cinema.pl Festiwale

wtorek, 19 luty 2019 13:40

Nagrody 69. Berlinale

Napisane przez  Alexandra Hołownia
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W sekcji konkursowej startowało do nagrody Złotego Niedźwiedzia  szesnaście filmów. Między innymi najnowszy film Agnieszki Holland Mr. Jones. Konkurencja była ogromna, gdyż wszyscy reżyserzy prezentujący swe utwory byli już wcześniej nagradzani na Berlinale albo na innych międzynarodowych festiwalach. Zdaniem jurorów :,Juliette Binoche, Sandry Hüller,Trudie Styler, Justina Changa, Sebastiana Leilo, Rajendra Roy,najbardziej przekonywującym filmem był „Synonymes ”izraelskiego reżysera Nadava Lapida, powstały w koprodukcji izraelsko, niemiecko, francuskiej. 

 

 

Alexandra HołowniaZłotego Niedźwiedzia otrzymał film „Synonymes” w reżyserii Izraelczyka Nadava Lapida wyprodukowany przez Saïd Ben Saïda i Michela Merkt 

W „Synonymes”reżyser Nadav Lapid poruszył problemy antysemityzmu, integracji. Opowiadał o tym jak trundo jest obcokrajowcom zamieszkać w Paryżu. 

Srebrnego Niedźwiedzia Wielką Nagrodę Jurorów otrzymał film „Grace a Dieu” w reżyserii Francuza Francoisa Ozon”. 

W latach 2004-2016 Francois Ozon szukał ofiar przemocy seksualnej dokonanej przez biskupa Bernarda w Lyonie. Nikt nie chciał rozmawiać o pedofilii w kościele katolickim. Ofiary milczały, milczeli księża i milczał Watykan. Nikt nie chciał produkować tego filmu. Obecnie adwokat kardynała Barbarina próbuje wstrzymać emisję filmu. Nagroda przyczyni się z pewnością do globalnego nagłośnienia wydarzeń w Lyonie.

Srebrnego Niedźwiedzia Za Najlepsza Reżyserię otrzymała Niemka Angela Schanelec za film „I Was at Home, But

Angela Schanelec jest jedną z lnajbardziej interesujących niemieckich reżyserek kina niezależnego. Film fabularny „I Was at Home, But” dotyczy historii matki samotnie wychowującej dwoje dzieci i dramatu związanego z ucieczką trzynastoletniego syna.

Srebrny Niedźwiedź Nagroda Alfreda Bauera przypadł niemieckiej reżyserce Norze Fingscheidt za film „Systemsprenger”.

Fim portretuje dziewięcioletnią dziewczynkę z którą nikt nie chce mieć do czynienia, ani rodzice, ani wychowawcy w domach dziecka. Reżyserka apeluje o stworzenie perspektyw wychowawczych dla dzieci trudnych.

Srebrnego Niedźwiedzia Dla Najlepszej Aktorki dostała Yong Mei za rolę w filmie „So Long My Son” w reżyserii Wang Xiaoshual

Srebrnego Niedźwiedzia Dla Najlepszego Aktora otrzymał Wang Jingchun za roę w filmie „So Long My Son” w reżyserii Wang Xiaoshuai

Chińscy artyści grali małżeństwo, które straciło syna. Na planie obcy sobie aktorzy rozumieli się bardzo dobrze, co spowodowało że stworzyli wspaniałe kreacje. „W ciągu ostatnich 40 lat zmienił sią system polityczny w Chinach. Chińczycy muszą się stale dopasowywać ale nie możemy zapomnieć o przeszłości. Chodziło nam o pokazanie uczuć oraz o przybliżenie bardzo chińskiego rozumienia życia, ludzi i miłości...” mówili aktorzy na konferencji prasowej  

Srebrny Niedźwiedź Za Najlepszy Scenariusz przypadł Włochom:  Mauriccio Braucci, Claudio Giovannesi i Roberto Saviano za „Piranhas”

Film opowiada o neapolitańskiej młodzieży  pragnącej lepszego życia. Niestety brak pieniędzy, wykształcenia, opieki rodziców wpycha młodych ludzi w struktury mafii. „ Te dzieci były zmuszone do podejmowania bolesnych decyzji. Przekazujemy smutne historie. Ale taki jest nasz świat” mówili scenarzyści po otrzymaniu nagrody.

Srebrnego Niedźwiedzia Za Wybitne Osiągnięcia Artystyczne przyznano Duńczykowi Rasmusowi Videbaek za zdjęcia do filmu „Out Stealing Horses” w reżyserii Pettera Molanda

„Szukaliśmy motywów umiejących przełożyć nasze uczucia.Zarówno pejzaże jak i akcja były kręcone z ręki. Kamera jest więc częścią obrazu. Każdego dnia musieliśmy podejmować decyzje, gdyż mieliśmy mały budżet...” mówił Rasmus Videbaek.

 

Czytany 222 razy Ostatnio zmieniany wtorek, 19 luty 2019 14:19

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama