cinema.pl Festiwale

piątek, 26 lipiec 2013 16:19

Jury na Quest Europe

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2005 r. i miała charakter ogólnopolski.

Rok później pojawiły się w programie produkcje z kilku krajów Europy, pokazywane głównie w sekcji pozakonkursowej, a kolejna edycja stała sięjuż prestiżowym konkursem międzynarodowym, w którym uczestniczyli twórcy z kilkunastu krajów, a fimy oceniały najwybitniejsze nazwiska zeświata filmu.

Od II edycji Quest Europe ma prawo przyznawania nominacji do dorocznych nagród im. Jana Machulskiego. Od III edycji przyznajemy na Quest Europe WIELKIE UKŁONY – honorowe statuetki „za wszystko piękne czym sycić i poić mogła się dusza widza”, które trafiają do rąk najwybitniejszych artystów.

Podczas kilku edycji festiwalu mieliśmy zaszczyt gościć w Zielonej Górze wielu znakomitych artystów, m.in.: Jerzego Hoffmana, Jerzego Stuhra, Katarzynę Figurę, Zbigniewa Zamachowskiego, Maję Komorowską, Krzysztofa Globisza, Sylwestra Chęcińskiego, Piotra Machalicę, Joanne Szczepkowską, Marzenę Trybałę, Ewę Szykulską, Tomasza Raczka, Derricka Ogrodnego, Kingę Preis, Asiera Muniza, Davida Bonnevill'a, Charlesa Micheal'a Duke'a.

Pokazaliśmy łącznie ponad tysiąc filmów artystycznych, zorganizowaliśmy kilkanaście wystaw fotograficznych, koncertów, warsztatów artystycznych i występów kabaretowych.

Znamy już tegoroczne jury, a nazwiska wszystkich jurorów podamy do publicznej wiadomości do końca maja br.

KATARZYNA BUJAKIEWICZ

Urodzona w 1972 roku. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu (1995). W latach 1995-2003 aktorka Teatru Współczesnego w Szczecinie.

Zagrała w wielu spektaklach reżyserowanych przez wybitnych twórców. Z ważniejszych tytułów warto wymienić: „Romeo i Julia”, „Sen nocy letniej”Williama Shakespeare`a, „Popcorn” Bena Eltona, „Miłość na Krymie”Sławomira Mrożka, „Sekskomedia nocy letniej” Woody`ego Allena, „Damy i huzary”Aleksandra Fredry , „Królewicz i żebrak” Marka Twaina , „Pielgrzymi” Marka Pruchniewskiego w reżyserii m.in. Anny Augustynowicz, Ryszarda Majora, Marka Pasiecznego.

Występowała także w filmach fabularnych, np. „Sława i chwała” (reż.Kazimierz Kutz), „Kochaj i rób co chcesz” (reż. Robert Gliński), „Stara baśń”(reż. Jerzy Hoffman), „Nie ma zmiłuj” (reż. Waldemar Krzystek), „Poranek kojota” (reż. Olaf Lubaszenko), „Inferno” (reż. Maciej Pieprzyca), „Stacja”(reż. Piotr Wereśniak), „Rób swoje, ryzyko jest twoje” (reż. Marian Terlecki), Rh + (reż. Jarosław Żamojda), Warszawa (reż. Dariusz Gajewski).

Za rolę w „Kochaj i rób co chcesz” otrzymała nagrodę specjalną za drugoplanową rolę kobiecą na festiwalu Prowincjonalnia we Wrześni.

Popularność przyniosły aktorce seriale telewizyjne, przede wszystkim:„Twarze i maski” (reż. Feliks Falk), „Marzenia do spełnienia” (reż. Maciej Pieprzyca), „Na dobre i na złe”, „Magda M." i „Lekarze”.

W 2004 roku zdobyła nagrodę aktorską za rolę Myszki w „Portugalii” Zoltana Egressyego (reż. Iwona Kempa) na IV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej„Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu. Oficyna Wydawnicza „Głosu Wielkopolskiego" przyznała Katarzynie Bujakiewicz „Medal Młodej Sztuki 2006" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskim.

Od 2003 roku związana jest z teatrem Polskim w Poznaniu. Zagrała w„Zwyczajnych szaleństwach" Petra Zelenki w reż. Pawła Szkotaka (Alicja),„Norze" Henrika Ibsena w reż. Anny Augustynowicz (Nora), „Amatorkach" Elfriede Jelinek w reż. Emilii Sadowskiej (Susi). Obecnie aktorkę można oglądaćw „Portugalii” Zoltana Egressy'ego w reż. Iwony Kempy (Myszka).

LESZEK DAWID

Urodził się w 1971 r. w Kluczborku. Ma na koncie więcej nagród niż nakręconych filmów. Nie spieszy się. Stawia na jakość. Choć"Jesteś Bogiem" to dopiero druga fabuła w jego dorobku, już dziśLeszek Dawid sprawia wrażenie jednego z najdojrzalszych polskich filmowców.Wyznaczając swój filmowy szlak, wrócił w rodzinne strony."Bar na Victorii",najgłośniejszy dokument Dawida, zaczynał się w jego rodzinnym Kluczborku. Na prestiżowym Krakowskim Festiwalu Filmowym "Bar na Victorii" nagrodzono za "puls i energię" Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego polskiego dokumentu i Srebrnym Smokiem w konkursie międzynarodowym. Później przyszła nominacja do Paszportu Polityki w kategorii film i nagrody w Ińsku i niemieckim Neubrandenburg.

O ludziach, którzy nie potrafią pogodzić własnych aspiracji ze społecznymi oczekiwaniami opowiadały nie tylko "Bar na Viktorii" i "Moje miejsce", ale teżkolejne filmy: "W drodze",dokument zbudowany z wypowiedzi autostopowiczów podwożonych przez reżysera w różnych miejscach Polski, a także melancholijny dokument "Zaungaste – Zza płotu"nakręcony wraz z niemieckim reżyserem Matlem Findelem.

Jako reżyser, a także scenarzysta wielu krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, zyskał uznanie świata filmowego, zostałwykładowcą w Szkole Filmowej w Łodzi oraz członkiem Junge Akademie der Kunste w Berlinie.

Do podobnych tematów Leszek Dawid powraca też w swoich fabułach. W "Ki" opowiadał o niemożliwym pogodzeniu osobistych ambicji głodnej życia kobiety z rolą matki. W "Jesteś Bogiem" portretuje ludzi, którzy przez swoją wrażliwość nie przystają do rzeczywistości blokowiska.

Najnowszy obraz Dawida „Jesteś Bogiem” zobaczyło już prawie 1,4 mln widzów, co czyni go najpopularniejszą polską produkcją filmową 2012 r.

źródło:culture.pl

TSANKO VASILEV

Producent i reżyser urodzony w Sofii (Bułgaria) w 1974 roku. Jest dyrektorem In The Palace, międzynarodowego festiwalu filmów krótkometrażowych, który od 11 lat corocznie odbywa się w Bułgarii. Jako doświadczony filmowiec niejednokrotnie zasiadał w jury uznanych imprez filmowych, a także przewodził wielu projektom audiowizualnych. Jest reżyserem filmów dokumentalnych „Facing Me on the Way There”, „When We Dream, that We Dream, that We Dream”, „In Between” (wszystkie są produkcjami Bułgarskiej Telewizji Narodowej) oraz producentem i reżyserem filmów krótkometrażowych, wideoklipów muzycznych i spotów reklamowych.

PRISCA GROH

Urodziła się w Szwajcarii w 1968 roku, gdzie do dziś mieszka i pracuje jako nwykładowca sztuk wizualnych i artystka wideo. Od 2012 roku jest aktywną działaczką ARES Film & Media Festival w Syrakuzach we Włoszech, od kilku lat partnerskiego festiwalu Quest Europe.

Prisca Groh studiowała architekturę wnętrz na CSIA w Lugano w Szwajcarii (1986 – 1991) oraz malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Milanie (1991 – 1995). Ponadto w latach 1989 – 1991 uczęszczała na zajęcia malarskie do Akademii Szöni Istwan w Zebegény na Węgrzech oraz filmowe na CSIA w Lugano (2010 – 2011).

Na jej dorobek artystyczny od czasów ukończenia studiów w 1998 roku do dziś, składają się liczne indywidualne oraz wspólne wystawy w Szwajcarii w różnych galeriach sztuki oraz w Kantońskim Muzeum Sztuki w Lugano [kanton to terytorialna jednostka administracyjna w Szwajcarii; odpowiednik polskiego województwa – dop. tłum.]. Od 1999 roku wystawia też swoje dzieła za granicą, m.in. w Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie, Syrakuzach, Belgradzie, Indiach i Kaszmirze.

Jej praca zapoczątkowana przez badanie własnej historii oraz historii jej kraju, wyewoluowała w znacznie większą działalność i zaowocowała jej pierwszą podróżą do Iranu w 2005 roku. Panoramiczny przekrój przez takie cechy jak poetyckość,egzystencjonalność, estetyka, bliskość, wnikliwość, kobiecośći duchowość przekształcił się w dziennik podróżniczy.

Przez siedem lat, regularnie powracając do Iranu, zebrała portfolio, na które składają się wszelakie wystawy ukazujące wizualizacje poezji irańskiej i sztuki sakralnej poprzez różne media: wideoklipy, fotografie, obrazy i instalacje wideo.

W 2009 roku otrzymała środki finansowe od fundacji Pro Helvetia na rozwinięcie projektu pod tytułem „Wspomnienia”. Praca ta polegała na powrocie do miejsc, do których dotarły dwie szwajcarkie antropolożki, E. Maillart oraz A. Schwarzenbach. Te dwie kobiety podróżowały przez Iran ponad 70 lat temu. „Wspomnienia”dokumentują miejsca, które odwiedziły.Silvia Calvarese rozmawiała z artystką na ten temat w wywiadzie dla magazynu poświęconemu badaniom sztuki wizualnej „Roots & Router” w 2011 roku.

HONOROWI CZŁONKOWIE JURY:

Maryla Makowska - Kalinowska i Bogdan Kalinowski

Najsłynniejsza polska para kinomanów. Obejrzeli wspólnie ponad 10 tysięcy filmów w kinie.Od wielu, wielu lat wspólnego życia nie opuścili żadnej kinowej premiery i żadnego liczącego się polskiego festiwalu filmowego. Powstały o nich 3 filmy dokumentalne, m.in. Inna Bajka w reżyserii Marzeny Więcek ( premiera telewizyjna filmu odbyła się w telewizji Planete w 2007r.). Byli niejednokrotnie gośćmi ogólnopolskich programów telewizyjnych, a także laureatami specjalnych wyróżnień festiwalowych za wielką filmową pasję, m.in. Jancio Wodnika na festiwalu Prowincjonalia we Wrześni oraz Wielkiego Ukłonu na III edycji Quest Europe.

Państwo Kalinowscy wręczą autorowi najlepszego wg nich filmu festiwalu nagrodę specjalną: SKRZYDŁO KINOMANA

Czytany 638 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 20 czerwiec 2017 00:30

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama