cinema.pl Festiwale

piątek, 19 październik 2018 12:26

Klasyk Morgensterna podczas 2. pokazu Polish Cinema for Beginners

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

W programie zatytułowanego "Polish Love" 11. sezonu Polish Cinema for Beginners znalazło się pięć najpiękniejszych polskich filmów miłosnych. Podczas drugiego jesiennego spotkania na ekranie zobaczymy historię uczucia Magdy i Andrzeja - bohaterów "Trzeba zabić tę miłość" Janusza Morgensterna. Bilety w sprzedaży.
Zakochani w sobie Magda (Jadwiga Jankowska-Cieślak) i Andrzej (Andrzej Marzec) wchodzą razem w dorosłe życie. Od razu jednak spotyka ich zawód: nie dostają się na studia. Szukając innych pomysłów na nadchodzący rok, stykają się z brutalnością, ale i pokusami świata, usilnie próbującego być nowoczesnym… Powstały na podstawie scenariusza Janusza Głowackiego film bez zbędnego moralizatorstwa przedstawia sytuację młodych ludzi na przełomie lat 60. i 70., będąc tyleż dramatem miłosnym, co społeczną satyrą.

Gdzieś startują rakiety na Księżyc. Odlicza się – trzy, dwa, jeden, zero… W miłości istnieje też ten moment odliczania czasu w dół. Zero przy starcie w kosmos może być początkiem triumfu. Na zerze kończy się odliczanie miłości – mówił scenarzysta. "Trzeba zabić tę miłość" został uznany przez Martina Scorsese za jedno z arcydzieł polskiej kinematografii. O filmie, a także kinie i społecznych ambicjach lat 70. opowie krytyczka filmowa Kornelia Sobczak, nagrodzona w tym roku w prestiżowym Konkursie im. Krzysztofa Mętraka.

Zwiastun "Człowieka z magicznym pudełkiem":

https://youtu.be/DkkWZW9ANrI

Polish Cinema for Beginners to pierwszy w skali Polski program filmowy tak bezpośrednio zwracający się do publiczności niepolskojęzycznej - prezentujący dzieła polskiej kinematografii z angielskimi napisami. Formuła wrocławskiego przeglądu doceniona została przez Polski Instytut Sztuki Filmowej - cykl w 2016 roku nagrodzony został  jako najlepszy projekt edukacyjny w kraju. Za koncepcję programową PCFB odpowiada Adam Kruk - krytyk filmowy, dziennikarz i filmoznawca, laureat Grand Prix w Konkursie o Nagrodę im. Krzysztofa Mętraka, członek FIPRESCI.

Pokaz "Trzeba zabić tę miłość" odbędzie się 25 października o godzinie 19:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Bilety w cenie 17 złotych nabyć można przed seansami w kasach kina i na stronie KinoNH.pl. Więcej informacji na temat projektu znajdą Państwo na: PolishCinema.com.pl i facebook.com/PolishCinema. Na Polish Cinema for Beginners zaprasza Wrocławska Fundacja Filmowa, a wydarzenie zostało dofinansowane ze środków Gminy Wrocław.

Czytany 215 razy Ostatnio zmieniany piątek, 19 październik 2018 12:27

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama