cinema.pl Festiwale

środa, 27 marzec 2019 16:55

‘Na żądanie’ w Wielkiej Brytanii, Irlandii, USA i Kanadzie już za cztery dni.

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

Od chwili powstania, w 2017 roku, Polish Film Club w Londynie popularyzuje na Wyspach Brytyjskich polskie filmy, zarówno te najnowsze, jak i kultową klasykę. Miłośnicy ekranów kin studyjnych mogli zobaczyć, m.in. ‘Sztukę kochania’, ‘Wołyń’, ‘Bogów’ czy ‘Misia’. W tym roku klub postanowił rozszerzyć działalność na resztę świata, prezentując polską kinematografię ‘na żądanie’ przez główne serwisy VOD, jak iTunes, Amazon Video czy Google Play.

 

Polskie filmy cieszą się w świecie coraz większym powodzeniem. Po spektakularnych sukcesach ‘Idy’, ‘Twojego Vincenta’ czy ‘Botoksu’ przyszły kolejne tryumfy: nagrodzony Srebrnym Niedźwiedziem ‘Mug’ Małgorzaty Szumowskiej, kontrowersyjny w Polsce film Wojciecha Smarzowskiego ‘Kler’ oraz obsypana wieloma prestiżowymi nagrodami ‘Zimna wojna’ Pawła Pawlikowskiego. Warto zaznaczyć, że popularność wymienionych filmów przełożyła się również na sukces kasowy. ‘Kler’ przekroczył w premierowy weekend w Londynie pułap miliona funtów w box office.

Poprzedni film Łukasza Palkowskiego ‘Bogowie’, uznany za jeden z najlepszych współczesnych filmów polskiej kinematografii, przyniósł jego twórcom najważniejsze nagrody na 39. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Biograficzna opowieść o profesorze Zbigniewie Relidze, z nagrodzonym Tomaszem Kotem w roli głównej, zachwyciła polskich krytyków i widownię – zarejestrowano rekordową dwumilionową frekwencję. Zdobyła również uznanie publiczności i krytyków na Wyspach Brytyjskich. Krytyk filmowy prestiżowego ‘The Guardian’ nie sądził, ‘że film o kardiologii w Polsce może dać takiego kopa’. Wprawdzie zauważa, że ‘film jest zrobiony zbyt konserwatywnie, a jego ścieżka dźwiękowa trochę przebrzmiała’, i tak przyznaje mu cztery z pięciu możliwych gwiazdek. Twierdzi, że ‘film jest fascynującą opowieścią, świetnie osadzoną w specyficznym miejscu i czasie’.

Podobnym powodzeniem cieszył się pokazany w sieci kin Odeon w Londynie i wielu innych miastach  Wielkiej Brytanii (Edinburgh, Oxford, Manchester, Bristol – by wymienić tylko kilka) w grudniu 2017 roku następny biograficzny film Palkowskiego ‘Najlepszy‘ aka ‘Breaking the Limits’. Tym razem fabuła oparta została na życiorysie wybitnego triathlonisty, Jerzego Górskiego. Tak samo, jak poprzedni, ten obraz również zdobył wiele zasłużonych nagród na festiwalu w Gdyni oraz Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Tofifest 2018.

Palkowski w mistrzowskim stylu przedstawia tragiczną, ale zwieńczoną sukcesem, drogę sportowca - od patologicznej rodziny przez narkotyczne bagno do szczytów osiągnięć sportowych i osobistych. W postać Jerzego Górskiego wcielił się nagrodzony w roku 2011 Nagrodą Publiczności im. Zbyszka Cybulskiego za rolę Dominika w ‘Sali samobójców’, Jakub Gierszał. Na ekranie towarzyszą mu Janusz Gajos, Arkadiusz Jakubik, Artur Żmijewski, Tomasz Kot i niezapomniana w roli dziewczyny Jurka, Anna Próchniak oraz nagrodzona statuetką Złotych Lwów za najlepszy debiut aktorski, Anna Kamińska jako Ewa Meller.

To właśnie ‘Najlepszego’, tragiczną, ale budującą opowieść, która dowodzi, że prawdziwy bohater potrafi odbić się od najgłębszego dna, Polish Film Club w Londynie przedstawi światowym kinomanom już za kilka dni na serwisie ‘na życzenie’. Do współpracy przy realizacji projektu zaproszono londyńską firmę publicystyczną, zajmującą się reklamą filmową, ‘Witchfinder’ (http://www.witchfinder.co/ ).

Warto jeszcze wspomnieć, że Jakub Gierszał od 1999 roku związany jest z Toruniem. W czerwcu tego roku, podczas Święta Miasta, w Piernikowej Alei Gwiazd znajdującej się na Rynku Staromiejskim przed Dworem Artusa odsłoni mosiężną ‘katarzyknę’ ze swoim nazwiskiem. Tym samym dołączy do najsłynniejszych Torunian i osób rozsławiających miasto Kopernika, m. in. Małgorzaty Kożuchowskiej, Olgi Bołądź i Marka Żydowicza, by wymienić tylko kilka nazwisk związanych z przemysłem filmowym. Drugą ‘katarzynkę’ odsłonią tego samego dnia członkowie ‘Toruńskich Aniołów’. Będzie chyba odjazdowo.

Zwiastun filmowy: https://youtu.be/Yrw5EUTGtvM

 

Ewa Cieplińska-Bertini

Czytany 389 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 16 kwiecień 2019 15:18

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama