cinema.pl Festiwale

środa, 08 listopad 2017 13:49

Polskie Dokumenty nagrodzone na festiwalu Ji.hlava!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

29 października zakończył się 21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Ji.hlava. Wśród jego laureatów znalazły się dwa polskie filmy: „Opera o Polsce” Piotra Stasika i „Proch” Jakuba Radeja.


Najlepszym Filmem Dokumentalnym Europy Środkowej i Wschodniej w Konkursie "Between the Seas" został okrzyknięty najnowszy dokument Piotra Stasika - „Opera o Polsce”. Światowa premiera filmu miała miejsce na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie reżyser został wyróżniony przez Jury Międzynarodowego Konkursu Dokumentalnego. Pokaz w ramach konkursu na MFFD Ji.hlava był międzynarodową premierą filmu.

Jak co roku podczas czeskiego festiwalu filmy dokumentalne z krajów Wschodniej i Środkowej Europy prezentowane były również w targach East Silver Market. W tym roku w wideotece targów znalazło się ponad 50 polskich tytułów, a 8 z nich było nominowanych do Nagrody East Silver. To wyróżnienie o tyle wyjątkowe pośród innych nagród filmowych, że przyznawane jest producentowi, nie zaś reżyserowi filmu.

Wśród nominowanych filmów krótkometrażowych znalazło się aż 5 polskich dokumentów: „Między nami” Macieja Millera, „Kolekcja” Marcina Polara, „Proch” Jakuba Radeja, „Polonez” Agnieszki Elbanowskiej oraz „Wolta” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały. Jury postanowiło nagrodzić film „Proch” wyprodukowany przez Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Dokument Jakuba Radeja po raz pierwszy zaprezentowany został na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Filmowym, gdzie reżyser otrzymał wyróżnienie za analityczny portret przemijania, który pod prozaicznymi działaniami skrywa głęboką tajemnicę samotności wobec końca. Dojmująca pustka po człowieku sprawia, że widzimy tam swoją twarz.

Obydwa filmy znalazły się w nowym katalogu filmów dokumentalnych reprezentowanych za granicą przez KFF Sales & Promotion, agencję promocji i sprzedaży filmów działającą w strukturach Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Czytany 198 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 listopad 2017 13:52

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama