cinema.pl Festiwale

wtorek, 07 maj 2019 14:12

59. KFF - Gdzieś w Europie / Opowieści ze świata

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Do naszych krajów sąsiednich i do najdalszych zakątków globu - filmy dokumentalne w sekcjach “Gdzieś w Europie” i “Opowieści ze świata” zapraszają widzów wszędzie tam, gdzie rozgrywają się niezwykłe historie. W programie nocne przejazdy karetką ulicami Meksyku, wizyta w trudno dostępnej wiosce w Papui-Nowej Gwinei czy odkrywanie fenomenu kultu szatana w USA.

 

Gdzieś w Europie

- Sekcja “Gdzieś w Europie” to w tym roku przede wszystkim dokumentalne portrety, czasami bardzo kontrowersyjne. Bohaterami filmów będą zarówno znane osoby: politycy jak Anatolij Sobczak czy artyści jak Mania Akbari albo Peter Kalmus, a także anonimowe postacie ze swoimi równie fascynującymi biografiami - mówi Patrycja Czarny, koordynatorka sekcji “Gdzieś w Europie”. 

W tym roku w programie “Gdzieś w Europie” znajdą się trzy filmy o artystach. Performer Peter Kalmus w dokumencie “Szalony przeciw narodowi” zabierze widzów w podróż po rodzimej Słowacji. Bohater nie boi się politycznych konfrontacji, organizuje happeningi, walczy z reliktami komunizmu i przejawami nacjonalizmu. Siv Wennberg, szwedzka bohaterka “Zemsty diwy” była prawdziwą gwiazdą opery. Nagle jednak wszystko minęło - uznana za trudną we współpracy, spotkała się z narastającą krytyką. Film pokazuje jej przygotowania do powrotu na scenę.

Natomiast “Księżyc dla mojego ojca” to intymny dokument, w którym opowieść o cielesności splata się z traumatycznymi przeżyciami z przeszłości. Filmowe listy irańskiej reżyserki, Manii Akbari i jej partnera, Douglasa White’a, przeplatają się z medyczną dokumentacją, fotografiami rodzinnymi czy ujęciami z metra. Ten kolaż tworzy spójną artystyczną wypowiedź współczesnej kobiety.

W dokumencie “Sprawa Sobczaka”, o prawniku, polityku, merze Petersburga i mentorze Władimira Putina opowiedzą członkowie jego rodziny, przyjaciele i współpracownicy. Anatolij Sobczak był świadkiem i uczestnikiem najważniejszych przemian politycznych lat 90., tworzył nową postkomunistyczną konstytucję, ale też przyczynił się do wzrostu korupcji.

Ostatni film w tej sekcji, “Umierasz tylko dwa razy”, to dokumentalny thriller o izraelskim reżyserze, który niespodziewanie dowiaduje się, że w Innsbrucku żył człowiek podający się za jego dziadka. Kto ukradł tożsamość Ernsta Bechinsky’ego i przez kilka lat pełnił najważniejszą funkcję w tamtejszej Gminie Żydowskiej? 

“Opowieści ze świata”

Filmy w tej sekcji przeniosą widzów do najdalszych zakątków globu. Reżyser dokumentu “Polscy misjonarze” dociera kajakiem do wsi w Papui-Nowej Gwinei, gdzie siostra Davida i ksiądz Jan od lat pracują jako misjonarze. Choć bohaterowie filmu borykają się z wieloma trudnościami, wiara i dobry humor pomagają im przetrwać najtrudniejsze chwile.

W nocny rajd ulicami Mexico City udamy się wraz z bohaterami filmu “Nocna rodzinka”. W mieście gdzie działa zaledwie 45 państwowych karetek pogotowia, mieszkańcy stworzyli alternatywę w postaci prywatnego transportu medycznego. Natomiast do USA widzowie przeniosą się za sprawą filmu “Witaj szatanie?”. Twórcy dokumentu przybliżają fenomen kultu szatana, pokazując The Satanic Temple, amerykańską organizację, w której symbolika satanistyczna służy promowaniu postępowych idei, takich jak sprawiedliwość społeczna czy rozdział państwa i religii.

W tej sekcji pojawią się też dwa dokumenty dotykające problemu cielesności i seksualności. Beryl Magoko, bohaterka, a zarazem reżyserka filmu “W poszukiwaniu”, została obrzezana jako dziecko. Dorosła już kobieta postanawia poddać się rekonstrukcji narządów, ale decyzja o zabiegu jest niezwykle trudna. Natomiast Amit, bohater “Rodziny po przejściach”, czując się kobietą uwięzioną w męskim ciele, decyduje się na korektę płci. Po dokonaniu coming outu spotyka się ze zrozumieniem najbliższej rodziny. Sprawy jednak niespodziewanie się komplikują.

“Gdzieś w Europie”

Sprawa Sobczaka / The Case, reż. Vera Krichevskaya (RUS), 2018, D, 105ʼ

Szalony przeciw narodowi / Crazy Against the Nation, reż. Adam Hanuljak (SK), 2018, D, 78ʼ

Księżyc dla mojego ojca / A Moon for My Father, reż. Mania Akbari, Douglas White (UK, IR), 2019, D, 75ʼ

Umierasz tylko dwa razy / You Only Die Twice, reż. Yair Lev (ISR, AT), 2018, D, 88ʼ

Zemsta diwy / The Revenge of the Diva, reż. Gustav Ahlgren, Emelie Jönsson (SWE), 2019, D, 79ʼ

 

“Opowieści ze świata”

 

Nocna rodzinka / Midnight Family, reż. Luke Lorentzen (USA, MEX), 2019, D, 81ʼ

Witaj szatanie? / Hail Satan?, reż. Penny Lane (USA), 2019, D, 94ʼ

Rodzina po przejściach / Family in Transition, reż. Ofir Trainin (ISR), 2018, D, 70ʼ

Polscy Misjonarze / The Polish Missionaries, reż. Simon Target (AU, PL), 2019, D, 75’ 

W poszukiwaniu / In Search…, reż. Beryl Magoko (DE), 2018,D, 90ʼ

 

Czytany 272 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 07 maj 2019 14:29

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama