cinema.pl Festiwale

poniedziałek, 18 listopad 2019 18:03

4. edycja ArteKino Festival: bezpłatnego przeglądu filmów kina europejskiego

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

1 grudnia rusza bezpłatny, cyfrowy festiwal kina europejskiego w ramach 4. już edycji ArteKino Festival. Na stronie www.artekinofestival.com będzie można obejrzeć w polskiej wersji językowej osiem filmów fabularnych i dokumentalnych młodych europejskich twórców. Filmy dostępne będą do 31 grudnia.

 

ArteKino Festival powstał w 2016 roku z inicjatywy ARTE TV - publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego, którego celem jest promowanie kultury i wspólnych europejskich wartości. 

Filmy z 4. edycji ArteKino Festival zostaną udostępnione w 45 krajach Europy, w 10 wersjach językowych. W Polsce będzie można obejrzeć 8 filmów, wśród których siedem to debiuty reżyserskie. Opowiadają o ośmiu krajach i ośmiu kulturach, potwierdzając niezwykłą różnorodność Europy - zjednoczonej, a jednocześnie bogatej dzięki swoim różnicom. Twórcy filmów są świadkami i aktywnymi uczestnikami swoich czasów. Ich filmy to hołd dla dialogu, spotkań i mieszania się społeczeństw ponad granicami. Zarówno produkcje fabularne, jak i dokumentalne opisują współczesny świat i analizują nasz stosunek do historii. 

- Nowe technologie umożliwiają promocję filmów wśród coraz szerszego grona Europejczyków, szczególnie tych, którzy nie mają łatwego dostępu do kultury lub czują się z niej wykluczeni. Chcemy docierać do naszych widzów tam, gdzie są oni obecni - w Internecie. Pragniemy stworzyć więź pomiędzy filmami, ich twórcami a publicznością, odkrywającą nowe, ciekawe spojrzenie na współczesne problemy. ArteKino Festival odzwierciedla ambicje telewizji ARTE - by rozpowszechniać i promować bogactwo europejskiego kina autorskiego – mówi Olivier Père, Dyrektor Artystyczny ArteKino Festival.

Festiwal powstał przy wsparciu programu Kreatywna Europa i prywatnych mecenasów. 

Co miesiąc, niezależnie od dorocznego przeglądu, w ramach „ArteKino Selection”, proponowany jest bezpłatnie jeden film lub cykl filmowy dostępny na trzech platformach: artekinofestival.com, arte.tv i kanale YouTube ARTE Cinema. 

Do końca listopada na https://www.artekinofestival.com/ można obejrzeć fabularny debiut reżyserki polskiego pochodzenia, Julii Kowalski pt. „Znam kogoś, kto cię szuka”, z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Film miał premierę na Festiwalu w Cannes (selekcja ACID), otrzymał nagrodę Prix Sopadin w kategorii „Najlepszy scenariusz”, wyróżnienie specjalne na Film Festival Cottbus (2015) oraz Nagrodę Jury Licealistów w Konkursie Francuskich Debiutów Fabularnych na Europejskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Premier Plans” w Angers (2016). Ponadto, był prezentowany m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Busan, Festiwalu Filmowym w Gdyni, w Łodzi i na Festiwalu Nowe Horyzonty. Uzyskał 2 nominacje: na Festiwalu Młodzi i Film w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych (2016) i na Tofifest w konkursie From Poland. Konkurs Polski (2015). 

 

O ARTE po polsku

ARTE PO POLSKU to część projektu ARTE EUROPE (współfinansowanego ze środków unijnych), który powstał z inicjatywy ARTE TV: publicznego, niekomercyjnego, francusko-niemieckiego kanału kulturalnego. ARTE EUROPE ma na celu dotarcie do jak najszerszego grona Europejczyków poprzez udostępnianie wysokiej jakości programów w językach ojczystych odbiorców. Programy ARTE są dostępne w Internecie bezpłatnie w kilku wersjach językowych: francuskiej, niemieckiej, angielskiej, hiszpańskiej, polskiej i włoskiej. 

Bezpłatna oferta cyfrowa ARTE po polsku, uruchomiona w listopadzie 2016 roku, obejmuje najciekawsze programy z ramówki ARTE TV - nowoczesne filmy dokumentalne, reportaże śledcze, magazyny poświęcone aktualnym zagadnieniom społecznym, polityce, historii, podróżom, technologii, kulturze i popkulturze i sztuce. 

Oferta obfituje także w relacje z różnorodnych występów scenicznych: spektakli operowych, baletowych, teatralnych oraz koncertów pełnego przekroju gatunków muzycznych. Programy ARTE po polsku można oglądać na www.arte.tv/pl , na urządzeniach mobilnych, a także na smart TV.

Więcej informacji i nowości: http://facebook.com/ARTEpopolsku, https://twitter.com/ARTEpl

Cotygodniowy newsletter z nowościami ARTE PO POLSKU można otrzymywać poprzez subskrypcję: 

https://my.arte.tv/index.php?lang=pl#section/landing

Czytany 207 razy Ostatnio zmieniany poniedziałek, 18 listopad 2019 18:13

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama