cinema.pl Festiwale

piątek, 11 październik 2019 12:28

Wietnamska opowieść w sercu Warszawy

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W tym roku festiwal zostanie wzbogacony o dodatkowy smak - "Smak pho". Już w listopadzie zapraszamy na uroczystą premierę z udziałem twórców.

 

Film w reżyserii debiutującej Mariko Bobrik to prawdziwy tygiel kulturowy - japońska reżyserka wykształcona w Łodzi, polsko-niemiecka koprodukcja i wietnamscy aktorzy, a wszystko nakręcone w samym sercu Warszawy. Światowa premiera "Smaku pho" miała miejsce na prestiżowym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastián. 

"Smak pho" powstał w dużej mierze dzięki programowi Cinéfondation organizowanemu przez Festiwal Filmowy w Cannes. To tam Mariko Bobrik rozwijała swój scenariusz. Reżyserka jest również absolwentką Berlinale Talents - projektu wspierającego najzdolniejszych młodych filmowców. 

Bobrik przeprowadziła się do Europy w bardzo młodym wieku. Początkowo mieszkała w Londynie, jednak studia reżyserskie zaczęła w łódzkiej Szkole Filmowej. To właśnie w Polsce weszła w bliższy kontakt ze społecznością Wietnamczyków. Było to zderzenie na tyle inspirujące, że postanowiła nakręcić o nich film.

Gdy w 2002 roku po raz pierwszy przyjechałam do Polski, nie wiedziałam nawet skąd oni właściwie są. Wcześniej mieszkałam w Anglii, więc byłam przyzwyczajona do różnorodności. Sama też jestem cudzoziemką, co na pewno było jednym z powodów, no i chciałam zrobić film o ich tradycyjnej zupie: pho.

Prosta historia o tradycyjnej wietnamskiej zupie z czasem przerodziła się w wielowymiarową opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca na świecie oraz problemach, jakie rodzi pozornie prosta definicja "domu". Bobrik udaje się stworzyć niezwykle autentyczny obraz tej nieco hermetycznej społeczności. Aktorami w "Smaku pho" są nie profesjonaliści, ale właśnie warszawscy Wietnamczycy - tacy, o jakich opowiada sam film.  

W listopadzie widzowie Pięciu Smaków będą mieli niezwykłą okazję, aby obejrzeć ten urokliwy film, a także porozmawiać z samymi twórcami. Już na początku przyszłego roku "Smak pho" trafi zaś do dystrybucji kinowej, którą poprowadzi Pięć Smaków. 

Smak pho / The Taste of Pho reż. Mariko Bobrik, Polska 2019, 80’

Dziesięcioletnia Maja ukrywa przed kolegami z klasy tradycyjne drugie śniadanie, które co rano przygotowuje jej tata - wietnamski kucharz, wybitny specjalista od zupy pho, starający się znaleźć własną drogę w warszawskiej rzeczywistości. Kiedy jego wieloletni szef wróci do rodzinnego kraju, będzie musiał się zmierzyć z wymaganiami nowego właściciela restauracji: opanowanie nowych umiejętności kulinarnych to jednak znacznie mniejsze wyzwanie niż samodzielne wychowywanie coraz bardziej dorosłej i niezwykle spostrzegawczej córki.

Mariko Bobrik ubiera polsko-wietnamską historię w kadry inspirowane kinem Yasujiro Ozu. Zgaszone barwy oddają aurę zimowego miasta – szarych chodników i wnętrz wypełnionych ciepłym światłem. Poprzez zwykłe przedmioty, drobne gesty reżyserka opowiada o złożonych emocjach i pragnieniach bohaterów. Daje widzom wgląd w życie wietnamskiej społeczności Warszawy, choć jej film to historia znacznie bardziej uniwersalna. Ciepły portret małej rodziny to wzruszający esej o bliskości i obcości, tęsknocie i upartym dążeniu do celu.

13. edycja festiwalu odbędzie się w Warszawie w dniach 13-20 listopada. Pełen program festiwalu zostanie ogłoszony 24 października o godz. 18:00.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria

 

Sponsorzy: Asia Travel,  Hong Kong Economics and Trade Office Berlin.

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Asian Film Awards Academy, Create HK, HK Film Development Fund, Japan Foundation, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

Śledź nas na Facebooku, Twitterze i Instagramie, czytaj blog.piecsmakow.pl.

Czytany 191 razy Ostatnio zmieniany piątek, 11 październik 2019 12:41

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama