona, Bartek Konopka, Jonas Geirnaert, Filip Marczewski, Anna Kazejak, Agnes Kocsis, Agnieszka Smoczyńska, Grzegorz Muskała, Milagros Mumenthaler, Tomasz Jurkiewicz, Thierry Palladino, Rafał Skalski i Viera Čákanyová. Jest wśród nich także Florian Gallenberger, laureat Oscara (2001) za „Quiero Ser” – film wcześniej prezentowany na 7 MFF Etiuda w 2000 r.

Ciągle ewoluujący Międzynarodowy Festiwal Filmowy Etiuda&Anima w ostatnim okresie otwiera się na twórczość z obszaru nowych mediów i innych dziedzin sztuki. Równocześnie festiwal rozszerza pole swojego oddziaływania poprzez wymianę programową z innymi, zwłaszcza zagranicznymi imprezami filmowymi i prezentację w wielu krajach świata zainicjowanych w ramach programu kulturalnego Polskiej Prezydencji 2011, cykli Polska Szkoła Animacji, jej satelici i kontynuatorzy oraz Polska Szkoła Animacji – następne pokolenia, jak również poprzez przygotowywanie corocznej, wakacyjnej imprezy plenerowej Krakow Summer Animation Days, w niepowtarzalnej architektonicznej oprawie Małego Rynku w Krakowie.


Zapraszamy na pokaz najnowszego filmu Bodo Koxa „Człowiek z magicznym pudełkiem”, który uświetni spotkanie z reżyserem. Podczas 24. MFF Etiuda&Anima legendarny twórca polskiego offu wystąpi w jeszcze jednej roli – jako juror konkursu ETIUDA.  

Bodo Kox jest z wykształcenia dziennikarzem. Reżyser, scenarzysta, aktor, przez lata jedna z głównych postaci kina off-owego w Polsce. Początkowo marzył o karierze muzycznej, odnalazł się jednak w środowisku kina niezależnego. Pseudonimem Bodo Kox podpisywał swoje off-owe filmy, by w 2006 r. przeprowadzić w Urzędzie Stanu Cywilnego oficjalną zmianę nazwiska z Bartosz Koszała na Bodo Kox. Po sukcesach w kinie niezależnym zaczął studia reżyserskie w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej i Teatralnej w Łodzi, a następnie scenariuszowe w Szkole Wajdy w Warszawie. W profesjonalnym kinie zadebiutował bardzo dobrze przyjętym filmem “Dziewczyna z szafy” (2012). Prezentowany na tegorocznym festiwalu E&A “Człowiek z magicznym pudełkiem” to drugi pełnometrażowy film artysty.

“Człowiek z magicznym pudełkiem” to nietypowa komedia o podróżowaniu w czasie i miłości potrafiącej pokonać wszelkie granice czasoprzestrzeni. Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama lepsze jutro było wczoraj. Dotknięty amnezją niewiadomego pochodzenia bohater musi zacząć wszystko od nowa.

reż. i scen. Bodo Kox, zdj. Arkadiusz Tomiak, Dominik Danilczyk, muz. Sandro Di Stefano, wyst.: Piotr Polak, Olga Bołądź, Sebastian Stankiewicz, Agata Buzek, Helena Norowicz, Arkadiusz Jakubik, Wojciech Zieliński, Polska 2017, fabuła, 103 min.

26 listopada (niedziela), 17.00
Kijów Centrum – Sala duża
Gość specjalny – Bodo Kox

Spotkanie z Bodo Koxem poprowadzi Łukasz Wojtusik

Czytany 242 razy Ostatnio zmieniany piątek, 10 listopad 2017 11:08

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama