cinema.pl Festiwale

wtorek, 03 wrzesień 2019 11:29

Kraków w Gdyni

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Dzięki współpracy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych z Krakowskim Festiwalem Filmowym widzowie w Gdyni będą mogli zobaczyć wybrane filmy nagrodzone w tym roku w Krakowie. W sekcji „KFF na fali” znalazło się pięć tytułów: najlepsze dokumenty i animacja. 

 

Złoci laureaci 50. Krakowskiego Festiwalu Filmowego to filmy tak różne, jak zróżnicowany jest program prezentacji filmów dokumentalnych i krótkometrażowych najstarszego festiwalu w Polsce. Na trzy pokazy w Gdyni złożą się filmy energicznie reagujące na społeczne niepokoje na świecie i w Polsce, ale także pochylające się nad zwyczajnymi codziennymi ludzkimi problemami – mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Widzowie w Gdyni zobaczą „Adwokatkę” (reżyseria: Rachel Leah Jones, Philippe Bellaiche), film nagrodzony Złotym Rogiem w Międzynarodowym Konkursie Filmów Dokumentalnych 59. KFF. Dokument przedstawiający sylwetkę Lei Tsemel, izraelskiej aktywistki na rzecz praw człowieka, otrzymał również rekomendację KFF do Europejskiej Nagrody Filmowej. - To stworzony z precyzją, wnikliwością i humorem film, który nie tylko pokazuje heroiczną kobietę walczącą z przeciwnościami losu, ale także osobę, która inspiruje nas swoim niezachwianym przekonaniem, że sprawiedliwość może i ostatecznie zwycięży – uzasadnili werdykt jurorzy 59. KFF. 

Norweski muzyczny dokument „Była sobie Aurora” (reżyseria: Stian Servoss, Benjamin Langeland) przybliża sylwetkę Aurory Aksnes, jednej najbardziej charyzmatycznych wokalistek młodego pokolenia pochodzącej z krainy fiordów. Nagradzając ten film Złotym Hejnałem w Międzynarodowym Konkursie DocFilmMusic 59. KFF, jury doceniło wyniesienie gatunku, jakim jest muzyczny dokument, na wyższy poziom.

Za podjęcie aktualnego tematu zgodnie z tradycją polskiego filmu dokumentalnego uczestniczącego w życiu publicznym w Konkursie Polskim 59. KFF nagrodzono dokument „Mój kraj taki piękny” (reżyseria: Grzegorz Paprzycki). Ironiczny tytuł dokumentu odnosi się do radykalnych nastrojów w Polsce ostatnich kilku lat. Film uhonorowany Złotym Lajkonikiem również będzie można zobaczyć w Gdyni. 

„Portret Suzanne” (reżyseria: Izabela Plucińska) to animacja nagrodzona Złotym Smokiem w konkursie krótkometrażowym za mistrzostwo w kształtowaniu materii i błyskotliwe balansowanie między surrealistyczną wizją a realnością. To dzieło kompletne i zachwycające. Film jest groteskową adaptacją opowiadania Rolanda Topora. 

Program tegorocznej sekcji „KFF na fali” dopełnia „Męski klub” (reżyseria: Petter Sommer, Jo Vemud Svendsen), tegoroczny laureat Nagrody Publiczności w Krakowie. Przedstawiając perypetie członków męskiego amatorskiego chóru, w sposób niezwykle zabawny i wzruszający film opowiada o wspólnej pasji, o szorstkiej męskiej przyjaźni i byciu razem w najtrudniejszych chwilach. 

Wszystkie filmy z sekcji „KFF na fali” będzie można zobaczyć w Kinie Helios (CH Riviera). Szczegółowy harmonogram ogłosimy 5 września. Wtedy też rozpocznie się sprzedaż biletów na pojedyncze seanse.

 

44. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 16-21 września 2019 roku w Gdyni.

 

Czytany 389 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 03 wrzesień 2019 11:31

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama