cinema.pl Festiwale

środa, 26 sierpień 2020 11:32

II edycja Warsaw Animation Film Festival coraz bliżej

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

27 sierpnia rusza II edycja Warsaw Animation Film Festival. Spośród ponad 400 zgłoszonych produkcji krótkometrażowych z całego świata, do udziału w wydarzeniu zostało zaproszonych ponad 100 animacji. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy – Rafał Trzaskowski.

 

- Festiwal potrwa od 27 sierpnia do 2 września. Wszystkie produkcje biorące udział w festiwalu będzie można oglądać platformie mojeEkino.pl

- W części konkursowej  zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt Animacji z całego świata

- Międzynarodowe Jury przyzna Grand Prix w kategoriach: Najlepszy Film Animowany w Konkursie Profesjonalnym, Najlepszy Film Animowany w Konkursie Młoda Animacja oraz Najlepszy Horror Animowany

- Uzupełnieniem festiwalu będą warsztaty prowadzone między innymi przez reprezentantów studia animacji Pixar.

Celem organizatorów jest pokazanie szerszej publiczności, że animacje – na równi z filmami fabularnymi i dokumentalnymi – mogą wpływać na rzeczywistość społeczną, podejmując najbardziej złożone tematy. W związku z pandemią koronawirusa, festiwal odbędzie się w wersji online.

– Chcemy przyciągnąć szerszą publiczność i przekonać, że animacje to nie tylko filmy dla dzieci. To produkcje, które często podejmują najtrudniejsze i najgłębsze tematy, pokazując potencjał do aktywnej zmiany rzeczywistości, w której żyjemy - komentuje Tessa Moult-Milewska, organizatorka Festiwalu z Fundacji Ex Anima.

– Przeniesienie tegorocznej edycji do online’u na pewno zwiększy zasięgi naszej oferty programowej. To nowe doświadczenie, które być może wykorzystamy podczas organizacji kolejnych edycji. Niezależnie od formy najważniejszy jest dla nas  dialog i wymiana w ramach całej społeczności twórców i sympatyków animacji – dodaje Ewelina Leszczyńska organizatorka Festiwalu z Fundacji Ex Anima.

Organizatorem II edycji Warsaw Animation Film Festival jest Ex Anima. Fundacja powstała w wyniku współpracy pomiędzy organizatorkami I edycji Festiwalu a Platige Image. Warszawskie studio animacji i postprodukcji było również partnerem zeszłorocznej edycji.

Cieszymy się, że Warsaw Animation Film Festival na stałe wpisuje się w warszawską mapę kulturalną. Wspieranie takich wydarzeń umożliwia nam współpracę z utalentowanymi twórcami i promowanie kina artystycznego w Polsce i na świecie – komentuje Prezes Fundacji Ex Anima Beata Hoffmann, wspierająca działania festiwalowe z ramienia Platige Image.

Platige Image przyzna nagrodę specjalną dla najlepszej animacji bez podziału na kategorie konkursowe. Natomiast studio Bloober Team objęło patronat nad blokiem poświęconym horrorom i przyzna również swoją nagrodę dla najlepszego horroru w tym bloku.

Aktualne informacje na temat wydarzenia znajdują się na stronie  i fanpage’u festiwalu.

Twórcy Festiwalu

 

Tessa Moult-Milewska  - scenarzystka i reżyserka filmów animowanych z 10-letnim doświadczeniem w produkcji seriali tv, filmów krótkometrażowych i reklamowych. Zwyciężczynica ogólnopolskiego konkursu telewizyjnego Dolina Kreatywna i Papaya Young Directors.

 

Ewelina Leszczyńska - Koordynatorka i współorganizatorka 10 edycji Warsaw Film Festival. Od 2018 roku organizatorka festiwalu filmów północnych - Be Polar. specjalistka ds. programowych FINA.

 

Organizatorzy Festiwalu

 

Ex Anima to założona w 2020 roku fundacja mająca na celu promocję rynku animacji i kina artystycznego w Polsce i na Świecie. Wśród celów fundacji znajdują się również edukacja w zakresie technik, kinematografii, trendów i technologii, wsparcie produkcji filmów artystycznych, a także promocja osiągnięć kobiet w animacji i kinie artystycznym. Fundacja współpracuje z artystami, kinami i ośrodkami kultury, tworząc platformę wymiany doświadczeń i poglądów pomiędzy polskimi i zagranicznymi twórcami, a także promuje wykorzystanie nowych technologii i rozwiązań w przemyśle filmowym, artystycznym oraz w edukacji artystycznej.

Jednym z istotniejszych projektów Fundacji jest Warszawski Festiwal Filmów Animowanych, który oprócz projekcji animowanych filmów krótkometrażowych, zapewnia uczestnikom dostęp do szerokiej gamy wydarzeń towarzyszących.

 

Platige Image to polskie studio produkcji i postprodukcji. Specjalizuje się w grafice komputerowej, animacji  i efektach wizualnych na potrzeby filmu, rozrywki i reklamy. Produkuje masowe imprezy i realizuje design na potrzeby transmisji na żywo dla studiów telewizyjnych z użyciem technologii Vizrt. Jest szczególnie cenione za cinematiki tworzone dla znanych na całym świecie studiów produkujących gry wideo.

Zespół składa się z ponad 200 profesjonalistów z branży kreacji: reżyserów, reżyserów kreatywnych, grafików, animatorów i producentów. W ciągu ponad 20 lat działalności studio zostało uhonorowane licznymi nagrodami i wyróżnieniami, m.in. BAFTA, EFA, Goya i SIGGRAPH. Było również nominowane do Oscarów, Złotej Palmy Festiwali Filmowego w Cannes oraz Złotego Lwa Festiwalu Filmowego w Wenecji. www.platige.com.

Czytany 223 razy Ostatnio zmieniany środa, 26 sierpień 2020 11:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama