cinema.pl Festiwale

sobota, 11 maj 2019 10:52

Out of Focus - kino japońskich peryferii

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

3. edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w dniach 13-20 listopada. Tematem tegorocznej sekcji narodowej będzie Japonia i powstające tam poza dużymi miastami kino niezależne. To nadal fascynujący Kraj Kwitnącej Wiśni, ale jego znacznie mniej znane oblicze.

 

Sekcja Japonia: Out of Focus

Sekcją Japonia: Out of Focus festiwal stawia sobie za cel prezentację nowego pokolenia twórców, sięgających po nieobecne w głównym nurcie tematy i estetyki, mających niekonwencjonalne i śmiałe pomysły na wykorzystanie gatunkowych wzorców. To najciekawsze filmy niepokornych artystów, wsłuchujących się w rytm życia peryferyjnych miast i przyglądających się problemom młodych bohaterów czy zwykłych rodzin z dala od wielkomiejskiego gwaru. Prezentowane w tej sekcji dzieła będą okazją do spotkania z Japonią daleką od powszechnych wyobrażeń: zaprowadzą widzów na Okinawę, w boczne uliczki portowych miast Hokkaido, a nawet na plan niskobudżetowej produkcji o... zombie. 

Dziś odsłaniamy pierwsze tytuły. 

"And Your Bird Can Sing", reż. Sho Miyake, Japonia 2018

W prezentowany na tegorocznym Berlinale "And Your Bird Can Sing", reżyser, Sho Miyake, w ujmująco szczery i subtelny sposób opowiada o emocjonalnym trójkącie młodych ludzi, którzy nie potrafią wziąć życia w swoje ręce i boją się zaangażowania w poważne związki. Pod melancholijnym nastrojem tego świetnie sfotografowanego filmu skrywa się niełatwa diagnoza o kondycji wchodzącego w dorosłość pokolenia Japończyków.

"Once Cut of the Dead", reż. Shinichiro Ueda, Japonia 2018

Zrealizowany za kwotę, która na planie zwyczajnego filmu zapewnia zapas wykałaczek dla całej ekipy, "One Cut of the Death" Shinichiro Uedy to wycieczka w zupełnie odmienne rejony. Bohaterami są aktorzy, dający z siebie wszystko na planie filmu o epidemii żywych trupów i próbujący sprostać oczekiwaniom trudnego reżysera. Co jednak, gdy ten nadpobudliwy artysta gdzieś się zapodzieje, a miejsce akcji - starą, opuszczoną oczyszczalnię ścieków, zaczną atakować prawdziwe zombie?

Sekcja Japonia: Out of Focus odbywa się pod honorowym patronatem Ambasady Japonii w Polsce, w ramach obchodów setnej rocznicy nawiązania stosunków dyplomatycznych między Polską a Japonią.

 

Co, gdzie, kiedy?

13 edycja Festiwalu Filmowego Pięć Smaków odbędzie się w Kinie Muranów i Kinotece w Warszawie w dniach 13-20 listopada 2019 roku. Podczas ośmiu dni zostanie wyświetlonych 40 filmów, kilkunastu twórców z Azji spotka się z publicznością, odbędą się maratony filmowe, wykłady w ramach Akademii Azjatyckiej i wiele innych wydarzeń towarzyszących. Festiwal będzie doskonałą okazją do zanurzenia się w porywającą kulturę Azji, do gorących dyskusji o najważniejszych przemianach społecznych i obcowania z dziełami uznanych mistrzów.

Czytany 254 razy Ostatnio zmieniany sobota, 11 maj 2019 11:12

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama