cinema.pl Festiwale

czwartek, 27 wrzesień 2018 15:01

"Ułaskawienie" nagrodzone na Festiwalu w Gdyni!

Napisane przez 
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Opublikuj na FacebookOpublikuj na Google BookmarksOpublikuj na Twitter

"Ułaskawienie" znalazło się wśród szesnastu filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Podczas gali rozdania nagród nasza produkcja została wyróżniona aż trzykrotnie!"Ułaskawienie" otrzymało nagrody w następujących kategoriach:
- scenariusz - nagroda dla Jana Jakuba Kolskiego,
- główna rola kobieca - nagroda dla Grażyny Błęckiej-Kolskiej,
- kostiumy - nagroda dla Moniki Onoszko.

Nagrody przyznało jury w składzie: Waldemar Krzystek, Elżbieta Cherezińska, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kobiela, Marcin Koszałka, Rafał Listopad, Joanna Napieralska, Elwira Pluta i Joanna Szymańska.

"Ułaskawienie" to osadzona w realiach powojennej Polski historia zmagających się z żałobą rodziców, wyruszających ze swoim synem w ostatnią podróż, opowiedziana z perspektywy ich wnuka Jana. Syn Hanny i Jakuba,  żołnierz AK Wacław „Odrowąż” Szewczyk, zostaje jesienią 1946 roku zastrzelony przez UB. Po serii upokorzeń doznanych ze strony nowej władzy, bezczeszczącej zwłoki ich dziecka, Hanna i Jakub postanawiają zapewnić synowi godny pochówek w oddalonej o 500 km Kalwarii Pacławskiej. Podróż rodziców przez wciąż pogrążoną w powojennym koszmarze Polskę staje się metaforyczną wyprawą w głąb ludzkiej duszy i próbą stworzenia na nowo definicji człowieczeństwa w świecie, w którym sąsiedzi zwracają się przeciwko sobie, a nieoczekiwanym sojusznikiem może stać się dotychczasowy wróg.

W głównych rolach wystąpili: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski i Michał Kaleta. Autorem zdjęć jest Julian  A.Ch. Kernbach.

Producentami filmu "Ułaskawienie" sa łódzka firma Wytwórnia Doświadczalna Sp. z o.o. oraz  łódzko-wrocławska Centrala Distribution Sp. z o.o, którą tworzą Agnieszka Janowska oraz Paweł Kosuń.
Czeskim koproducentem filmu jest Mimesis Film - Jan Macola, słowackim natomiast Marek Urban z Sentimental Film.
 

Obraz został dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy oraz Słowacki Instytut Audiowizualny. Polskimi koproducentami filmu są Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy), EC1 Łódź - Miasto Kultury,  Podkarpacki Regionalny Fundusz Filmowy, TVP oraz Centrum Technologii Audiowizualnych (CETA)..
Wspierają nas: Etno Cafe, Vitabri
"Deer Boy" nagrodzony na prestiżowym Festiwalu Filmów Fantastycznych w Strasburgu!

Nasz krótki metraż "Deer Boy" podczas ostatnich kilku miesięcy był pokazywany już na ponad 50 festiwalach! Jednym z nich był Europejski Festiwal Filmów Fantastycznych w Strasburgu,  który zakończył się w ubiegłą niedzielę. Obraz w reżyserii Katarzyny Gondek podczas rozdania nagród otrzymał prestiżową nagrodę jury Grand Est Student w kategorii filmów krótkometrażowych. Festiwal w Strasburgu to jedna z najważniejszych imprez firmowych dla filmów o tematyce fantastycznej. W październiku kolejne festiwalowe pokazy filmu - trzymajcie kciuki!

Czytany 255 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 wrzesień 2018 15:02

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy Odśwież

Reklama

Pies.tv

Reklama

Reklama