cinema.pl Festiwale

piątek, 26 lipiec 2013 19:58

Czop festiwalowym gościem

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Kolejnym gościem 5. Solanin Film Festiwal 2013 będzie Ireneusz Czop - aktor teatralny i filmowy. Ireneusz Czop spotka się z festiwalową publiczność po projekcji filmu 'Pokłosie' w reż. Władysława Pasikowskiego.

Od 2004 roku związany z Teatrem im. Stefana Jaracza w Łodzi, wcześniej występował na deskach łódzkich scen – Teatru Nowego i Powszechnego. W tym mieście również ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT. Tutaj też odnosi pierwsze sukcesy – w 1999 r. otrzymuje Wyróżnienie Prezydenta Łodzi z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, a w 2003 i 2005 r. zdobywa łódzką „Złotą Maskę” – za rolę Antyfolusa z Efezu w "Komedii omyłek" Shakespeare'a w Teatrze Nowym i za najlepszą aktorską kreację męską w sezonie 2004/2005 za role Clinta w "Blasku życia" i Biffa Lomana w "Śmierci komiwojażera" w Teatrze Jaracza Uznanie.

Rok 2007 owocuje Nagrodą Grand Prix za rolę Flinta w "Blasku życia" na XLVII Kaliskich Spotkaniach Teatralnych, a w 2008 r. miesięcznik "Teatr" przyznaje aktorowi Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę tytułową w "Makbecie" w Teatrze im. Jaracza w Łodzi.

Popularność zyskuje dzięki roli Przemka Wolińskiego w serialu „Samo życie”. Uznanie szerszego grona publiczności przynosi mu rola Franciszka Kaliny w „Pokłosiu” Władysława Pasikowskiego. Ta kreacja zostaje również dostrzeżona na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej "Prowincjonalia" we Wrześni, gdzie otrzymuje Nagrodę "Jańcio Wodnik" za najlepszą rolę męską.

Film wzbudził wiele kontrowersji, od pochwał po oburzenie, i z pewnością skłania widza do refleksji.

- Mam wrażenie, że ten film jest bardzo emocjonalny, to prawda, ale burza wokół niego trochę mnie śmieszy – zwierza się Ireneusz Czop w audycji Ex Magazine. – Było zresztą mnóstwo przypadków, kiedy ludzie oceniali ten film negatywnie, nawet go nie oglądając. Idiotyczne jest tez malowanie gwiazd Dawida na twarzach aktorów na plakatach.

W tym roku można było zobaczyć aktora w filmie „Dzień kobiet” Marii Sadowskiej czy „Być jak Kazimierz Deyna” Anny Wieczur – Bluszcz, a wcześniej m.in. w „W ciemności” Agnieszki Holland, „Jestem twój” Mariusza Grzegorzka. Obecnie Ireneusz Czop pracuje na planie filmu „Jack Strong” Wł. Pasikowskiego oraz „Zabójczej miłości” Jakuba Nieścierowa.

Ponadto Ireneusz Czop gości na małym ekranie, występując m.in. w serialach: „Misja Afganistan”, „Na dobre i na złe”, „Prawo Agaty”, „Wojna i miłość”, „Szpilki na Giewoncie”.

Czytany 997 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 29 lipiec 2013 13:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama