cinema.pl Festiwale

piątek, 06 wrzesień 2019 14:31

Propozycje Konkursu filmowych odkryć i sekcji specjalnych 6. MFF Kino Dzieci!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W 23 festiwalowych kinach i instytucjach kultury w całej Polsce dostępne są już katalogi z pełnym programem filmów i wydarzeń towarzyszących 6. MFF Kino Dzieci. Święto dla młodych i najmłodszych widzów startuje już 21 września i potrwa 9 dni. Harmonogram wydarzeń dostępny jest też na stronie www.kinodzieci.pl, bilety do kupienia w kasach kin!

 

W programie Kina Dzieci Konkurs filmowych odkryć zajmuje miejsce szczególne. Trzy lata temu Odkrycia stanowiły sekcję, w której prezentowano filmy różnorodne gatunkowo i stylistycznie przeznaczone dla młodych widzów. Rok po debiucie sekcja dołączyła jako drugi konkurs w programie pokazując to, co w kinie artystycznym dla młodego widza najciekawsze. Konkurs filmowych odkryć w tym roku do obejrzenia będzie we Wrocławiu i Warszawie. Złoży się na niego 7 tytułów, w tym 5 pokazywanych premierowo. Każdy z nich pokazywany będzie z angielskimi napisami. Najlepsze filmy Odkryć nagrodzi jury w składzie Marta Pajek, Magda Hueckel, Anna Serdiukow. Filmom towarzyszą specjalnie przygotowane przez Spotlight Kids karty edukacyjne z najważniejszymi informacjami o danym tytule i wyjątkowymi zadaniami dla widzów. W Konkursie filmowych odkryć zobaczymy:

„Willy i strażnicy jeziora. Zimowa przygoda” (tyt. oryg. „Willy and the Guardians of the Lake”, reż. Zsolt Pálfi) to węgierska animacja, będąca jedną z najciekawszych stylistycznie propozycji dla młodszych widzów festiwalu (kategoria wiekowa 5+). Pełna przygód opowieść o odwadze, ochronie tego co najcenniejsze i potrzebie harmonii.

„Chuskit” (tyt. oryg. „Chuskit”, reż. Priya Ramasubban) to hinduski film opowiadający historię mieszkającej w himalajskiej wiosce Chuskit, która porusza się na wózku inwalidzkim. Nie ustaje jednak w staraniach, by spełnić swoje marzenie i móc uczęszczać do szkoły jak inne dzieci. Poruszająca i na wskroś uniwersalna opowieść o sile dziecięcych marzeń. Film w kategorii wiekowej 6+.

„Marona - psia opowieść” (tyt. oryg. „L'extraordinaire voyage de Marona”, reż. Anca Damian) to niezwykle oryginalna opowieść o ludzkim życiu, widzianym z perspektywy czworonoga. Marona jest pięknym kundelkiem, który nie ma szczęścia do właścicieli. Jacy jesteśmy wobec słabszych? Ta refleksja zaskoczy niejednego widza, animacja w kategorii wiekowej 7+. Międzynarodowa premiera filmu odbyła się na festiwalu w Annecy.

„Wakacje z Raną” (tyt. oryg. „Zomer Zonder Mama”, reż. Sanne Vogel) to historia przyjaźni dwóch rówieśniczek, Holenderki Suzan i Rany – Syryjki z pobliskiego obozu dla uchodźców. W filmie atmosfera beztroski i zabawy jest subtelnie podszyta trudnymi tematami, co czyni ten tytuł niezwykle poruszającym obrazem naszych czasów. Film dla widzów 9+.

„Daniel” (tyt. oryg. „Daniel fait face”, reż. Marine Atlan) to poetycka i trzymająca w napięciu historia pierwszego zauroczenia opowiedziana poprzez taniec i muzykę. W niewielkiej francuskiej szkole trwają przygotowania do tanecznego występu. Nieśmiały Daniel zaczyna fascynować się Marthe – koleżanką z klasy, która gra jedną z głównych ról w spektaklu. Film w kategorii wiekowej 10+.

„Dzieci ze Snow Land” (tyt. oryg. „Children of the Snow Land”, reż. Zary Balfour i Marcus Stephenson), to poruszający dokument o dorastaniu i poszukiwaniu korzeni. Opowieść o trojgu nastolatków, którzy po wielu latach nauki w mieście po raz pierwszy wyruszają do swoich rodzinnych wiosek, położonych wysoko w nepalskich górach. Dokument dla widzów 10+.

„Pierwsze pożegnanie” (tyt. oryg. „Di yi ci de li bie”) w reż. debiutującej Liny Wong, to nagrodzona Kryształowym Niedźwiedziem na tegorocznym Berlinale, poetycka, wypełniona zapierającymi dech w piersiach krajobrazami chińskiej prowincji, opowieść o dorastaniu i godzeniu się ze stratą. Kategoria wiekowa 11+.

Szósta edycja MFF Kino Dzieci będzie też okazją by wrócić do źródeł polskiego kina. Wszystko za sprawą przeglądu filmów Stanisława Jędryki, jednego z najwybitniejszych reżyserów i scenarzystów filmów dla młodego widza. Przegląd będzie też okazją, by pokazać międzynarodowej publiczności polskie filmy, na których wychowało się pokolenie dzisiejszych trzydziesto- i czterdziestolatków. Zobaczymy: „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Paragon gola” oraz „Koniec wakacji”. Trzy pierwsze tytuły w tej sekcji będą wyświetlane z angielskimi napisami.

Kolejna sekcja będzie poświęcona kinu włoskiemu – Ciao Italia! Zobaczymy w niej 5 filmów pełnometrażowych m.in. animację „Pinokio” – niedawno zrealizowaną adaptację słynnej książki Carla Collodiego oraz „Momo” – oba filmy w reżyserii Enzo D’Alò. Obejrzymy też dwa zestawy filmów krótkich, spotkamy się z Elisą Giovanelli z Cineteca di Bologna, specjalistką od edukacji w obszarze filmu i włoskiej animacji. A poza kinem, podczas warsztatów kulinarnych, zapytamy mistrzynię kuchni Alessię Di Donato o sekret prawdziwej pasty.

 

 

Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Kino Dzieci jest Dział Edukacji Stowarzyszenia Nowe Horyzonty.

Współfinansowanie: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto st. Warszawa, Kreatywna Europa

Czytany 308 razy Ostatnio zmieniany piątek, 06 wrzesień 2019 14:33

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama