cinema.pl Festiwale

środa, 08 maj 2019 15:03

Młoda twarz polskiego teatru

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Teatr im. Wilama Horzycy zaprasza na V Festiwal Debiutantów – Pierwszy Kontakt, który odbędzie się w dniach 25-31 maja 2019.

 

Podczas festiwalu zobaczymy 15 spektakli. Perfomansem „Ustawienia ze świętymi” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz otworzy festiwal zespół Teatru Horzycy. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem KRZYK. Pytanie, jak usłyszeć dziś krzyk tych, którzy na co dzień, wokół nas domagają się uwagi, można przypisać każdemu z prezentowanych przedstawień. Pytanie, jak i co krzyczeć zadają sobie zapewne także debiutanci.

Od 25 do 31 maja pokażemy sześć najciekawszych polskich przedstawień młodych reżyserów oraz dziewięć znakomitych debiutów aktorek i aktorów. Wśród nich m.in. Marianna Zydek znana z filmu „Kamerdyner” w głośnej „Hańbie” z Krakowa i Paulina Walendziak w łódzkiej „Otchłani”. 

Wśród reżyserskich debiutantów m.in. Dorota Androsz inscenizująca „Koniec miłości” z Katarzyną Herman i Juliuszem Chrząstowskim.  Debiutantką jest też Joanna Satanowska, w której spektaklu „Bądź taka, nie bądź taka” piosenki Kory śpiewa Karolina Gibki, nowa wokalistka nowego Maanamu. 

Festiwalowi towarzyszyć będzie panel „Krzyk debiutanta - debata na głosy i efekty dźwiękowe” (26 maja godz. 16.00). W dyskusji na temat pojemności, sensu i wagi pojęcia debiutu wezmą udział artyści. Poruszone zostaną najbardziej palące problemy związane z kondycją rynku teatralnego, z sytuacją teatralnych debiutantów w czasie wchodzenia w rzeczywistość zawodową, a także z dzisiejszą naturą tej rzeczywistości. Prócz „krzyku” hasłami tej „dźwiękowej” debaty będą takie pojęcia jak echo, wibracja i cisza.

Festiwal zakończy się koncertem zespołu Perfect Son. Od samego początku solowej działalności Tobiasz Biliński wyłamuje się poza schemat muzycznej polskiej sceny. Trudno znaleźć na niej kogokolwiek, kto tworzyłby w podobny sposób. Ponadto jako pierwszy polski muzyk trafił pod skrzydła legendarnej amerykańskiej wytwórni Sub Pop Records, w której swoje albumy wydawały Nirvana i Soundgarden.

Zapraszamy na przedstawienia, do udziału w otwartej dyskusji o sytuacji debiutantów w polskim teatrze oraz w czytaniach performatywnych, które będą wstępem do przyszłorocznej, międzynarodowej edycji Kontaktu.

 

http://teatr.torun.pl/festiwal-debiutantow-pierwszy-kontakt-25-29-maja-2019/

Czytany 280 razy Ostatnio zmieniany środa, 08 maj 2019 15:07

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama