cinema.pl Festiwale

piątek, 12 lipiec 2019 11:33

Znamy zwycięzców 12. MFFA ANIMATOR

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Przez ostatni tydzień Poznań był stolicą światowej animacji. Festiwal odwiedziło ponad 300 gości z Polski i zza granicy, wśród nich animator Tim Allen, znany ze współpracy z Timem Burtonem i Wesem Andersonem. Za nami ponad 300 pokazów filmowych i ponad 120 wydarzeń specjalnych. Według wstępnych danych, z programu ANIMATORA skorzystało ponad 16 tys. osób. 

 

Festiwal zakończyła Ceremonia Wręczenia Nagród. W Scenie na Piętrze przyznaliśmy Pegazy, Animusze i nagrody specjalne. Wydarzeniu towarzyszył projekt ANIMOWANA CZTERDZIESTKA w wykonaniu zespołu ANIMATIK. Występem artystów ze Zbigniewem Kozubem na czele uczczono 40-lecie Animacji na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu.

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Krótkometrażowych 12. MFFA ANIMATOR w składzie: Ewa Borysewicz, Franziska Bruckner i Bret Battey przyznało:

Grand Prix - Złotego Pegaza - i 45 tys. zł Osmanowi Cerfonowi za francuską produkcję „Je sors acheter de cigarettes” („I’m going out for cigarettes”) [KLIK]. Film uhonorowano „za unikalne użycie animacji w celu ujawnienia ran rodziny, ukrytych w codziennym życiu”.

 

Srebrnym Pegazem i 25 tys. zł nagrodzono rosyjski film „Piat minut do moria” („Five minutes to sea”) Natalii Mirzoyan. [KLIK]

Brązowy Pegaz i 15 tys. zł powędrował w ręce Martiny Scarpelli za francuską produkcję „Egg”. [KLIK]

Kryształowego Pegaza - Nagrodę za Całokształt Twórczości przyznano Georges'owi Schwizgebelowi.

Jury przyznało także nagrody specjalne:

Najlepszym filmem muzycznym uznano niemiecki film „Machtspiel” („Power Game”) w reżyserii Iriny Rubiny.

Nagrodę rektora Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu za najlepszy film studencki dla reżysera/ki przyznano Sigi Song za chiński film „Sister”.

Nagrodą specjalną im. Wojciecha Juszczaka za Szczególne Walory Artystyczne uhonorowano film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej. 

Z kolei publiczność nagrodziła film "Egg" Martiny Scarpelli. 

Jury Międzynarodowego Konkursu Filmów Pełnometrażowych w składzie: Aneta Ozorek, Julie Roy, Georges Sifianos przyznało główną nagrodę w wysokości 45 tys. złotych Anji Kofmel. Jurorzy docenili szwajcarsko-niemiecko-chorwacko-finlandzką produkcję „Chris the Swiss” [KLIK] za to, że „bezkompromisowo i uczciwie dąży do ukazania prawdy, opowiada osobistą historię, która staje się świadectwem naszych czasów, mistrzowsko łączy animację z dokumentem”.

Nagroda Publiczności za najlepszy film pełnometrażowy powędrowała do Milorada Krstića za węgierski obraz "Ruben Brandt, kolekcjoner". [KLIK]

Zwycięzcą Konkursu Polskich Filmów Animowanych ANIMATOR.PL jest Piotr Dumała. Jury w składzie: Hanna Margolis, Jacek Spychalski, Gunnar Strøm - zdecydowało o przyznaniu mu: Grand Prix konkursu, Kryształowego Animusza i Nagrody Stowarzyszenia Filmowców Polskich, 10 tys. złotych. Jego film „Ostatnia Wieczerza” zyskał uznanie za „uniwersalny język i błyskotliwość w prowadzeniu narracji”. [KLIK]

Złotego Animusza za Debiut i nagrodę SFP w wysokości 2 tys. zł przyznano Piotrowi Milczarkowi za produkcję „Deszcz”.

Złoty Animusz za Film Autorski i nagroda SFP w wysokości 2 tys. zł wędruje w ręce Izabeli Plucińskiej za obraz „Portret Suzanne”.

Nagroda CeTA została przyznana Julii Orlik za „Quidquid Latine dictum sit, altum videtur”.

Publiczność doceniła film „Rok” Małgorzaty Bosek-Serafińskiej.     

Pokazy filmów nagrodzonych 

Jutro (piątek, 12. lipca) zapraszamy na pokazy zwycięskich produkcji. O godz. 17:00 w Kinie Muza zaplanowaliśmy projekcję najlepszego filmu pełnometrażowego, o 19:00 pełnometrażowego filmu nagrodzonego przez publiczność, a o 21:00 - pokaz filmów krótkometrażowych.  W sobotę (13. lipca) o 16:00 w Sali Wielkiej CK Zamek odbędzie się pokaz filmów Animator Jutra. Widzowie zobaczą obrazy, stworzone przez najmłodszych uczestników festiwalu w ramach Animatora dla dzieci.

Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych ANIMATOR to największe w Polsce wydarzenie kulturalne poświęcone filmowi animowanemu. Animator jest również laureatem jubileuszowej nagrody PISF w kategorii Krajowe Wydarzenie Filmowe. Na każdej edycji festiwalu prezentowanych jest ponad 300 filmów z całego świata, w tym konkurs, retrospektywy, przeglądy tematyczne i premiery. ANIMATOR to także koncerty, warsztaty oraz bardzo obszerny program dla najmłodszych widzów. Wyróżnikiem poznańskiego festiwalu jest wszechobecna fuzja animacji z muzyką. 

 

Czytany 264 razy Ostatnio zmieniany piątek, 12 lipiec 2019 11:35

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama