Filmowy kolaż emocji
Program Festiwalu Kamera Akcja to co roku okazja do obejrzenia filmowych hitów nagradzanych podczas najważniejszych festiwali, m.in. w Wenecji czy Berlinie. Podczas najbliższej edycji wyjątkowe tytuły będą czekać na widzów nie tylko na kinowym ekranie, ale i na festiwalowej platformie VOD. – Staramy się nie zawodzić naszych fanów i jak zwykle przygotowaliśmy wiele pokazów przedpremierowych oraz tytułów niedostępnych w polskiej dystrybucji – mówi Przemek Glajzner, dyrektor Festiwalu Kamera Akcja. – Na FKA zobaczyć będzie można chociażby nagrodzonego Złotym Niedźwiedziem w Berlinie film Mohammada Rasoulofa „Zło nie istnieje”, a także okrzyknięty najbardziej przerażającym filmem festiwalu w Wenecji „The „Nightingale” Jennifer Kent ze zdjęciami Radka Ładczuka – dodaje Glajzner.
W programie znalazł się także m.in. obraz Vadima Perelmana „Persian Lessons”, który był hitem tegorocznego Berlinale, a do kin trafi dopiero w grudniu. W ramach sekcji “Krytyczne premiery” będzie można również zobaczyć „Sole”, debiut fabularny Carla Sironiego, którego współproducentem jest łódzkie studio Lava Films. Z Wenecji przyjedzie na FKA francuski film „Tylko zwierzęta nie błądzą” Dominika Molla, który rywalizował w festiwalowym konkursie Giornate degli Autori z „Bożym Ciałem” Jana Komasy. W programie również najnowsza produkcja wielokrotnie nagradzanego za „Cichą noc” Piotra Domalewskiego. „Jak najdalej stąd” to mieszanka współczesnego kina moralnego niepokoju oraz filmu drogi.
Trwa sprzedaż karnetów festiwalowych, zarówno w wersji offline, umożliwiających uczestnictwo w projekcjach w Kinie Szpulka w Łódzkim Domu Kultury, jak i karnetów online, dzięki którym w wydarzeniach festiwalowych będzie można uczestniczyć z dowolnego miejsca. Szczegóły na www.kameraakcja.com.pl, a pula karnetów w promocyjnych cenach jest w przedsprzedaży tylko do 18 września.
Łódzcy twórcy światowej sławy
Druga edycja projektu Akcja Edukacja, który odbywa się w czasie FKA, udowodni, jak wartościowe w branży kreatywnej jest wszechstronne wykształcenie filmowe. Swoją wiedzą idoświadczeniem w ramach bezpłatnych wydarzeń online podzielą się łódzcy twórcy, którzy na co dzień budują Łódź Filmową. Widzowie spotkają się z Ewą Puszczyńską i Mariuszem Wilczyńskim, którzy opowiedzą o wieloletnim procesie powstawania filmu animowanego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, a także będą mogli wziąć udział w case study dotyczącym sztuki operatorskiej z Radosławem Ładczukiem. Film Andrzeja Wajdy „Popiół i diament" będzie kanwą do poznania metod analizy filmowej z Kamilą Żyto, filmoznawczynią UŁ, a bohaterem sekcji Filmoznawca-filmowiec będzie Michał Biegański, który podczas wydarzenia zaprezentuje swój film “Blisko”. W programie Akcji Edukacji jest również spotkanie z Michałem Pabisiem-Orzeszyną o jego najnowszej książce („Zwrot historyczny w badaniach filmoznawczych”, WUŁ 2020), pokaz filmu „Family²”, nagrodzonego studenckim Oscarem filmu Yifan Sun, studentki ze Szkoły Filmowej w Łodzi, a także sekcja Cinematic VR, w ramach której widzowie będą mogli wziąć udział w wyjątkowych pokazach VR wyprodukowanych przez Laboratorium Narracji Wizualnych: vnLab, działającym przy Szkole Filmowej w Łodzi.
Branżowo o serialach
Znany jest już program Serio Pro, pierwszego w Polsce wydarzenia branżowego skupionego na rynku seriali premium. W czasie dwudniowej imprezy (15–16.10) spotkają się twórcy najlepszych polskich seriali – „Wataha”, „Ślepnąc od świateł”, „W głębi lasu” czy „Kruk. Szepty słychać po zmroku”. To nowy projekt Festiwalu Kamera Akcja, stworzony z myślą o branży i fanach seriali, jako przestrzeń wymiany doświadczeń i dyskusji o produkcji, promocji i dystrybucji seriali. Wśród gości, którzy wezmą udział w rozmowach, poprowadzą warsztaty lub będą ekspertami round table, znaleźli się m.in. Łukasz Dzięcioł, Maciej Kubicki, Anna Różalska, Agnieszka Smoczyńska, Łukasz Targosz czy Marta Szymanek. – Z uwagi na pandemię zdecydowaliśmy się na formę online, z tego samego powodu akredytacje branżowe są bezpłatne. Tym, którzy marzą o wielkim kroku w świat seriali ułatwiamy zdobyć branżową wiedzę – mówi Natalia Drańczuk, producentka Serio Pro. Pełny program wydarzenia dostępny jest na stronie www.serio.pro.
--
11. Festiwal Krytyków Sztuki Filmowej Kamera Akcja odbędzie się od 15 do 18 października 2020 w Łódzkim Domu Kultury oraz online. Zadanie realizowane dzięki dofinansowaniu z budżetu Miasta Łodzi. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Uniwersytetu Łódzkiego – mecenasa festiwalu.
Spotkania z cyklu Akcja Edukacja są realizowane w ramach programu „Łódź akademicka, Łódź naukowa 2020”. Projekt dofinansowany jest z budżetu miasta Łodzi w ramach regrantingu przeprowadzonego przez Centrum Opus. Organizatorem jest Fundacja FKA.
Serio Pro odbędzie się w dniach 15–16 października 2020 online. Wydarzenie jest realizowane dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Partnerzy wydarzenia: Szkoła Filmowa w Łodzi i Opus TV. Organizatorem jest Festiwal Kamera Akcja.
---
Załączone grafiki:
1.11. FKA: „Jak najdalej stąd” Piotra Domalewskiego, sekcja Krytyczne premiery
2.11. FKA: „Sole” reż. Carlo Sironi, sekcja Głos krytyków
3.Akcja Edukacja 2020: Radosław Ładczuk, prowadzący case study operatorskie
4.Akcja Edukacja 2020: kadr z filmu „Zabij to i wyjedź z tego miasta” reż. Mariusz Wilczyński
5.Serio Pro 2020: Łukasz Targosz
6.Serio Pro 2020: Marta Szymanek