cinema.pl Festiwale

wtorek, 23 lipiec 2013 19:21

Braciak na Solanina

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Reżyser, scenarzysta, aktor teatralny i filmowy, dubbingowiec. Jeden z najbardziej charakterystycznych polskich aktorów - Jacek Braciak - zasiądzie w jury 5. Solanin Film Festiwal 2013.

 

Urodzony w maju 1968 roku. Gdyby przyszedł na świat w Paryżu, mógłby być zapowiedzią zmian kulturalnych we Francji. Los jednak umieścił go w Rzekcinie koło Drezdenka, co czyni go pełną gębą Lubuszaninem. W szkole uznany za geniusza, potrafił zrobić dwie klasy w jednym roku. W myśl hasła: "mięczaki idą do liceum, a fajne chłopaki do technikum", został absolwentem Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Strzelcach Krajeńskich. Szkoła dała mu umiejętność obsługi kombajnu i kosiarki samobieżnej. Przynależności do Związku Młodzieży Wiejskiej zawdzięcza patent żeglarski oraz obóz przygotowawczy do szkoły teatralnej. Były to ewidentne podwaliny pod zawód aktora, który przypieczętował ukończeniem warszawskiej Akademii Teatralnej.

 

Od ukończeniu studiów związany z Teatrem Powszechnym w Warszawie. Za rolę w swoim przedstawieniu dyplomowym w reżyserii Jana Englerta otrzymał nagrodę na Przeglądzie Spektakli Dyplomowych Szkół Teatralnych w Łodzi. Jako reżyser sprawdził się w roku 1997 w spektaklu Myszy, Koty i Niedźwiedzie, do którego sam napisał scenariusz. Był też asystentem reżysera podczas realizacji Nad Złotym Stawem w Teatrze Powszechnym.

 

Gra w wielu filmach. Można podziwiać go w Warszawie, Mistrzu, Jasnych błękitnych oknach, Katyniu, Różyczce czy Drogówce.

Za rolę w Edim Piotra Trzaskalskiego dwukrotnie uhonorowany nagrodą za najlepszą drugoplanową rolę męską – gdyńskim Lwem (2002) oraz Nagrodą Orła 2003. Występując w Róży w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego – Mocnego Solanina – przypomina o swoim talencie i ponownie do jego kolekcji trafia nagroda Orła za drugoplanową rolę męską.

 

Na srebrnym ekranie pojawia się w Magdzie M., Rodzince.pl, Oficerach, Glinie, Pitbullu, Twarzą w twarz czy Ja to mam szczęście. Czasem wciela się w Mariana, czasem Janka, kiedy indziej w Czajkowskiego. Wykreował postać Wieńczysława "Pshemka" Wyciora - projektanta geja w serialu BrzydULA. Gdy oglądam powtórki BrzydUli, sam się z siebie śmieję - mówi. Użycza głosu postaciom animowanym, m.in. w takich produkcjach jak: Charlie i fabryka czekolady, Artur i Minimki, Asterix na Olimpiadzie czy Merida waleczna.

 

Aktualnie pracuje razem z Wojciechem Smarzowskim, Marcinem Dorocińskim i Robertem Więckiewiczem nad filmem Pod mocnym aniołem, a już we wrześniu będzie można zobaczyć jego kolejną rolę w filmie W ukryciu Jana Kidawy-Błońskiego.

 

Prywatnie miłośnik taksówkarsko-badylarskich Mercedesów. Wynajduje je gdzieś pomiędzy Szczecinem a Przemyślem, kupuje okazyjnie za 8 tysięcy, remontuje, sprzedaje. I tak w kółko.

 

Polski Mark Wahlberg! – jak twierdzi sloniasek, forumowicz zastanawiający się, czy to nie jego brat bliźniak.

 

Inni, doceniając jego dotychczasowe kreacje, domagają się powierzenia aktorowi roli głównej:

Panowie reżyserowie oraz producenci proszę mi zatrudniać pana Jacka, w przeciwnym wypadku będę zmuszona sama napisać dla niego scenariusz, chociaż obawiam się, że może to być gniot stulecia :-).

omnia

… mi chodzi o rolę pierwszoplanową dla pana Braciaka, bo na to zasługuje, jak mało który aktor. Żeby do tej pory nie dać mu głównej roli w jakimkolwiek filmie to absurd graniczący z głupotą.

ewej

W pełni popieramy te postulaty!

 

Joanna KuligLISTA FILMÓW KONKURSOWYCH

 

311 filmów zgłoszonych do konkursu to wyraz Waszego zaufania, a dla nas również ogromne wyzwanie, z którym musieliśmy się zmierzyć. PrezentujemyListę 42 Filmów Konkursowych, które powalczą w tym roku o statuetkę Solanina!

 

KINO NIEZALEŻNE

1. Bobry reż. Hubert Gotkowski

2. De facto reż. Mathias Mezler
3. Franek reż. Bartek Tryzna
4. Inicjacja reż. Kajetan Mietliński
5. Leon i Barbara reż. Marcin Mikulski
6. One Hole reż. Andrzej Szypulski, Agnieszka Cieślicka
7. Psychol reż. Aleksandra Panisko
8. Wojny domowe reż. Aleksandra Popińska
9. Wspomnienie poprzedniego lata reż. Ivo Krankowski i Kuba Gryżewski
10. Trzech Ojców reż. Maciej Jankowski

KINO PROFESJONALNE
1. Ab ovo reż. Piotr Janiszewski
2. Echo reż. Marcin Filipowicz
3. Idziemy na wojnę reż. Krzysztof Kasior
4. Kiedy ranne wstają zorze reż. Mateusz Głowacki
5. Królestwo reż. Bartosz Kruhlik
6. Ludzie normalni reż. Piotr Złotorowicz
7. Mechanizm obronny reż. Dominik Matwiejczyk
8. Nasza zima zła reż. Grzegorz Zariczny
9. Pocałunek reż. Filip Gieldon
10. Potwór reż. Piotr Ryczko
11. Ring reż. Maciej Cendrowski
12. Strażnicy reż. Krzysztof Szot
13. Terminal reż. Kuba Zubrzycki
14. un[DIGI]world reż. Daniel Kanka
15. Vocuus reż. Piotr Jurek

 

KINO NOWEJ FORMY

1. A gdyby reż. Kamil Wójcik

2. Coraz ciszej reż. Kamila Grzybowska-Sosnowska

3. Co się dzieje, gdy dzieci nie chcą jeść zupy reż. Paweł Prewencki

4. Dobro, piękno i prawda reż. Balbina Bruszewska

5. Snępowina reż. Marta Pajek

6. Sponge Ideas reż. Katarzyna Nalewajka, Paulina Szewczyk

7. Walizka reż. Jacek Łechtański

8. Trip reż. Sławomir Shuty, Tomasz Bochniak

 

KINO LUBUSKIE

1. Beze mnie reż. Marcin Olechnowski

2. Ovis et Lupus in Lebus reż. Adam Krysik, Stefan Hanćkowiak

3. Komandos i ziarenka reż. Marcin Olechnowski

4. Królestwo reż. Bartosz Kruhlik

5. Ludzie reż. Seweryn Wóźniak

6. Niech żyje polka! reż. Paweł Ptaszyński i Dawid Rybarczyk

7. Pani Weronika i jej chłopcy reż. Artur Pilarczyk

8. Paralysis reż. Ada Gniazdowska

9. Spotkanie reż. Ewa Bojanek

 

O FILMACH KONKURSOWYCH – 5. SOLANIN FILM FESTIWAL

 

Kiedy wyniki? Pisaliście i dzwoniliście do nas już od miesiąca. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, nie mieliśmy łatwego zadania. Wybór 40 filmów spośród 311 obrazów nie należy do rzeczy łatwych i prostych, dlatego przepraszamy Was za opóźnienie związane z publikacją Listy Filmów Konkursowych. Po raz kolejny jesteśmy bardzo zadowoleni z poziomu filmów konkursowych i zdajemy sobie sprawę, że przynajmniej 100 filmów powinno się znaleźć w Konkursie.

 

To PIĄTY Solanin i nasz pierwszy jubileusz. Wzorem naszej poprzedniej rekordowej edycji zakwalifikowaliśmy42 filmy do 4 Konkursów. W Konkursie Kina Niezależnego zmierzy się 10 obrazów, w Konkursie Kina Nowej Formy 8, w Kinie Lubuskim 9 filmów, a w Konkursie Kina Profesjonalnego aż 15!

 

Co zawsze jest czynnikiem decydującym? Od początku powstania Solanina apelujemy o skończenie z pieprzeniem w kinie – oczekujemy mocnych historii, prawdziwych bohaterów i rozterek, które zostają po seansie. Oczywiście czasami są to krótkie historie, opowiadające o codzienności, niekiedy skomplikowanej, którą lekceważymy. Zdarzają się wielowątkowe i dłuższe opowieści, również posiadające solaninową MOC. Z pewnością łączy je umiejętność przedstawienia historii, która nie pozostawia widza obojętnym. Nie ma wstydu, żenady, zgrywy, a jest młodość, pasja i SIŁA! Problemem często pozostaje metraż filmu. Jestem zdania, że nawet wielkim mistrzom kina nie zawsze udaje się odpowiednio rozłożyć fabułę i ciężar filmu w 60 czy 90 minutach. Interesujące dokumenty i fabuły miejscami się po prostu gubią, co nie wpływa pozytywnie na odbiór całości. Za wszystkim stoi młodość, więc wierzę, że z czasem zwartościujecie materiał i zdecydujecie, który musi się znaleźć w finałowej wersji, a który powinien zostać wycięty. Jeśli macie wątpliwości – TNIJCIE, tnijcie niemiłosiernie!

 

Nie mam jednak wątpliwości, że przez te 5 lat OFF technicznie się bardzo zmienił. Zdjęcia powalają, dialogi i monologi bohaterów słychać znakomicie, a scenografia nie daje poczucia, że ogląda się kino niezależne, offowe czy, jak się gdzieś utarło, niedorobione i gorsze. Zrównujecie poziom realizacji do bardzo, bardzo profesjonalnych produkcji. Tak trzymać!

 

Po raz pierwszy wysyłaliście nam swoje filmy przez Internet i w większości były to obrazy w full HD! Łatwiejszy dostęp do lepszej technologii i co raz szybszy Internet pozwala Wam, offowcom, tworzyć obrazy, które z dumą można pokazywać wszędzie! Chciałbym też ogłosić, że po raz ostatni można było wysyłać do nas filmy w sposób tradycyjny. Od kolejnych edycji Festiwalu zgłoszenie filmów będzie się odbywać wyłącznie drogą elektroniczną. Jesteśmy zadowoleni z tej formy, będziemy nad nią pracować i ją rozwijać, aby była bezbłędna, przejrzysta i szybka. W końcu czas to… SÓL!

 

Po raz kolejny dziękujemy za zaufanie i gotowość przyjazdu na 5. Solanin Film Festiwal 2013. Dziękujemy, że traktujecie nas prestiżowo, że znowu zasoliliście nas filmami, że montujecie, kończycie obrazy na SOLANINA. Cieszymy się, że w ciągu (zaledwie) 5 lat udało nam się stworzyć Festiwal na wysokim krajowym poziomie, w miejscowości nieposiadającej tradycji filmowej i festiwalowej.

 

Czekamy na Was i zapraszamy na nasz pierwszy jubileusz! Po pięciu latach nie musimy walczyć o MOCNE KINO. Musimy je tylko zaprezentować.

 

5. Solanin Film Festiwal 2013 od 21 do 25 sierpnia w Nowej Soli. W końcu to WY jesteście filmową SOLĄ tej ziemi!

 

SOLIMY po raz PIĄTY! Bez dalszego pieprzenia – widzimy się w Nowej Soli!

Konrad Paszkowski

Dyrektor Solanin Film Festiwal

wraz z całą ekipą organizacyjną

Joanna KuligPLAKAT 5. SOLANINA

Na pięciolecie i pierwszy jubileusz Solanin po raz pierwszy założy garnitur! MOCNO świętujemy i podsumowujemy wszystkie poprzednie edycje Festiwalu. Trzeci raz autorem plakatu jest Maciej Krobski - grafik, rysownik, freelancer. Ukończył Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu.

Czytany 628 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 23 lipiec 2013 19:23

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama