cinema.pl Festiwale

środa, 11 październik 2017 13:10

Sąsiedzka "Wystawka". Scena artystyczna podczas 5. MIASTOmovie

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już 17 października wystartuje 5. edycja MIASTOmovie. Tegoroczna odsłona wydarzenia przyjrzy się sąsiedztwu - w różnych jego wymiarach i aspektach. Scena artystyczna, która towarzyszy projekcjom filmów i dyskusjom od pierwszej edycji festiwalu, tym razem zaglądać będzie do wrocławskich klatek schodowych.Wystawa fotograficzna "Wystawka" prezentowana będzie w organizowanej w Recepcji przy podwórku Ruska 46 galerii pop-up i skupi się na sąsiedztwie zawieszonym (i dosłownie, i w przenośni) w przestrzeniach wspólnych wielorodzinnych budynków mieszkaniowych we Wrocławiu. Klatka schodowa - niezbędny element konstrukcyjny i funkcjonalny takich obiektów - przy okazji pozwala na studiowanie panujących w budynku zwyczajów i relacji, stylów życia czy preferencji estetycznych mieszkańców. Zaproszona do współpracy przez kuratorów Ankę Bieliz i Kubę Żary artystka Natalia Gołubowska przez kilka poprzedzających wystawę tygodni dokumentowała życie wrocławskich klatek schodowych - miejsc, w których granice między tym, co prywatne a tym, co publiczne, są wyjątkowo nieostre.

Spot 5. edycji MIASTOmovie: https://www.facebook.com/MIASTOmovie/videos/1372242446235283/

Reguły kształtujące sytuację na klatce negocjowane są bez słów, latami, poprzez zrozumiałe w pełni tylko dla mieszkańców gesty i symbole. Granice między „moje” a „nie-moje”, „wspólne” a „niczyje” są bezustannie przesuwane. Z tego powodu przekraczając próg klatki Gołubowska czuła się jak intruz, który swoim aparatem narusza niewidoczną dla niej sieć powiązań łączących mieszkańców. Z drugiej jednak strony stanowiące barwne, często niejasne konstelacje artefakty zastane na miejscu stały się dla artystki punktem wyjścia do zastanowienia, jaka jest ich specyfika i do próby zdekodowania funkcjonujących w klatkach schodowych komunikatów.

Wernisaż "Wystawki" odbędzie się w Recepcji we wtorek, 17 października, o godzinie 17:00. Kilka dni później, 21 października, zaprosimy uczestników w to samo miejsce na część warsztatowo-dyskusyjną - podczas spotkania "Ja tu tylko w odwiedzinach" Natalia Gołubowska w oparciu o materiał fotograficzny oraz doświadczenia widzów, spróbuje wypracować z nimi interpretacje kolorów, obiektów, komunikatów pozostawianych w sąsiedzkich przestrzeniach. Zastanowimy się też, do kogo tak naprawdę należy przestrzeń klatek i kto ma prawo o ich modyfikacji decydować. Działania sceny artystycznej MIASTOmovie związane są z projektem realizowanym w ramach inkubatora Towarzystwa Inicjatyw Twórczych "ę" "Generator Innowacji. Sieci Wsparcia" - "Po sąsiedzku – kieszeń wsparcia". Współorganizatorem prezentacji "Wystawki" jest prowadzące Recepcję biuro Wrocław 2016.


Pełen program 5. edycji MIASTOmovie znajdziecie Państwo na stronie MIASTOmovie.pl.  Przypominamy również o możliwości zgłaszania chęci uczestnictwa w festiwalu - formularz akredytacyjny znajdą Państwo pod adresem: http://miastomovie.pl/dla-mediow/. Na wnioski akredytacyjne czekamy do 12 października.

Czytany 280 razy Ostatnio zmieniany środa, 11 październik 2017 13:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv