cinema.pl Festiwale

wtorek, 02 lipiec 2019 15:49

Nagroda Główna w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych na Pärnu

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Najnowszy film pt: „Summa” w reżyserii Andreja Kuciły otrzymał Nagrodę Główną w międzynarodowym konkursie filmów dokumentalnych na XXXIII Pärnu Film Festival w Estonii.

 

Jest to już kolejna nagroda dla tego filmu. Wcześniej został on uhonorowany nagrodą dla najlepszego średniometrażowego filmu dokumentalnego na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie, na którym film miał światową premierę oraz Srebrnym Lajkonikiem dla najlepszego filmu dokumentalnego w Konkursie Polskim na 59. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

Bohaterem filmu „Summa” jest 91-letni, wybitny polski artysta, Andrzej Strumiłło, mieszkający małej w wsi na Podlasiu. Otoczony psami, końmi, piękną przyrodą, prowadzi skromne życie, malując obrazy, pisząc wiersze. Odwiedza go młoda dziewczyna z Białorusi zafascynowana jego twórczością. Ich spotkanie „na krańcach życia” jest okazją do podsumowań, do refleksji o tym co naprawdę jest ważne, o tym jak przygotować się do tego co nieuchronne.

Jury Pärnu Film Festival doceniło film „Summa” „jako najlepsze osiągnięcie artystyczne i bardzo ważne przesłanie”.

Opiekunem artystycznym „Summy” jest Jacek Bławut, a producentem Mirosław Dembiński. Film wyprodukowało Studio Filmowe Everest, w koprodukcji z TVP (Dział Kreacji i Rozwoju Form Dokumentalnych oraz Belsat), przy współfinansowaniu przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Czytany 244 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 02 lipiec 2019 15:59

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama