cinema.pl Festiwale

niedziela, 24 marzec 2019 11:15

Tęczowy festiwal

Napisane przez  Ewa Cieplińska-Bertini
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W czwartek w Londynie rozpoczęła się 33. edycja jednego z największych i najbardziej wpływowych wydarzeń filmowych na światowej mapie kina poruszającego tematy środowisk mniejszości seksualnych, BFI FLARE: London LGBTQ+ Film Festival.

 

Nikt nie przewidywał wielkiego sukcesu propozycji ówczesnego programisty Brytyjskiego Filmowego Instytutu, Marka Fincha, zorganizowania w 1986 roku 7- dniowego pokazu gejowskich i lesbijskich filmów. Nikt nie przewidywał, że pokaz ten przekształci się w coroczną instytucję wspierającą działalność artystyczną osób należących do grupy LGBT oraz stanie się formą walki z homofobią jak również o równouprawnienie społeczne i poszanowanie praw człowieka przysługującym również środowiskom mniejszości seksualnych.

Dzisiejszy BFI FLARE: London LGBTQ+ Film Festival to nie tylko projekcje filmowe na ekranach czterech sal kinowych kultowego ośrodka, w którym znajduje się the National Film Theatre, przemianowany ostatnio na BFI Southbank, lecz także liczne odczyty, spotkania dyskusyjne i wybrane filmy festiwalowe dostępne w serwisie BFI Player VOD na żądanie. Po raz kolejny uruchomiono także w czasie trwania festiwalu popularny w ubiegłych latach #FiveFilms4Freedom program dający widzom na całym świecie darmowy dostęp do wyselekcjonowanych przez organizatorów pięciu filmów krótkiego metrażu. Podczas czterech poprzednich edycji festiwalowych prawie 10 milionów miłośników kina z 200 krajów obejrzało filmy w geście solidarności ze społecznościami LGBTQ+, zwłaszcza w krajach, gdzie homoseksualizm karany jest więzieniem, a nawet śmiercią, gdzie prześladowania i dyskryminacja są na porządku dziennym. BFI Future Film, we współpracy z BFI FLARE, ponownie zaoferował program mający na celu wsparcie i umożliwienie karier młodym adeptom sztuki filmowej zainteresowanych tworzeniem filmów o tematyce LGBTQ+. BFI FLARE jest więc nie tylko okazją do zapoznania się z nowościami filmowymi, ale również wyjątkową przestrzenią do tworzenia i wymiany światopoglądów.

W programie tegorocznego londyńskiego festiwalu znajdzie się około 80 produkcji krótkiego metrażu i ponad 50 filmów pełnometrażowych z całego świata – głównie ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Południowej Ameryki i Europy, ale także z krajów raczej rzadko podejmujących tematykę LGBT, takich jak Chiny, Gwatemala czy Iran. W repertuarze festiwalowym, podzielonym na trzy sekcje: Hearts, Bodies i Minds, zaprezentowane zostaną także filmy dokumentalne i klasyki kina. Festiwal będzie też okazją do spotkań z reżyserami i aktorami prezentowanych produkcji. Swoją obecność zapowiedział, m.in. Terence Stamp z okazji projekcji archiwalnej perły ‘Priscilla, królowa pustyni’.

Festiwal otworzy brytyjska premiera długo oczekiwanego filmu biograficznego w reżyserii Chanyi Button ‘Vita & Virginia’. Film opowiada o początku namiętnego romansu między Virginią Woolf, kultową postacią modernistycznej literatury, feministką i członkinią prestiżowego klubu intelektualistów Bloomsbury Group a Vitą Sackville-West, popularną w tym czasie poetką i pisarką arystokratycznego pochodzenia. Ich intrygujący związek zaowocował wieloma wspaniałymi dziełami XX wiecznej literatury angielskiej, m.in. powieścią ‘Orlando’. 

Jest rok 1922. Vita (Gemma Arterton), popularna pisarka, ‘przykładna i kochająca żona znakomitego, młodego dyplomaty’, jak pisała o sobie z dużą dozą sarkazmu, znana w środowisku również z niekonwencjonalnego podejścia do seksualności, spotyka podczas jednego z legendarnych przyjęć Grupy Bloomsbury powściągliwą i enigmatyczną Virginię Woolf (Elizabeth Debicki). Virginia jest również zamężna. Jest delikatna psychicznie i skupiona na literaturze. Opiera się zalotom zdeterminowanej arystokratki, ale nie na długo i nie bez tragicznych konsekwencji.

Scenariusz do filmu jest wynikiem współpracy Chanyi Button z Eileen Atkins, autorką sztuki opublikowanej w 1992 roku, której tematem jest również zmysłowy romans pisarek. Autorki scenariusza posłużyły się dodatkowo osobistą korespondencją Vity i Virginii, dzięki czemu udało się im przekazać esencję kontrowersyjnej w tamtych czasach miłości, ale także  zobrazować zderzenie konserwatyzmu (świetnie zagrana przez Isabellę Rossellini matka Vity) z nadchodzącym modernizmem. Niestety, zmiany z nim związane nie przyszły wystarczająco szybko dla Vigrini Woolf.

Film zamykający tegoroczny festiwal także opowiada o osobie związanej z literaturą. Jest nim J.T LeRoy, uznany pod koniec ubiegłego wieku za jednego z najzdolniejszych amerykańskich pisarzy młodego pokolenia. LeRoy został zauważony dzięki debiutanckiej noweli ‘Baby Dall’ z 1997 roku, która zachwyciła krytyków literackich i czytelników na całym świecie. Jego opowiadania przetłumaczone zostały na 20 języków. Powstały również filmy oparte na jego twórczości literackiej poruszającej trudne tematy, m.in. prostytucji dziecięcej, molestowaniu seksualnym, narkomani i nosicielstwie wirusa HIV. 

Podczas wyjątkowo rzadkich wystąpień publicznych, zawsze ukrywając się pod wielkim kapeluszem i ogromnymi okularami słonecznymi, twierdził, że opisywane zdarzenia są jego osobistymi doświadczeniami. W roku 2005 odkryto, że LeRoy był jedną wielką mistyfikacją. Autorką książek sygnowanych jego nazwiskiem jest Laurę Albert (wspaniała Laura Dern). A w postać słynnego pisarza wcieliła się Savannah Knoop (wyjątkowa Kristen Stewart), szwagierka Albert, która występowała w oficjalnych spotkaniach z LeRoyem, udzielała wywiadów i pozowała do zdjęć.  

Reżyserem filmu ‘JT LeRoy’, zaproponowanego festiwalowej publiczności jako ‘rzeczywistość bardziej absurdalna niż fikcja’, jest Justin Kelly. Jego poprzedni film ‘I Am Michael’ otworzył londyński festiwal w 2015 roku. Justin Kelly współpracował z Savannah Knoop w 2018 roku przy adaptacji jej autobiografii ‘Girl Boy Girl: How I Became JT LeRoy’.

Organizatorzy BFI FLARE nie zapomnieli też o poprojekcyjnych imprezach klubowych. Uczestnicy festiwalowi będą się bawić w rytmie najbardziej znanych hollywoodzkich i bollywoodzkich ścieżek dźwiękowych oraz utworów popularnych piosenkarek rockowych - od Blondi i Beyoncé do The Bangles i Britney miksowanych przez znane dyskdżokejki: Ritu i Sinę Sparrow. Artysci z grupy The Batty Mama będą gospodarzami piątkowej imprezy, a underground disco i electro zainspirowanymi ścieżką z filmu Yanna Gonzaleza ‘Knife + Heart’ zabawiał będzie gości przedostatniego wieczoru festiwalu DJ Tony Dunne. Ostatnią noc tanecznego szaleństwa festiwalowego w rytmie eklektycznego miksu Pop, Rock n’ Roll, Punk, R&B i camp classics poprowadzi dynamiczny duet Unskinny Bop. 

Informacje o programie tegorocznego BFI FLARE można znaleźć na festiwalowym website https://whatson.bfi.org.uk/flare/Online/ 

 

Ewa Cieplińska-Bertini

 

Czytany 336 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 24 marzec 2019 11:20

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama