cinema.pl Festiwale

czwartek, 20 sierpień 2020 10:43

Lost Lost Lost – kino z obrzeży

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Już po raz czwarty sekcja Lost Lost Lost proponuje podróż po obrzeżach kina śladem nieoczywistych perspektyw, formalnych poszukiwań i niecodziennych mikroopowieści. To zrealizowane w ubiegłych latach filmy twórców, którzy mają odwagę stanąć z boku i opuścić orbitę dominujących nurtów – zarówno w kinie, jak i w rzeczywistości. Odważnie zwracają kamerę ku temu, co łatwo przeoczyć, i poszukują na peryferiach – i geograficznych, i estetycznych.

 

Lost Lost Lost – kino z obrzeżyJako selekcjonerzy nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy kino może zaoferować jakąś uniwersalną receptę na nową niepewność, która nas teraz dotyka, ale filmy prezentowane w sekcji Lost Lost Lost na pewno stawiają istotne w tych czasach pytania – o pamięć, tożsamość, wyobcowanie. Są także próbą nawiązania bliskości za pomocą filmowego gestu – nie tylko z innym człowiekiem, lecz także z przeszłością czy przestrzenią.

 

kuratorzy sekcji: Agnieszka Szeffel, Mariusz Wojas, Mariusz Mikliński

Aragane i W stronę czułości, reż. Kaori Oda

Wideo-pamiętniki japońskiej reżyserki, studentki Film Factory Béli Tarra. W intymnym dyptyku Kaori Oda powraca do konfliktu z matką, która nie pogodziła się z jej orientacją seksualną. Jednocześnie próbuje stworzyć nową relację z obcą rzeczywistością w Europie Wschodniej. Kamera pozwala jej pokonać barierę językową i rozpocząć rozmowę z miejscowymi górnikami. Aragane otrzymało specjalne wyróżnienie na festiwalu dokumentów w Yamagacie.

 

zmierzch

 

Zmierzch, reż. Théo Court

 

Wyjątkowy wizualnie debiut reżysera nagrodzonego ostatnio w Wenecji filmu Białe na białym, ze zdjęciami Mauro Herce, reżysera Dead Slow Ahead. Milczący mężczyzna opiekuje się zniszczoną posiadłością, której los jest już przesądzony, podobnie jak jej mieszkańców. W skąpanych we mgle i półmroku kadrach bohater powtarza wyuczone, przeszłe gesty, starając się powstrzymać bieg czasu.

 

od jutra

 

Od jutra, reż. Ivan Marković, Wu Linfeng

 

Dwóch mężczyzn śpi na tym samym materacu w obskurnej klitce na obrzeżach Pekinu – miasta z betonu i szkła, ogłuszającego hukiem ciągłych robót budowlanych. Choć dzielą ze sobą łóżko, są sobie zupełnie obcy. Pracują na inne zmiany, różni ich podejście do życia, mają odmienne plany na przyszłość. Reżyserski duet pokazuje skutki wyobcowania jednostki w najbardziej intymnej przestrzeni. Film otrzymał główną nagrodę w konkursie międzynarodowym Jeonju FF 2019.

 

jak zakochalem 

 

Jak zakochałem się w Evie Ras, reż. André Gil Mata

 

Specjalne wyróżnienie FIDMarseille 2016. W starym sarajewskim kinie, w którym możemy się zaszyć dzięki filmowi André Gila Maty (Drzewo, Lost Lost Lost 2019), trwa zapętlona podróż przez czas i kolejne kręgi wtajemniczenia w kobiecość z udziałem jugosłowiańskiej aktorki Evy Ras. Reżyser skupia się na opiekunce tej świątyni kadrów z minionych epok, właścicielce kina, która na zapleczu troskliwie dba o sfatygowany projektor na taśmę.

 

***

 

W tym roku czeka nas wyjątkowa odsłona wszystkich stanów kina. W dniach 5-15 listopada we Wrocławiu równocześnie odbędą się 20. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty i 11. American Film Festival.

Czytany 202 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 20 sierpień 2020 10:49

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama