cinema.pl Festiwale

czwartek, 10 sierpień 2017 21:18

„Tarapaty“ – pokaz specjalny na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Roma Gąsiorowska, Piotr Głowacki, Krzysztof Stroiński, a także debiutujący na ekranie Hania Hryniewiecka i Kuba Janota-Bzowski spotkają się z publicznością filmu "Tarapaty" po przedpremierowym pokazie 12 sierpnia o godz. 13.15 we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. Zapraszamy. Projekcja odbędzie się  w ramach sekcji Kino Dzieci na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty. Film wejdzie do kin 15 września.


„Wakacje bez kurateli rodziców, kryminalna zagadka i przyjaźń - tak wygląda krótki przepis na przygodę i przyjemny dreszcz sensacji. Zabawna, niefrasobliwa fabuła przywołuje skojarzenie z klasycznymi lekturami ze szkoły nienacko-niziurskiej” –  tak „Tarapaty” określiła  Joanna Olech, autorka cenionych książek dla dzieci.
Film znalazł się również w programie Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Będzie ubiegał się o nagrodę Złotego Pazura w ramach Konkursu Inne Spojrzenie.  – Aktorski film dla dzieci to gatunek filmowy, który niestety zanika, a jest szalenie potrzebny naszej kinematografii. Warto go wspierać! – podkreślał Wojciech Marczewski, przewodniczący Rady Programowej Festiwalu.
 
O czym są "Tarapaty” ? Julka ma 12 lat, chodzi do szkoły z internatem i jeszcze nigdy nie miała prawdziwej przyjaciółki. Gdy zaczynają się wakacje, Julka zamiast do rodziców w Kanadzie, trafia do ciotki w Warszawie. W tej samej kamienicy mieszka Olek i jego nieodłączny towarzysz - pies Pulpet. Kiedy dzieciakom wpada w ręce plan prowadzący do skarbu, zaczynają się przygody. Na drodze do rozwiązania zagadki staje złodziejska szajka, niania – nałogowa palaczka i podejrzany pożeracz cukierków. Nikt nie jest tym, za kogo się podaje, a wyścig z czasem trwa. Żeby wyjść cało z tej historii, Julka musi pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń.
Grająca Julkę Hania Hryniewiecka mówi, o praca na planie „Tarapatów": – To było duże wyzwanie, ale też odkrywanie nowych miejsc, rozmawianie z ciekawymi ludźmi i świetna przygoda, np. sceny kaskaderskie. Czasem irytowało mnie, że powtarzaliśmy po kilka razy to samo ujęcie i chociaż wyszło dobrze, to zaczynaliśmy od nowa, bo akurat przejeżdżała karetka albo kamera się zatrzęsła. Najtrudniejsze były dla mnie sytuacje, kiedy np. po obfitym obiedzie i deserze, gdy czułam się przejedzona, musiałam na planie zjeść kanapkę. – opowiadała młoda aktorka, która swoje pierwsze kroki zawodowe stawiała w Teatrze Dramatycznym („Moja pierwsza śmierć w Wenecji”, reż. Tomasz Cyz) i Teatrze Syrena. Statystowała też w „Powidokach” Andrzeja Wajdy.

Na ekranie zobaczymy również Joannę Szczepkowską, Jadwigę Jankowską-Cieślak, Marię Maj i Krzysztofa Stroińskiego.
Do kin „Tarapaty” wejdą 15 września, a już 13 września ukaże się również książka „Tarapaty”, która powstała w oparciu o scenariusz filmowy. Współautorkami są Marta Karwowska i Katarzyna Rygiel.
Strona filmu: www.facebook.com/tarapatyfilm


* * *
TARAPATY
Premiera: 15 września 2017
Scenariusz i reżyseria:  Marta Karwowska
Zdjęcia: Kacper Fertacz
Montaż: Ola Gowin
Muzyka: Antoni Komasa-Łazarkiewicz
Scenografia: Julia Junosza-Szaniawska
Charakteryzacja: Anna Nobel-Nobielska
Kostiumy: Emilia Czartoryska
Produkcja: Agnieszka Dziedzic, Koi Studio
Produkcja wykonawcza: Tomasz Morawski
W głównych rolach Julki i Olka wystąpili debiutujący na dużym ekranie Hanna Hryniewicka i Jakub Janota-Bzowski
W pozostałych rolach m.in. Joanna Szczepkowska, Krzysztof Stroiński, Roma Gąsiorowska, Maria Maj, Jadwiga Jankowska-Cieślak i Piotr Głowacki
„Tarapaty“ są dofinansowanie przez Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Mazowiecki Fundusz Filmowy. Koproducentem jest DI Factory. Film brał udział w warsztatach Films For Kids.Pro. Dystrybucja: NEXT FILM.

Czytany 234 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 10 sierpień 2017 21:22

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv